REKLAMA

NBP: projekt ustawy o cyberbezpieczeństwie narusza niezależność banku centralnego

2020-10-20 10:54
publikacja
2020-10-20 10:54
fot. MOZCO Mateusz Szymanski / Shutterstock

Zapisy projektu ustawy o cyberbezpieczeństwie, w kształcie zaproponowanym przez byłe Ministerstwo Cyfryzacji, naruszają niezależność banku centralnego - ocenił w opinii do projektu Narodowy Bank Polski.

"(...)W projekcie ustawy pomimo braku bezpośrednich odwołań do Narodowego Banku Polskiego, propozycje niektórych przepisów mogą wydawać się niezgodne z rolą przypisaną NBP w przepisach Konstytucji RP i ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim w zakresie wartości fundamentalnych z punktu widzenia podstaw funkcjonowania banku centralnego w Polsce, w szczególności jego niezależności" - napisał NBP.

"Powyższe odnosi się do propozycji przepisów wedle których projektodawca nadał Pełnomocnikowi Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa kompetencje do wydawania (...) ostrzeżeń i poleceń zabezpieczających w odniesieniu do podmiotów, o których mowa w art. 4 pkt. 1-16 ustawy o KSC (krajowy system cyberbezpieczeństwa - PAP). Narodowy Bank Polski, jako jeden z podmiotów tworzących krajowy system cyberbezpieczeństwa (...) może być zatem adresatem tego rodzaju działań Pełnomocnika" - dodano.

Ponadto, w ocenie NBP powierzenie Pełnomocnikowi Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa kompetencji umożliwiających ingerowanie w systemy IT będące komponentem infrastruktury płatniczej, której operatorem jest bank centralny, np. SORBNET2, TARGET2-NBP, nie znajduje uzasadnienia.

W projekcie ustawy o cyberbezpieczeństwie znalazły się m.in zapisy o możliwości wykluczania dostawców sprzętu i oprogramowania z systemu zamówień publicznych. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki