NBP po raz kolejny zwiększył rezerwy złota

Według obliczeń Bankier.pl październik był kolejnym miesiącem z rzędu, w którym Narodowy Bank Polski powiększał rezerwy złota. Na podstawie danych o oficjalnych aktywach rezerwowych październikowe zakupy NBP można oszacować na niemal 12 ton.

(NBP)

Z opublikowanych 7 listopada danych o oficjalnych aktywach rezerwowych wynika, że na koniec października wartość złota w oficjalnych rezerwach NBP wyniosła 5036 mln dol. wobec 4438,9 mln dol. miesiąc wcześniej.

Przeliczając wartość rezerw złota po kursie z porannego fixingu ostatniego dnia października w Londynie (1217,70 USD za uncję), daje to 4 135 666 uncji złota (w zaokrągleniu). To o blisko 385 tysięcy uncji więcej niż miesiąc wcześniej. Oznaczałoby to, że w październiku polskie rezerwy złota zwiększyły się o ok. 11,96 ton, do rekordowego poziomu 128,63 ton.

Na koniec września 2018 roku NBP raportował 3,751 mln uncji złota wycenianych na 4438,9 mln dolarów. W lipcu, sierpniu i wrześniu NBP kupił łącznie 13,7 ton, powiększając polskie rezerwy złota o ok. 13%. Były to pierwsze od 20 lat zakupy „barbarzyńskiego reliktu” dokonane przez NBP.

 - Narodowy Bank Polski nie komentuje i nie przekazuje informacji o bieżących działaniach w zakresie zarządzania rezerwami dewizowymi oraz wykorzystania innych instrumentów wynikających z zadań banku centralnego - komunikat tej treści we wrześniu  otrzymaliśmy w odpowiedzi od NBP. O zakupach złota nie chciał wypowiadać się też prezes Adam Glapiński.

Zakupy złota w wykonaniu NBP wpisują się w szerszy trend obserwowany od kilku miesięcy w bankowości centralnej. W trzecim kwartale 2018 roku banki centralne dokonały największych od trzech lat zakupów złota, zwiększając rezerwy kruszcu łącznie o 148,4 ton. Najbardziej aktywne na rynku złota były władze monetarne Rosji (+92,2 t), Turcji (+18,5 ton), Kazachstanu (+13,4 ton), Indii, Polski (po 13,7 ton) oraz Węgier (skokowy wzrost rezerw z 3,1 do 31,5 ton).

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
29 14 ajwaj

12 ton na PISo-ciezarówke wejdzie :)

Któs zlosliwy, by napisal:
jak w 1939 PISy szykuja sie na ewakuacje. Po lipie w PL wytrzymaja bohatersko 2 tygodnie jak wówczas "bohaterzy narodowi" Beck, Rydz-Smigly & co. Starczy to na zebranie zlota, diamentów, obrazów itd. i spadania przez Zaleszczyki gdzie oczy poniosa

! Odpowiedz
3 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
18 44 open_mind

Bank of England odmawia wenezuelskiej prośbie o zwrot $ 550 milionów w złocie – Tak to wygląda, stare powiedzenie że: Jak nie masz w zasięgu własnej ręki to nie posiadasz, Przykro Polacy rodacy, wygląda jak kupujecie Angolom złoto!!!

! Odpowiedz
18 31 open_mind

Cosik zaczyna czasoprzestrzeń przyspieszać! Największy na świecie menedżer aktywów CEO Larry Fink. Ostrzega: Dni dolara, jako globalnej waluty są policzone. A Janusze spokojnie klikają mi na czerwoną łapkę.

! Odpowiedz
5 18 open_mind odpowiada open_mind

A jeszcze jedno. Wiecie światowe media, że zostaniecie obwinione razem z prywatnymi molochami bankowymi o kryzys jaki wystąpi, bo wprowadzaliście ludzi w krainę baśni i fantazji finansowej.

! Odpowiedz
11 20 dr_zweig

Nie tylko Wenezuelczykom odmawiają. Wydostać fizyczne złoto z rąk Anglików jest praktycznie niemożliwe. Posiadanie złota przez NBP jest tylko teoretyczne. Koszty składowania musi ponosić a w przyszłości Anglicy mogą to złoto skonfiskować pod byle pozorem jak to robią obecnie z Wenezuelą. Jedyne co NBP kupuje to koszt składowania. Nic więcej

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 14 pis_po_jedno_zlo odpowiada open_mind

Oooo nie Larry Fink tak uważa, co teraz, pewnie dolar jutro upadnie:p Bzdury totalne, dolar ma przed sobą jeszcze jeden potężny rajd tak jak czasie poprzedniego kryzysu. Obecnie jest to waluta rezerwowa, za którą stoi najsilniejsza armia świata i nic tego w tej chwili nie zmieni. Oczekuję dolara przynajmniej po 5zł do końca 2020r., może nawet 6zł.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 piterro1980 odpowiada dr_zweig

Teoretycznie to ty masz nawalone we łbie, tyle w temacie. Widzę że na bankierze zebrało się towarzystwo wzajemnej adoracji lekko kulejących na umyśle pseudo 'yntelygentów'. Bądź ćwierćyntelygentów jak kto woli. Niektórzy to nawet sami sobie piszą komentarze pod swoimi poronionymi hipotezami. Brawo , oby tak dalej. Jest się przynajmniej z czego pośmiać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 piterro1980 odpowiada open_mind

Ty chyba dostaniesz dożywocie za te swoje farmazony które rozsiewasz w komentarzach.

! Odpowiedz
28 12 grzegorzkubik

Złoto teraz zleci w czasie powrotu do hossy na rynku akcji. Będzie poniżej 1200 USD za uncję i może zejść nawet do 1100 USD. Przez kilka miesięcy.

! Odpowiedz
0 1 piterro1980

I co z tego wynika ? Jakieś wnioski? Ja mam jeden. Uciekłeś chyba z Kocborowa. Sprawdź kurs złota sprzed kryzysu 2007/08 i co? Złoto nadal ma się świetnie w przeciwieństwie do twojej kory mózgowej która uległa całkowitej bio-degradacji.

! Odpowiedz
19 65 xxpp

Za jakiś rok, dwa waluty papierowe stracą jakąkolwiek wartość. NBP to doskonale wie.

! Odpowiedz
25 29 open_mind

„NBP po raz kolejny zwiększył rezerwy złota” A wy kolejny raz podajecie mylącą informację ! Bo jeśli już to: Bank kupił „kwity” na złoto, które jako dyżurne występuje w śladowej ilości w G.B.

Z drugiej strony to wiem że Polski wywiad jest dobrze zorientowany co stanie się na świecie z prywatnymi molochami bankowymi. Tak to one zostaną obwinione o doprowadzenie świata do globalnego kryzysu monetarnego.
Tak Prezesi np. Deutsche Banku i FED`u Też już maja dość i rozglądają się za spokojnymi odpowiednikami. Dla przykładu akcje Deutsche Bank w szczycie były na poziomie $146. w 2007 roku a obecnie tylko około $10.50

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 cyklonb

Jeśli chodzi o akcje DB to one mogą mieć ujemną wartość -takie tam sydowscy właściciele robili przekręty, po prostu każdy z właścicieli akcji jest potencjalnym beneficjentem zysków z okradania i wykańczania (do piachu) klientów i jako taki powinien zwrócić zagrabione zyski.

! Odpowiedz
9 25 sel

Stare sprawy zostały dawno rozliczone , pozostają tylko zaległości naszych generałów, a dzisiaj ich rodzin , którzy polskie złoto wydali na słomiane inwestycje i została figa.
Oczywiście lepiej żeby było w Polsce niż w Londynie , bo w Londynie zarabia ,ale idzie pod zastaw na kontraktach papierowych na złoto i w pewnym momencie ktoś je zgodnie z kontraktem zabierze gdy pożyczający od nas złoto do tych celów się nie rozliczy, a to możliwe w każdej chwili.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 19 mgs3

w podziemiach londyńskiego banku-tak trudno w googlu sprawdzić?
To zresztą każde dziecko wie. Co ty w szafie śpisz?
Infantylne pytanie

! Odpowiedz
0 0 igła

Wiem gdzie się znajduje ale moje pytanie ma na celu zwrócenie uwagi innych czytelników na to zagadnienie. Nie sądzę by większość społeczeństwa była tego świadoma a tym bardziej dzieci w szkołach.
Widać nie zrozumiałeś sensu i celu mojego wpisu.

! Odpowiedz
7 14 igła

Kto jest posiadaczem tego złota ?

! Odpowiedz
2 36 an26

Kto jest posiadaczem złota?
Polska czy Wielka Brytania, która rozlicza nas jeszcze z II Wojny Światowej (za pożyczenie sprzętu) min. dla Cichociemnych?

Pytam poważnie jako osoba, która kocha swój kraj.
Bo sprzęt kazano nam zostawić na zachodzie bo Wielka Brytania bała się, że Polacy w kraju zrobią coś nie tak... Bo w końcu sowieci rządzili nami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 45 janusz_cebula

W sumie, to też jestem ciekawy gdzie ono fizycznie się znajduje. Czy Bankier mógłby to sprawdzić?

! Odpowiedz
6 35 liczygrosz odpowiada janusz_cebula

janusz_cebula, prawdopodobnie byłoby to sprzeczne z linią polityczną agory.

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT
ZŁOTO -0,01% 1 276,05
2019-04-18 20:29:00
USD/PLN 0,81% 3,8095
2019-04-18 20:33:00
EUR/PLN 0,23% 4,2778
2019-04-18 20:33:00
EUR/USD -0,60% 1,1229
2019-04-18 20:33:00
CHF/PLN 0,37% 3,7522
2019-04-18 20:33:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil