REKLAMA

NBP: od wtorku w obiegu nowa moneta kolekcjonerska

2021-11-23 09:51
publikacja
2021-11-23 09:51
NBP: od wtorku w obiegu nowa moneta kolekcjonerska
NBP: od wtorku w obiegu nowa moneta kolekcjonerska
/ NBP

Narodowy Bank Polski wprowadził we wtorek do obiegu monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł poświęconą 40. rocznicy strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej; dostępna jest w nakładzie 10 tys. sztuk - poinformował NBP.

Jak przekazał NBP we wtorkowej informacji, na rewersie nowej monety „40. rocznica strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej” przedstawiono tłum solidaryzujący się ze strajkującymi – warszawian, rodziców, delegatów z uczelni wyższych i zakładów pracy zgromadzonych przed budynkiem Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej.

Kolekcjonerska moneta o nominale 10 zł, która trafiła do obiegu, została wyemitowana w nakładzie do 10 tys. sztuk i można ją nabyć w cenie 150 zł brutto.

Jak przypomniał w folderze numizmatycznym Jakub Binio, w nocy z 24 na 25 listopada 1981 r. podchorążowie ówczesnej Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej (WOSP) rozpoczęli strajk okupacyjny. Nie zgadzali się na zapisy planowanej nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, która miała zmienić status uczelni. Dotychczas cywilna, choć podległa Ministerstwu Spraw Wewnętrznych (MSW), WOSP miała być podporządkowana ustawie o wyższym szkolnictwie wojskowym. Dawałoby to możliwość wykorzystania podchorążych m.in. do tłumienia protestów społecznych.

Rada Ministrów 30 listopada 1981 r. rozwiązała WOSP. Pacyfikację strajku przeprowadzono 2 grudnia 1981 roku z udziałem kilku tysięcy milicjantów, oddziałów ZOMO i żołnierzy Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych podległych MSW. Studentów i pracowników siłą usunięto ze szkoły. Strajk młodych strażaków trwał aż do wprowadzenia stanu wojennego. Zajęcia wznowiono na początku lutego 1982 roku, odtąd uczelnia nosi nazwę Szkoła Główna Służby Pożarniczej (SGSP).

NBP zapowiedział, że kolejna emisja jest zaplanowana na 2 grudnia 2021 r. - tego dnia zostaną wprowadzone do obiegu monety kolekcjonerskie: srebrna o nominale 50 zł i złota o nominale 500 zł – „Skarby Stanisława Augusta – Michał Korybut Wiśniowiecki” (kontynuacja serii).

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki