REKLAMA

NBP o cyfrowym złotym: obecnie brak jest korzyści

2021-05-14 16:46
publikacja
2021-05-14 16:46
NBP o cyfrowym złotym: obecnie brak jest korzyści
NBP o cyfrowym złotym: obecnie brak jest korzyści
fot. rsooll / / Shutterstock

Według NBP obecnie brak jest wyraźnych korzyści z wprowadzenia pieniądza cyfrowego banku centralnego (CBDC) w Polsce, ale to stanowisko może ulec modyfikacji, jeżeli zaistnieją czynniki uzasadniające taką zmianę - napisał NBP w obszernym raporcie poświęconym CBDC.

"Jak dotąd, NBP nie zidentyfikował celu emisji cyfrowego złotego o charakterze systemowym ani szczególnych potrzeb konsumentów lub podmiotów gospodarczych, które nie mogłyby zostać zaspokojone przez dostawców usług płatniczych w Polsce, a jedynie przez bank centralny w drodze wprowadzenia CBDC. Powściągliwość banku centralnego w tym temacie wynika również z braku podstaw prawnych dla wprowadzenia CBDC (zawartych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o NBP). Na obecnym etapie brak jest wyraźnych korzyści z wprowadzenia pieniądza cyfrowego banku centralnego w Polsce w stosunku do dostrzeganych rodzajów ryzyka związanego z jego emisją dla gospodarki, obrotu pieniężnego i systemu finansowego" - napisano.

"Aktualne stanowisko NBP w kwestii emisji CBDC może ulec modyfikacji, o ile zaistnieją czynniki (krajowe lub międzynarodowe) uzasadniające taką zmianę. Nie jest wykluczone, że w przyszłości NBP mógłby emitować, obok banknotów i monet, również cyfrowego złotego, który uzupełniłby zbiór dostępnych obecnie instrumentów płatniczych i zapewniłby możliwość korzystania z pieniądza banku centralnego osobom preferującym elektroniczne metody płatności" - dodano.

NBP uważnie monitoruje postęp prac w zakresie emisji CBDC na świecie, aby – w razie zaistnienia takiej potrzeby – móc podjąć stosowne działania także w Polsce.

W warunkach polskich aktualnie nie znajdują jednak - według banku centralnego - odzwierciedlenia przesłanki, którymi kierowały się inne banki centralne przy rozpoczęciu testów pilotażowych w zakresie emisji CBDC czy wdrożeń pieniądza cyfrowego.

"Czerpiąc z badań innych banków centralnych, NBP jest dalece zaawansowany w analizie kluczowych kwestii związanych z emisją pieniądza cyfrowego banku centralnego. NBP bada w szczególności potencjalne skutki emisji CBDC – prawne, technologiczne oraz ekonomiczne. Pomimo tego zaawansowania, NBP z rozwagą podchodzi do możliwości wprowadzenia cyfrowego złotego i obecnie nie decyduje się na jego emisję" - napisano.

"Mając na uwadze ustawowy obowiązek NBP organizowania rozliczeń pieniężnych oraz działania na rzecz stabilności systemu finansowego, jakakolwiek decyzja w sprawie emisji CBDC wymagać musi szczególnej ostrożności ze względu na potencjalne ryzyka, wynikające z wprowadzenia tej formy pieniądza banku centralnego dla funkcjonowania sektora bankowego, stabilności finansowej, realizacji polityki pieniężnej i działania systemu płatniczego" - dodano.

NBP po raz pierwszy zajął negatywne stanowisko NBP ws. wprowadzenia CBDC w Polsce w 2017 r. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
raf2004
Glapa prawdopodobnie nie do końca rozumie, jak funkcjonuje cyfrowy pieniądz i stąd wstrzemięźliwość NBP w zastosowaniu tego nowoczesnego rozwiązania :-))).
itso_agresja_indukowana
nic na to nie wskazuje
jpelerj
Cyfrowy pieniądz eliminuje szarą strefę. Czyli dla co poniektórych rzeczywiście brak korzyści, a nawet kłopot.
itso_agresja_indukowana
na odwrót szara strefa tworzy własny pieniądz
kozey
nie zdziwię się jak go zhakują w 24 godziny od launcha :)

Powiązane: Cyfryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki