REKLAMA

Wydłużenie wakacji kredytowych? Tak, ale nie dla wszystkich

2023-02-02 12:04
publikacja
2023-02-02 12:04

Pomoc "szyta na miarę", a nie w obecnym, powszechnym kształcie - tak możliwość przedłużenia wakacji kredytowych po 2023 r. - komentuje dyrektor Departamentu Stabilności Finansowej NBP, Olga Szczepańska. Apeluje także o debatę w sprawie zmian w podatku bankowym. 

Wydłużenie wakacji kredytowych? Tak, ale nie dla wszystkich
Wydłużenie wakacji kredytowych? Tak, ale nie dla wszystkich
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

"Przede wszystkim nie powinno się zaskakiwać banków poważnymi zmianami legislacyjnymi, np. skutkującymi obarczeniem ich kosztami pomocy o charakterze socjalnym dla kredytobiorców. W trakcie spotkań z inwestorami i analitykami jesteśmy często pytani o to, czy program wakacji kredytowych będzie przedłużony po 2023 r. Niestety nie potrafimy odpowiedzieć, ale wydaje się, że programu w tym kształcie nie należy kontynuować" - powiedziała, cytowana przez OF, Szczepańska.

"Ewentualna pomoc powinna być szyta na miarę i kierowana tylko do osób potrzebujących. W przeciwnym razie dochodzi do sytuacji, gdy korzyści, jakie czerpią z programu najzamożniejsi, są finansowane bezpośrednio przez banki, a pośrednio – przez wszystkich klientów banków, również tych mniej zamożnych. To nie jest racjonalne – ani społecznie, ani ekonomicznie" - dodała.

Kliknij w obrazek, żeby zapisać się na webinar (Bankier.pl)

Wakacje kredytowe nie były konieczne dla utrzymania zdolności

Jak wskazała, wraz z uruchomieniem wakacji kredytowych wzrasta skala wcześniejszych spłat kredytów, co świadczy o tym, że część kredytobiorców przeznacza zaoszczędzone na wakacjach raty na wcześniejszą spłatę kredytu. Szerzej o tym napisał nasz analityk Michał Kislel w artykule: "Kredytobiorcy nadpłacają hipoteki na potęgę. Wakacje kredytowe pomogły? Niekoniecznie". 

"Jest to zjawisko pozytywne, ale potwierdza, że pomoc w formie wakacji kredytowych nie była konieczna dla utrzymania zdolności większości kredytobiorców do obsługi kredytu" - dodaje Szczepańska.

Według stanu na koniec grudnia 2022 r., wakacjami kredytowymi objętych zostało 1,05 mln kredytów o wartości 262,5 mld zł. To 54 proc. liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych w Polsce i 68 proc. ich łącznej wartości.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział pod koniec stycznia, że decyzje w sprawie wakacji kredytowych będą zależne od sytuacji inflacyjnej w dalszej części roku.

Wicepremier Henryk Kowalczyk postulował w styczniowym biuletynie resortu rolnictwa uruchomienie wakacji kredytowych dla rolników, takich jakie mają gospodarstwa domowe.

"Warto przemyśleć kwestię zmian w podatku bankowym"

"Z punktu widzenia aktywności kredytowej banków – warto przemyśleć kwestię zmian w podatku od niektórych instytucji finansowych (podatku od aktywów). Jest to podatek, który de facto ogranicza zyskowność kredytów. Redukcja stawki lub zmiana formuły tego podatku, albo jego zniesienie, mogłyby zdynamizować kredyt ogółem lub jego część, np. kredyt dla małych i średnich przedsiębiorstw. Rząd korzysta już z podobnej ulgi, wyjmując z podstawy opodatkowania obligacje Skarbu Państwa, a w najbliższej przyszłości planowane jest również objęcie tym wyłączeniem obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa" - powiedziała, cytowana przez OF, Szczepańska.

Podatek od niektórych instytucji finansowych obowiązuje od lutego 2016 r. W przypadku banków jego podstawą jest nadwyżka aktywów ponad 4 mld złotych, obniżona m. in. o fundusze własne i wartość utrzymywanych przez banki papierów skarbowych lub gwarantowanych przez skarb państwa. Podstawa podatku ustalana jest na ostatni dzień miesiąca, a jego stawka wynosi 0,0366 proc., z uwzględnieniem możliwych wyłączeń przedmiotowych i podmiotowych. 

Myślisz o refinansowaniu? Pobierz dodatkowy e-book Bankier.pl

O tym, jakie kroki trzeba podjąć, jeśli chcesz skorzystać z refinansowania przeczytasz w darmowym e-booku. Przedstawiamy w nim najważniejsze etapy procedury i praktyczne wskazówki dla kredytobiorców.  Żeby pobrać dodatkowy poradnik, wypełnij formularz poniżej.

Refinansowanie kredytu mieszkaniowego krok po kroku

Refinansowanie kredytu mieszkaniowego krok po kroku

Co trzeba wiedzieć o kredytowej przeprowadzce do innego banku? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (28)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Katokomuna wszystko rozwali.
jarunia
Przedłużenie wakacji kredytowych pod warunkiem zakwaterowania dwóch bezdomnych
pnd
Witam serdecznie peroniarzy, w poniedziałek kupiłem czwarte już mieszkanie pod wynajem w Warszawie, za śmiesznie niski kredycik, w porównaniu do inflancji :) zaproponowałbym wam tapczan na wynajem, abyście mogli poczekać xlat do pękniecie mitycznej bańki, ale mam tylu chętnych peroniarzy, którzy będą spłacać ten śmiesznie niski kredyt,Witam serdecznie peroniarzy, w poniedziałek kupiłem czwarte już mieszkanie pod wynajem w Warszawie, za śmiesznie niski kredycik, w porównaniu do inflancji :) zaproponowałbym wam tapczan na wynajem, abyście mogli poczekać xlat do pękniecie mitycznej bańki, ale mam tylu chętnych peroniarzy, którzy będą spłacać ten śmiesznie niski kredyt, że niestety nie mogę :)
aszkenazyjski
Polecam dobrego psychiatre.

Czeka w gabinecie.
wibor3m10procent
Ceny nieruchomości TO THE MOOOOON...!
interstellar
Żeby wystrzeliły to ludzie muszą mieć kasę... albo chociaż zdolność kredytową. Sam mam nieruchomości, ale szału w najbliższym czasie się nie spodziewam.
pilidzin
Rozwiązanie jest banalnie proste. Klient powinien mieć możliwość zwrotu nieruchomości do banku w zamian za spłatę kredytu. Wtedy ceny były by stabilniejsze, banki dbały o jakość swojego portfela i nie kredytowały by ludzi pod korek. Obecnie banki nie ponoszą żadnego ryzyka.
mohel
od lat banki nie kredytują pod korek … co za kocopoły tu wypisujesz?
felek543
Klient wziął pieniądze i ma je spłacić. Rozliczenie w naturze nikogo nie interesuje, hipoteka to tylko jedno z zabezpieczeń.

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki