NFZ chce wyższej składki na zdrowie

NFZ jest za podniesieniem składki zdrowotnej z 9 do 11 proc. - wynika z nieoficjalnych informacji podawanych w czwartek przez "Dziennik Gazeta Prawna".

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

Również doradca prezydenta w dziedzinie zdrowia prof. Piotr Czauderna wspomina gazecie o takim rozwiązaniu. Przeciw jest resort zdrowia.

Pomysł NFZ i Pałacu Prezydenckiego zakłada, że składka rosłaby sukcesywnie w ciągu czterech lat po pół punktu proc. "Według NFZ ten wzrost powinien zostać podzielony solidarnie między pracowników i pracodawców. Profesor Czauderna uważa, że powinny to być równe części, a swój udział musi mieć również budżet państwa" - informuje gazeta i podkreśla, że to pierwsze takie deklaracje w kręgach osób, które mają wpływ na kształt systemu ochrony zdrowia.

Rząd chce zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r.

We wtorek rząd przyjął projekt zwiększający nakłady na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 roku. Projekt przygotowało Ministerstwo Zdrowia, lecz wciąż nie spełnia on wymagań wysuwanych przez rezydentów. Z raportu OECD z 2016 r. wynika, że kraje rozwinięte przeznaczają na ochronę zdrowia średnio 6,7 proc. PKB. W Polsce w 2015 r. było to 4,5 proc. PKB. Z takim wskaźnikiem zajmowaliśmy jedno z ostatnich miejsc. Mniej pieniędzy publicznych niż Polska, wśród państw OECD, na ochronę zdrowia przeznaczały tylko takie państwa jak: Litwa (4,4 proc. PKB), Korea Południowa i Turcja (4 proc. PKB), Łotwa (3,4 proc. PKB) oraz Meksyk (3 proc. PKB) - przypomniano w komunikacie.

Zgodnie z rządowym projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, w 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB; a rok później 4,84 proc. Nakłady na ten cel będą wzrastać także w kolejnych latach: w 2020 r. - 5,03 proc, w 2021 r. - 5,22 proc., w 2022 r. 5,41 proc., w 2023 r. - 5,6 proc., a w 2024 - 5,8 proc. Docelowy poziom finansowania, czyli 6 proc. PKB, miałby zostać osiągnięty w 2025 r.

Według raportu OECD czas oczekiwania na świadczenia medyczne w Polsce był w 2015 r. rekordowo długi - np. na operacje zaćmy trzeba było czekać 400 dni (w Holandii - 40 dni, w Hiszpanii i Finlandii ok. 100 dni), na wymianę stawu biodrowego ponad 365 dni (w Holandii - 40 dni, na Węgrzech i w Hiszpanii - ok. 150 dni), stawu kolanowego - ponad 400 dni (w Holandii - 30 dni, w Portugalii - 200 dni).

Trwa protest głodowy rezydentów

Wyższe wynagrodzenia to tylko jeden z wielu postulatów lekarzy z Porozumienia Rezydentów, którzy strajk rozpoczęli już kilka miesięcy temu. Przede wszystkim walczą o to, aby rząd przeznaczył większe nakłady na ochronę zdrowia, co wpłynie na krótsze kolejki i zwiększy zainteresowanie studentów medycyny pracą w Polsce. Dodatkowo chcą ograniczenia biurokracji, bo nie są w stanie zbadać pacjenta w ciągu 2 minut, kiedy pozostałe 8 muszą przeznaczyć na wypełnienie formularzy.

Cele lekarzy z Porozumienia Rezydentów OZZL

 • Płace, które nie drgnęły od 2007 roku. O ich podwyżkę zabiegał jeszcze w 2006 roku obecny Minister Zdrowia, dr Konstanty Radziwiłł. Obecnie wynoszą netto 2200-2570zł.
 • Przepisy dotyczące dyżurowania. Dyżury medyczne są nieodzowną częścią kształcenia specjalizacyjnego lekarza, a niestety nie są wystarczająco uregulowane prawnie, co prowadzi do nadużyć w kwestii wynagrodzeń i czasu pracy.
 • Jakość kształcenia specjalistów. Niedopuszczanie do wykonywania procedur, brak wynagrodzenia dla opiekunów czy wymaganie nie przeprowadzanych obecnie zabiegów to tylko wierzchołek góry problemów.
 • Brak długofalowej polityki planowania miejsc specjalizacyjnych, prowadzący do niedoboru lekarzy specjalistów i jednoczesnego drenażu za granicę zdolnych ludzi, którzy nie mogli rozpocząć specjalizacji w Polsce.
 • Zakaz zmiany rezydentury, co często prowadzi do sytuacji jak wyżej lub formuje lekarzy niezadowolonych z wyboru swojej ścieżki zawodowej.

Źródło: www.rezydenci.org.pl

Czytaj więcej: "Wstydzę się leczyć w Polsce" - rezydenci o swojej pracy

B.pl PAP

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 5 bojack_pl

Jak mi podniesiecie o 2pp w zamian za skasowanie patologicznej konieczności płacenia dwóch składek ubezpieczenia zdrowotnego od etatu i DG to zgadzam się!

! Odpowiedz
2 32 karbinadel

A może zacząć od zrównania obywateli wobec prawa - czyli wyegzekwować taką samą składkę od rolników i innych zawodów "specjalnej troski"?

! Odpowiedz
9 5 glos_rozsadku

czemu chcesz egzekwować? Może ktoś się woli leczyć prywatnie? czyli taniej i lepiej

! Odpowiedz
1 15 karbinadel odpowiada glos_rozsadku

Ale oni się nie leczą prywatnie. Nie płacą prawie nic, a mają takie same ubezpieczenie jak pracownicy lub przedsiębiorcy - dla których ubezpieczenie w NFZ jest przymusowe

! Odpowiedz
1 5 glos_rozsadku odpowiada karbinadel

no to postulujmy by nikt nie musiał płacić, a nie zmuszać kolejnych ludzi do tego złodziejskiego, niewydajnego systemu.

! Odpowiedz
2 0 bojack_pl odpowiada glos_rozsadku

Prywatnie to możesz się leczyć od kataru i kaszlu. Jak (tfu tfu) złapie Cię coś gorszego to i tak trafisz pod skrzydła NFZ.

! Odpowiedz
0 1 glos_rozsadku odpowiada bojack_pl

a jak Cię coś gorszego trafi to nie licz na NFZ. Ludzie musżą wtedy bulić grubą kasę na leczenie inaczej śmierć, bo kolejki takie, że hoho i warunki lczenia dziadowskie. Poza tym i tak płacimy za państwową służbę zdrowia, nie ma nic za darmo, chyba, że jesteś bezrobotny.

! Odpowiedz
1 11 glos_rozsadku

a jak prywatnie zadzwoniłem umówić babcię do ortopedy to załatwiłem w 2 min. i telefonistka bardzo miła.

! Odpowiedz
0 24 glos_rozsadku

Płacę kilka stów miesięcznie na NFZ i nie mam od nich pomocy. Niech przestaną mi chociaż zabierać. Leczę się od 5 lat na boreliozę. Kosztuje mnie to 400-1000zł miesięcznie. Muszę leczyć się całkowicie prywatnie, bo NFZ się wypiął. Za leki płacę też 100% i jeszcze muszę kombinować i użerać się z farmaceutami, bo nie chcą mi opchnąć o 2 opakowania nystatyny więcej (bezpieczny lek, ale trzeba recepte niewiadomo czemu). Babcię chcę umówić do ortopedy to nie można się dodzwonić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 28 spedytor

Ciac koszty najpierw urzednicze tam poprostu nikt nic nie oszczedza a pozniej kowalskiemu podnosic

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.