REKLAMA

NBP planuje w grudniu jedną operację skupu obligacji

2020-11-30 16:06
publikacja
2020-11-30 16:06
fot. MOZCO Mateusz Szymanski / Shutterstock

Narodowy Bank Polski planuje w grudniu przeprowadzić jedną operacje strukturalną skupu obligacji - w dn. 16 XII - podano w komunikacie. Harmonogram operacji otwartego rynku NBP na grudzień przewiduje regularne emisje bonów i w razie potrzeby operacje repo.

"Operacja strukturalna polegająca na skupie dłużnych papierów wartościowych zostanie przeprowadzona w dniu 16 grudnia 2020 r. z rozliczeniem w dniu 18 grudnia 2020 r. (tj. z terminem T+2). Na przetargu NBP przyjmie oferty po cenach zgłoszonych przez uczestników przetargu. NBP zastrzega możliwość odrzucenia części bądź całości zgłoszonych przez banki ofert" - napisano w komunikacie.

Operacje podstawowe, w postaci emisji bonów pieniężnych NBP, rozliczane w terminie T+0, zostaną przeprowadzone w dniach:

  • 4 grudnia 2020 r., z 7-dniowym okresem zapadalności;
  • 11 grudnia 2020 r., z 7-dniowym okresem zapadalności;
  • 18 grudnia 2020 r., z 6-dniowym okresem zapadalności;
  • 24 grudnia 2020 r., z 7-dniowym okresem zapadalności;
  • 31 grudnia 2020 r., z 8-dniowym okresem zapadalności.

Zasilające w płynność, operacje dostrajające typu repo zostaną przeprowadzone w przypadku uznania przez NBP, iż na rynku międzybankowym występują warunki wymagające skorzystania z tych instrumentów polityki pieniężnej. Okresy zapadalności tego rodzaju operacji zostaną dostosowane do występujących warunków rynkowych.

Operacje dostrajające i strukturalne przeprowadzane będą z bankami posiadającymi dostęp do operacji podstawowych.

W uzasadnionych przypadkach, wynikających z oceny bieżącej sytuacji rynkowej, NBP może dokonać zmian w powyższym harmonogramie.

Do końca grudnia 2020 r. NBP przedstawi harmonogram operacji otwartego rynku planowanych do przeprowadzenia w styczniu 2021 r.

NBP prowadzi od marca operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych, a od kwietnia także dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa – na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku.

Łącznie NBP skupił do tej pory obligacje o łącznej wartości nominalnej 105,5 mld zł, w tym 53 mld zł obligacji rządowych i 52,4 mld zł papierów gwarantowanych przez Skarb Państwa obligacji, z czego papiery BGK za 33,6 mld zł i PFR za 18,9 mld zł. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
paulstar
Czyli znowu działanie sprzeczne z Konstytucją, ale w państwie Prawa i Sprawiedliwości to norma.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki