REKLAMA

NBP planuje w styczniu jedną operację skupu obligacji

2020-12-31 13:08
publikacja
2020-12-31 13:08
NBP planuje w styczniu jedną operację skupu obligacji
NBP planuje w styczniu jedną operację skupu obligacji
fot. rsooll / / Shutterstock

Narodowy Bank Polski planuje w styczniu przeprowadzić jedną operacje strukturalną skupu obligacji - w dn. 20 I - podano w komunikacie. Harmonogram operacji otwartego rynku NBP na styczeń przewiduje regularne emisje bonów i w razie potrzeby operacje repo.

"Operacja strukturalna polegająca na skupie dłużnych papierów wartościowych zostanie przeprowadzona w dniu 20 stycznia 2021 r., z rozliczeniem w dniu 22 stycznia 2021 r. (tj. z terminem T+2). Na przetargu NBP przyjmie oferty po cenach zgłoszonych przez uczestników przetargu. NBP zastrzega możliwość odrzucenia części bądź całości zgłoszonych przez banki ofert" - napisano w komunikacie.

"Operacje podstawowe, w postaci emisji 7-dniowych bonów pieniężnych NBP, rozliczane w terminie T+0, zostaną przeprowadzone w dniach: 8, 15, 22, 29 stycznia 2021 r." - dodano.

NBP podał, że zasilające w płynność, operacje dostrajające typu repo zostaną przeprowadzone w przypadku uznania przez NBP, iż na rynku międzybankowym występują warunki wymagające skorzystania z tych instrumentów polityki pieniężnej. Okresy zapadalności tego rodzaju operacji zostaną dostosowane do występujących warunków rynkowych.

Operacje dostrajające i strukturalne przeprowadzane będą z bankami posiadającymi dostęp do operacji podstawowych.

W uzasadnionych przypadkach, wynikających z oceny bieżącej sytuacji rynkowej, NBP może dokonać zmian w powyższym harmonogramie.

Do końca stycznia 2021 r. NBP ma przedstawić harmonogram operacji otwartego rynku planowanych do przeprowadzenia w lutym 2021 r.

NBP prowadzi od marca operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych, a od kwietnia także dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa – na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku.

Łącznie NBP skupił do tej pory obligacje o łącznej wartości nominalnej 107,1 mld zł, z czego 53,6 mld zł obligacji rządowych i tyle samo papierów gwarantowanych przez Skarb Państwa obligacji, z czego papiery BGK za 34,7 mld zł i PFR za 18,9 mld zł. (PAP Biznes)

pat/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki