REKLAMA

NBP pokazał stan aktywów rezerwowych Polski na koniec maja

2023-06-07 14:03
publikacja
2023-06-07 14:03

Na koniec maja 2023 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski wynosiły 165,2 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 176,2 mld dolarów – podał w środę NBP.

NBP pokazał stan aktywów rezerwowych Polski na koniec maja
NBP pokazał stan aktywów rezerwowych Polski na koniec maja
fot. Sheviakova Kateryna / / Shutterstock

Na koniec maja 2023 r. wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski w przeliczeniu na euro wyniosła 165,2 mld euro i była wyższa o 3,2 mld euro niż na koniec kwietnia 2023 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zmniejszył się o 1,9 mld USD i osiągnął poziom 176,2 mld USD – podał Narodowy Bank Polski w środowym komunikacie.

Bank centralny wyjaśnił, że zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak „priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności”.

„NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (prawie 71,1 proc.) jest inwestowana w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym” – stwierdzono w komunikacie NBP. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki