NBP: ok. 100 ton polskiego złota sprowadzono do kraju

Narodowy Bank Polski zakończył procedurę sprowadzenia rezerw złota  z Banku Anglii do Polski - poinformował na konferencji w poniedziałek prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że operacja przenoszenia kruszcu była bardzo skomplikowana.  Złoto będzie przechowywane w skarbcu banku centralnego.

(fot. Adam Chelstowski / FORUM)

"Zakończyliśmy procedurę sprowadzania naszego złota do kraju. W związku z tym mogę powiedzieć, że sprowadziliśmy złoto Polaków do domu (...) Mamy tyle złota w rezerwach, ile inne uprzemysłowione i cywilizowane kraje” - powiedział Glapiński.

Szef banku centralnego przyznał, że operacja przenoszenia złota była bardzo skomplikowana, wymagała pracy kilkuset pracowników NBP o wysokich kwalifikacjach. Cała operacja - jak wskazał - została m.in. wykonana drogą lotniczą, poprzez lotniska w Poznaniu i Warszawie. Cały proces wymagał szczegółowego przygotowania i zachowania całkowitej dyskrecji - mówił Glapiński.

W realizację zadania było zaangażowanych wiele osób reprezentujących Narodowy Bank Polski, Policję, Straż Graniczą, Porty Lotnicze, firmy lotniskowej obsługi naziemnej, a także Bank Anglii, firmę transportującą oraz policję brytyjską.

"Cała procedura sprowadzania złota w ośmiu operacjach dokonana została w bezpieczny sposób. Bezkonfliktowo, bez żadnych incydentów zostało to dokonane” - dodał.  Jak podkreślił, złoto jest niepodważalną i trwałą wartością. Osiągnęliśmy poziom średni jeśli chodzi o europejskie banki centralne.

Glapiński poinformował, że Polska ma rezerwy na odpowiednim poziomie, ale za kilka lat NBP może je zwiększyć. "Nasze rezerwy są na odpowiednim poziomie, są odpowiednio wysokie i bezpieczne, co nie znaczy, że nie mogą dalej rosnąć. Myślę, że za kilka lat NBP ponownie może zwiększyć swoje rezerwy” - powiedział.

Glapiński powiedział, że bank nie będzie obracał złotem, ale myśli o nim jako o trwałej rezerwie. Mamy kilkanaście miejsc w Polsce, które odgrywają rolę skarbca, gdzie nasze rezerwy są bezpieczne. Wartość sprowadzonego kruszcu to 18 mld zł - mówił prezes NBP. "Gdybyśmy złoto kupione ostatnio teraz sprzedali po obecnych cenach, to zanotowalibyśmy kilka miliardów zysku” - powiedział Glapiński.

„Złota bomba" NBP

Wiadomość o zakupie stu ton złota i planach repatriacji kruszcu to prawdziwa bomba informacyjna ze strony Narodowego Banku Polskiego. NBP nagle poinformował o zakupie 95 ton złota wartych obecnie ponad 16 miliardów złotych.

To ogromny kontrast z wydarzeniami z jesieni, gdy zakupy złota odbyły się po cichu i nikt z banku nie chciał ich komentować. Jeszcze większą sensacją jest zapowiedź sprowadzenia połowy polskiego złota do krajowych skarbców NBP. To także krok w dobrą stronę, ponieważ przez ostatnie lata narastały wątpliwości co do faktycznej ilości kruszcu znajdującego się w londyńskich i nowojorskich skarbcach Rezerwy Federalnej i Banku Anglii.

Glapiński powiedział, że 100 ton złota jest w kraju, a jego aktualna cena wynosi 18,3 mld zł. 123 tony trzymane są w Anglii, a całość złota warta jest 42,3 mld zł.

Glapiński dodał, że zakupy złota wynikają z wyjątkowo dobrej sytuacji gospodarczej i stałego przyrostu rezerw dewizowych - o ponad 30 mld euro w ciągu ostatnich pięciu lat. "Zakup złota pozwolił więc nie tylko zwiększyć strategiczny bufor bezpieczeństwa finansowego kraju, ale także zbliżyć NBP pod względem udziału złota w rezerwach dewizowych do średniej w bankach centralnych na świecie - 10,5 proc." - dodał.

"W roku, w którym świętujemy stulecie polskiego złotego, jako fundamentu siły gospodarczej naszego kraju, udało się zwiększyć strategiczne rezerwy złota i podjąć działania w celu repatriacji znacznej części polskiego złota do kraju. Realizując nasze konstytucyjne, ustawowe i po prostu patriotyczne zobowiązanie nie tylko budujemy siłę gospodarczą państwa polskiego, ale też tworzymy rezerwy, które będą strzegły jego bezpieczeństwa finansowego. Taki jest światowy trend, ale także oczekiwanie polskiego społeczeństwa" – powiedział, cytowany w komunikacie, prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Narodowy Bank Polski informował w lipcu br., że w latach 2018-2019 zasoby złota NBP wzrosły o 125,7 ton, do 228,6 ton. Dodano wówczas, że blisko połowa polskiego złota zostanie sprowadzona do kraju i będzie przechowywana w skarbcach NBP.

Sprowadzając część złota do kraju, Polska idzie w ślady kilku innych europejskich państw. W sierpniu 2017 roku Bundesbank zakończył wielką operację repatriacji niemieckiego złota, przemieszczając 374 tony kruszcu z Paryża oraz 300 ton z Nowego Jorku. W rezultacie tej operacji połowa niemieckich rezerw złota znajduje się obecnie na terytorium RFN. W listopadzie 2014 roku świat finansów zszokowała Holandia, informując o sprowadzeniu z USA 122,5 ton złota. Rok później o postępach w repatriacji złota poinformował bank centralny Austrii, który zamierza sprowadzić do kraju 90 ton kruszcu. Jako ostatni decyzję o repatriacji złota podjęli Węgrzy.

Bank centralny przekazał, że złoto NBP jako składnik oficjalnych aktywów rezerwowych, spełnia międzynarodowe standardy czystości i ma postać sztab London Good Delivery. "Złoto NBP w Banku Anglii jest utrzymywane na tzw. allocated account, tj. każda sztaba przypisana do rachunku NBP jest jednoznacznie identyfikowalna, posiada unikatowy numer seryjny i znak rafinera. Najwyższa jakość złota NBP oraz wysokie standardy jego przechowywania zostały dodatkowo potwierdzone podczas inspekcji przeprowadzonej przez pracowników NBP w Bank of England w czerwcu br." - przekazano.

Dla upamiętnienia procesu sprowadzenia zasobów złota do Polski NBP wyemituje w grudniu okolicznościową złotą monetę w kształcie sztabki. (PAP)

autor: Piotr Gozdowski, BPL

pgo/ skr/ pad/ amac/ MZ

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 22 nhl

Mnie zastanawiają dwie rzeczy - co resztą złota kupionego niedawno ( ponoć to sprowadzone to złoto z Londynu ) i druga sprawa dlaczego NBP nie skupuje złota krajowego tego z KGHM-u ( ta firma produkuje nawet do tony rocznie ) jak i skup wewnętrzny w okienkach kasowych NBP ( kiedyś można było , dziś nie ) . Bardzo dziwna i niekonsekwentna polityka . O co chodzi ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 13 men24a

Znając życie takim głópkoom to nasi przyjaciele wsadzili wolfram.

! Odpowiedz
50 8 jacek303

Glapiński nie zwiększył polskich rezerw złota. Zwiększanie rezerw przeprowadziła Hanna Gronkiewicz - Waltz kiedy cena złota była nieco ponad 300 $ za uncję. Później cena rosła aż do 1900 $ w 2012 r a teraz wynosi ok. 1500 $. Dlatego Prezes mówi o zysku gdyby sprzedać to złoto.

! Odpowiedz
1 20 nhl

I jak dyskutować z kimś takim ?

! Odpowiedz
2 27 tomi44g

Bardzo dobrze, że Polska zwiększyła rezerwy złota. Chociaż szału nie ma: teraz mamy 6g złota na głowę, czyli 1 typową złotą monetę (1 oz) na każde 5 osób. Pan prezes banku mógłby też zakupić sobie białe bawełniane rękawiczki żeby wyglądać bardziej profesjonalnie :)

! Odpowiedz
43 26 atari65xe

"Szef banku centralnego przyznał, że operacja przenoszenia złota była bardzo skomplikowana, wymagała pracy kilkuset pracowników NBP o wysokich kwalifikacjach." Mam nadzieję , że nie chodzi o te dwie blondyny.

! Odpowiedz
31 32 pan_stanislaw_bezdomny

Nie takie ciężary dziewczęta dźwigały.

! Odpowiedz
13 34 artur17

Zmień stronę na pudelka z twoim poziomem komentarzy.

! Odpowiedz
24 27 hollender69

czyli przywiezli do Polski to co kupili w tym roku? kupili złoto w USA? dlaczego nie od KGHMu w Polsce?

! Odpowiedz
7 27 nonnn

zgadza sie warto by przetopic na monety Orly bieliki albo orla w koronie najlepiej przez KGHM tym samym nasi by potwierdzili czy to prawdziwe zloto.

! Odpowiedz
31 31 atari65xe

Nie ma się tu czym ekscytować. Wartość tego sprowadzonego złota ledwo pokrywa roczny koszt programu 500+. Czyli nasz mityczne złoto zdeponowane w Anglii wystarczy na dwa lata tego rozdawnictwa. Dodatkowo nie jest do końca jasny dalszy los ustawy 447...

! Odpowiedz
34 19 staryznajomy

Bedzie na 500 + i 13 i 14 enedyture hahaha

! Odpowiedz
1 45 artur17

Brawo, ale resztę też powinniśmy sprowadzić do Polski.

! Odpowiedz
11 46 nonnn

Panie szefie Glapinski "bravo Ty" - ale czy zloto bylo sprawdzone ino chociaz magnesami, czy nie sa to tylko pozlacane sztaby? AngloSasi nie raz pokazali swe niegodziwe oblicze na tle historii.

! Odpowiedz
71 30 jkendy

Przetopią go na pomnik Jarosława, największego specjalisty od ekonomii socjalistycznej.

! Odpowiedz
7 50 etre

Pewnie boją się nacjonalizacji w uk i słusznie postąpili.

! Odpowiedz
10 45 karbinadel

"Cały proces wymagał szczegółowego przygotowania i zachowania całkowitej dyskrecji" - tyle że w telewizji mówili wczoraj, że na lotnisku w Poznaniu ponad 50 osób spóźniło się na samoloty z powodu zamieszania spowodowanego transportem złota. Czyli ta dyskrecja średnio wyszła :) Ale w sumie to oczywiście dobrze, że metal znalazł się w kraju

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 18 svenuto9

zloto nalezy do NBP czy do Skarbu Panstwa?

! Odpowiedz
62 19 borma

W ciagu 2018-2019 rzad kupil prawie 126 ton zlota? Jesli srednio cena kilograma kosztowala 40000USD , to tona kosztowala 40 000 000 USD i to razy 126 co daje 5,04mld USD , a w pl zlotych daloby to 20,16 mld zl. Czy jest to mozliwe? Armia w rozsypce , sluzba zdrowia w agonii , oswiata zdewastowana a rzad kupuje zlota za ponad 20 mld zl? Tuz przed Ii wojna swiatowa wywieziono z Polski zloto 75 ton , dorobek IIRP , ktore najprawdopodobniej nigdy do Polski nie wrocilo. Czyzby rzad mial jakies plany w zwiazku z tym zlotem ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 51 bigmaciek

Równowartość tego złota masz już w obiegu w postaci złotówek. Złoto kupione zostało za waluty stanowiące rezerwy dewizowe, które były inwestowane w obligacjach różnych krajów, które też stanowiły podstawę emisji okreslonej liczby złotówek.

! Odpowiedz
3 57 karbinadel odpowiada bigmaciek

Z całą pewnością lepiej mieć twardy metal w skarbcu, niż wirtualne "papiery wartościowe" emitowane przez potencjalnych bankrutów

! Odpowiedz
10 60 open_mind

Kiedy Wielka Brytania odda złoto wywiezione w 1939 roku.

! Odpowiedz
91 28 marianpazdzioch

Na wypłaty dla władzy, "która zawsze się wyżywi" i piesków na chwilę wystarczy.

! Odpowiedz
107 47 jarekzbyszek

PISowcy już podzieli złoto między siebie. Jarkowi wystarczy na dwie wieże.

! Odpowiedz
48 115 loool

Gdyby nadal rządził Tusk to by to złoto już było w Berlinie, może dostał by też kilka sztabek za lojalność.

! Odpowiedz
51 32 dlu05234

Szkoda ze Egon Olsen ze swoimi kolesiami o tym nie wiedział bo już by tak latwo nie było

! Odpowiedz
111 50 search

Sejm w nocy zaglosuje ze zloto jest Parti bo rzad PIS go kupil i basta. Kazdy z krysztalowych dostanie sztabke jako nagroda ktora sie po prostu nalezy

! Odpowiedz
17 114 33karol33

I to jest jedna z dwóch dobrych decyzji NBP (oprócz tej o zakupie złota). Szkoda, że nie podwyższono stóp w odpowiednim czasie. Jednak niektórzy w ślepej nienawiści zawsze będą pluć na przemian z narzekaniem.

! Odpowiedz
57 45 open_mind

To jest tylko złoto z ostatnich zakupów, a co z około 102 tonami które ma być niby w Anglii? Po prostu jest nie do ściągnięcia, bo to co mamy to są tylko kwity a fizyczny metal „baluje” poza Anglią. Poza tym ciekawe jak ulotni się to z złoto obecnie z NBP, myślę że dwórki już mają plan.

! Odpowiedz
75 25 jiira

No to jak Ruscy lub Niemcy wejda to sie oblowia. Bo chyba nikt nie wierz, ze uda sie zloto ewakuowac...

! Odpowiedz
13 22 silvio_gesell

Jak narazie to ruscy weszli do Londynu.

https://www.newsweek.pl/swiat/dlaczego-brytyjczycy-maja-dosc-rosyjskich-miliarderow-newsweekpl/8wkj05t

! Odpowiedz
47 20 open_mind

Z dwojga złego, zawsze to lepsze jak darowizna dla banku Anglii. No tak i przecież NATO i USA nas obronią, czyżbym się mylił?

! Odpowiedz
1 0 (usunięty) odpowiada silvio_gesell

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 1 (usunięty) odpowiada silvio_gesell

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
22 2 open_mind odpowiada (usunięty)

Nie wiem czy troll ale jest upierdliwy

! Odpowiedz
17 30 silvio_gesell odpowiada open_mind

Jak narazie, to Ty jesteś prorosyjskim trollem, bo cytujesz tu cały czas pewien prorosyjski portal o nazwie zerohedge.

! Odpowiedz
25 11 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

Który ty również cytowałeś nie raz. A więc SSpadaj ruSSki trollu!

! Odpowiedz
19 6 open_mind odpowiada silvio_gesell

W odróżnieniu od ciebie ja nie muszę cytować. Ja wiem. Ty natomiast nawet podszyłeś się swoim nickiem pod socjalistę który zbankrutował w wielkim hukiem.

! Odpowiedz
7 7 silvio_gesell odpowiada open_mind

Jak socjalista może zbankrutować? Zbankrutować może co najwyżej kapitalista. ¯\_(ツ)_/¯

! Odpowiedz
18 7 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

PRL 1989 r., ZSRR 1991 r., Wenezuela za Chaveza i Maduro. Coś jeszcze ruSSki trollu?

! Odpowiedz
3 12 silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny

Socjalista nie może zbankrutować, bo socjalista z założenia jest bankrutem. Swoją drogą PRL, ZSRR, Wenezuela to przykłady państwowego kapitalizmu, gdzie obywatele są socjalistami. Szwecja to państwowy socjalizm gdzie obywatele są kapitalistami. Rozumiesz różnicę?

! Odpowiedz
13 3 (usunięty) odpowiada silvio_gesell

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 0 (usunięty) odpowiada silvio_gesell

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 3 (usunięty) odpowiada silvio_gesell

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 3 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

Nie masz jaj na nic więcej jak na pisanie na forum ruSSki trollu, stań twarzą w twarz!!!

! Odpowiedz
1 1 silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny

Gdzie i kiedy?

! Odpowiedz
89 16 search

Proponuje oglosic konkurs na pomnik Jaro, i odlac z niego piekna figurke co by mogla stanc oboc brata na Wawelu. Pis trole nie mowcie ze to zly pomysl i prosze napie .... likami do gory

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO 0,52% 1 579,25
2020-01-27 01:07:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil