REKLAMA

NBP przedstawił Narodową Strategię Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego

2021-12-02 15:55
publikacja
2021-12-02 15:55
NBP przedstawił Narodową Strategię Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego
NBP przedstawił Narodową Strategię Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego
fot. Virrage Images / / Shutterstock

W czwartek NBP opublikował Narodową Strategię Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego. Jak poinformował bank centralny w komunikacie, odnosi się ona do kluczowych obszarów funkcjonowania rynku obrotu gotówkowego.


„Narodowa Strategia Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego jest dokumentem przygotowanym w 2021 r. przez Radę ds. obrotu gotówkowego przy Zarządzie NBP. Propozycje ujęte w Narodowej Strategii odnoszą się do kluczowych obszarów funkcjonowania rynku obrotu gotówkowego oraz do jego uczestników” – poinformował bank centralny w komunikacie.

Dodano w nim, że strategia opiera się na czterech filarach: powszechnej akceptacji i dostępności gotówki, płynnego zaopatrywania rynku w walutę polską, cyberbezpieczeństwa systemów informatycznych wykorzystywanych w procesach zaopatrywania w gotówkę oraz bezpieczeństwa fizycznego banknotów i monet. NBP wskazał, że w ramach poszczególnych filarów przewidziano działania w zakresie komunikacji społecznej.

„Założenia Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego opierają się na przekrojowym, systemowym przeglądzie rynku obrotu gotówkowego, obejmującym zarówno uwarunkowania prawne, organizacyjne, jak i regulacyjne. Proponowane działania przedstawiono na tle analizy kwestii prawnych, społecznych, ekonomicznych, infrastrukturalnych lub innych, uzasadnionych do włączenia w zależności od specyfiki danego rozwiązania” – stwierdzono w komunikacie NBP.

Zgodnie ze strategią dostępność i akceptacja gotówki zostaną poddane cyklicznemu monitoringowi, m.in. pod kątem skutków wdrożenia regulacji wynikających z nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, jak również w zakresie spełniania przyjętego na potrzeby Narodowej Strategii kryterium dostępności gotówki. "Proponuje się także prowadzenie przez NBP regularnych badań opinii publicznej obejmujących przedmiotowe zagadnienia, jak również opracowanie ogólnodostępnej mapy dostępności gotówki w Polsce” – napisano w strategii.

Strategia zajmuje się także kwestią zaopatrzenia społeczeństwa w gotówkę.

„Propozycje działań uwzględniają również rozwój systemu depozytowego w kierunku umożliwienia bankom przechowywania znaków pieniężnych waluty polskiej w skarbcach firm CIT oraz uzupełniania depozytu gotówką pochodzącą z rynku” – stwierdzono w dokumencie. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jas2
Dane z Eurostatu: 21,9% PPI w strefie euro. To już nie są żarty.
xiven
na zachodzie limity płatności gotówką 1000 euro, w polsce nie lepiej

plus polityka globalnego ocieplenia i widmo blackoutu

genialne

the_mind_renewed
Jedynie ZŁOTO i srebro to prawdziwy pieniądz - wszystko inne to dług prowadzący do nędzy. Wojny i upadki zawsze występują kiedy świat jest odwiedziony od prawdziwych pieniędzy. Pożyczki i dług zawsze podpisywane są ogonem diabla. Tak że i w obecnym okresie pierdylionowego zadłużenia i zniewolenia rzucanie przez rządy Jedynie ZŁOTO i srebro to prawdziwy pieniądz - wszystko inne to dług prowadzący do nędzy. Wojny i upadki zawsze występują kiedy świat jest odwiedziony od prawdziwych pieniędzy. Pożyczki i dług zawsze podpisywane są ogonem diabla. Tak że i w obecnym okresie pierdylionowego zadłużenia i zniewolenia rzucanie przez rządy dodrukami, tarczami "ochronnymi" i szczepionkami niczym bogowie z Olimpu nie spowoduje nic dobrego a raczej na pewno spotęguje jeszcze większy chaos światowy, oby nie wielką wojnę..
barysza51
Glapiński chce podlizać się Jarkowi i chce wyemitować banknot 1000 złotowy z Lechem.
Dlatego tak wspiera obrót gotówkowy i inflację.
loool
Tak , tak , od nowego roku obrót gotówką B2B do 8000 zl, przy tej inflacji za chwile będzie można za to kupić kawę bo już z ciastkiem tylko kartą.
jas2
I dobrze. Kto jeszcze w dzisiejszych czasach używa gotówki? Sklerotyk albo złodziej.
anty12 odpowiada jas2
Czyli caly PiS

Powiązane: Wojna z gotówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki