REKLAMA

NBP wprowadza do obiegu dwie monety z Władysławem IV

2020-12-03 09:00
publikacja
2020-12-03 09:00
NBP

Złotą monetę 500 zł oraz srebrną 50 zł z wizerunkiem Władysław IV wprowadza do obiegu Narodowy Bank Polski. Nowe monety są kolejnym tematem w serii „Skarby Stanisława Augusta” - podał w czwartek bank centralny.

Monety przedstawiające Władysława IV z dynastii Wazów są siedemnastym tematem w serii „Skarby Stanisława Augusta” emitowanej od 2013 r. "Ta wyjątkowa kolekcja jest odwzorowaniem słynnej osiemnastowiecznej serii medalierskiej z wizerunkami królów Polski, wykonanej na zlecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Seria kolekcjonerska NBP będzie obejmowała 24 wizerunki monarchów – 23 z oryginalnej serii medalierskiej oraz dodatkowo portret Stanisława Augusta" - podał bank.

Na rewersie najnowszych monet – złotej i srebrnej – znajduje się przeniesione z medalu popiersie króla (według obrazu pędzla Marcella Bacciarellego) profilem w lewo. "Natomiast na awersie widnieje nieznacznie skrócony tekst z rewersu medalu (w tłumaczeniu): Syn Zygmunta III z Anny Austriaczki, za życia ojca wybrany na wielkiego księcia moskiewskiego roku pańskiego 1610, po śmierci ojca odziedziczył tytuł króla Szwecji, Smoleńsk jako zwycięzca uwolnił od oblężenia. Umarł bezdzietny, wśród utraconych nadziei na wiele królestw, w Mereczu roku pańskiego 1648, mając lat 53, w 16. roku panowania, dnia 20 maja" - podano.

Złota moneta o nominale 500 zł wyemitowano w nakładzie do 600 sztuk i można ją kupić za 18 tys. zł brutto. Nakład srebrnej monety o nominale 50 zł wynosi do 5000 sztuk, a cena – 750 zł brutto. Monety można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

NBP przypomniał, że Władysław Waza urodził się w 1595 r. w Łobzowie. Starannie wykształcony, jako sprawny wódz prowadził wiele wojen z Rosją, Turcją i Szwecją, uzyskując zwykle korzystne warunki pokojowe. W polityce wewnętrznej, przy dobrej sytuacji gospodarczej kraju, uregulował m.in. kwestie wyznaniowe, zreorganizował wojsko i stworzył polską flotę wojenną. Ufundował twierdze Władysławowo i Kazimierzowo.

"Władysław IV zapisał się również jako mecenas nauki i sztuk pięknych, miłośnik teatru i opery. Wzniósł w Warszawie Kolumnę Zygmunta na cześć ojca" – wskazała, cytowana w komunikacie, Marta Męclewska.

W informacji NBP poinformował, że te i inne monety kolekcjonerskie i okolicznościowe, a także banknoty kolekcjonerskie oraz grafiki NBP od czwartku można oglądać w wersji 3D w aplikacji Moje NBP.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. (PAP)

pad/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (4)

dodaj komentarz
zbyszek_
Dlaczego w Polsce wszystko musi byc idiotyczne??? Ktos to rozumie?

Wszyscy robia, te maple leafs, filharminiki, golden eagle, krugerrandy, kangury w cenie 1oz + premia,

A ci robia jakies bezsensu monety kij wie ile waza w cenie jakies z kosmosu. Gdzie KHGM jest 4tym najwiekszym producentem srebra na tej Planecie.

mscislaw
Dla takich właśnie komentarzy warto wchodzić na to forum.

Trochę się jednak nie zgadzam z autorem ww posta, bo jednak monety kolekcjonerskie to jest jakaś tam forma sztuki. Tym samym usprawiedliwia to wyższą ceną. Kwestia tego, czy się to opłaci, czy nie to ryzyko jak gra w totka.
gordon-gekko
To ja chyba podziekuje i polecam monety z kanonu w cenie spot
mkx
chętnie kupie za cenę spot.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki