NBP: w Polsce pracuje ponad 1 mln imigrantów

W polskiej gospodarce pracuje obecnie ponad 1 mln imigrantów - poinformował na wtorkowej konferencji zastępca dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Jacek Kotłowski.

(fot. Michał Kość / FORUM)

"Napięcia na rynku pracy są w dużym stopniu łagodzone przez napływ imigrantów. (...) Teraz jest to prawie 900 tys. imigrantów z samej Ukrainy, do tego dochodzą imigranci z innych krajów, między innymi z Białorusi. Wydaje nam się, że jest to już powyżej 1 mln efektywnie pracujących imigrantów w gospodarce polskiej" - powiedział Kotłowski.

NBP przygotował szacunki o efektywnej liczbie imigrantów w Polsce na podstawie liczby wydanych wiz do pracy i działalności gospodarczej, Kart Polaka, zezwoleń na pobyt stały, czasowy i rezydenta długoterminowego UE, oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, oraz liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnorentowego w ZUS. Ze względu na czasowy charakter pracy imigrantów z Ukrainy i Białorusi w Polsce, założono, że przeciętny imigrant z tych krajów pracuje w Polsce około 7 miesięcy w roku.

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 11 zan

Jeszcze kilka lat temu wręcz kopniakami wyganiano Polaków, a teraz "brakuje rąk do pracy" i sprowadza się Ukraińców, a w dalszej kolejności Filipińczyków, Hindusów itd. Przypominam: na Zachodzie trudno jest teraz nawet deportować gwałciciela z Afryki, a władze Szwecji chcą usunąć nauczanie historii i zamienić je w wiedzę o holokauście, niewolnictwie etc. Ma też być usunięta nauka hymnu szwedzkiego. Europę będzie zamieszkiwać bezkształtna masa zgodnie z postulatami Richarda Coudenhove-Kalergi. Wszędzie dzieje się to samo, a wam Polacy propaganda wciska kit, że to nad Wisłą mamy jakiś boom gospodarczy i stąd te fale.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 11 ajwaj

Przelotne ptaki,
patrzac z "zachodu" widac, ze nie tylko Ukraincy, Bialorusy itd. przyjezdzaja, ale i sprowadzaja "swoich" nastepnych.
Bez sentymentów, czysty rachunek strat i zysków.
Nikt sie nie oszukuje, ze idzie kryzys, a na "zachodzie moga go bezbolesnie przezyc.
Co daje "Magdalenka" POPISÒW po 30 letnim rabunku bogatej Polski (3. miejsce od konca w Europie w placach), dostana w normalnych krajach w postaci zasilku socjalnego ca chata+cieplo+ca 400 € na zycie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.