REKLAMA

NBP nie planuje sprowadzenia polskiego złota do kraju

2013-01-24 06:50
publikacja
2013-01-24 06:50

Narodowy Bank Polski nie planuje - wzorem Bundesbanku - sprowadzić do kraju polskich rezerw złota ze skarbca w Banku Anglii - poinformował w środę PAP dyrektor biura prasowego NBP Przemysław Kuk.

polskie
Image licensed by Ingram Image

Kuk zaznaczył, że złoto stanowi ponad 5 procent wszystkich rezerw dewizowych Polski, których wartość sięgnęła już prawie 110 mld dol. Większość polskich zasobów złota wynoszących ponad 100 ton przechowywana jest w Banku Anglii.

"Utrzymywanie złota w Londynie, który pełni rolę jednego z globalnych centrów złota, daje możliwość zarządzania nim. Z przeprowadzonych analiz wynika także, że sprowadzenie złota do Polski byłoby ekonomicznie nieuzasadnione. Obecnie nie ma planów sprowadzenia złota do Polski" - poinformował PAP Kuk. Dodał, że zarząd NBP "na bieżąco analizuje kwestie związane z inwestowaniem rezerw dewizowych, w tym zasobów złota".

Niemcy ściągają rezerwy do kraju

W ubiegłym tygodniu niemiecki bank centralny poinformował, że do 2020 r. chce ściągnąć blisko 700 ton swoich rezerw złota z powrotem do kraju, by trzymać połowę z 3391 ton tego kruszcu we własnych skarbcach.

Rezerwy złota Bundesbanku znajdujące się w Nowym Jorku będą stopniowo zmniejszane o 300 ton. Licząca 374 tony rezerwa znajdująca się w Paryżu zostanie zlikwidowana. Sztabki, które mają być ściągnięte z zagranicy, są warte w sumie 27 mld euro.

Miejsce przechowywania niemieckiego złota 31.12.2012 31.12.2020
Frankfurt nad Menem 31% 50%
Nowy Jork 45% 37%
Londyn 13% 13%
Paryż 11% 0%
źródło: Bundesbank

Większość niemieckich rezerw złota z powodów historycznych przechowywana jest za granicą, przede wszystkim w amerykańskim Banku Rezerw Federalnych (Fed). Niemieckie rezerwy trafiły do zagranicznych banków centralnych przede wszystkim w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Po pierwsze, z powodu nadwyżki, jaką Niemcy uzyskiwali wówczas w handlu zagranicznym, wymieniali dolary na złoto, a po drugie podczas zimnej wojny obawiano się, że leżący 130 km od granicy między RFN i NRD Frankfurt w razie konfliktu może wpaść w ręce Rosjan.


»Niemcy szykują plan awaryjny

Według agencji dpa pod koniec 2012 roku rezerwy złota Bundesbanku wynosiły 3391 ton. Blisko połowa - 1536 ton - znajdowała się w amerykańskim Fed w Nowym Jorku. W Banku Anglii w Londynie leży 445 ton, w Banku Francji - 374 tony. We własnym skarbcu we Frankfurcie Bundesbank trzymał dotychczas tylko jedną trzecią rezerw złota - 1036 ton.

Jesienią przez Niemcy przetoczyła się debata na temat bezpieczeństwa tych zasobów. Według niektórych jej uczestników Bundesbank decydując się na ściągniecie do kraju rezerw złota, zrobił to pod presję opinii publicznej. (PAP)

mmu/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (26)

dodaj komentarz
~zz
a to nie przypadkiem poszło to zloto do zus bo podobno wszystko co w tym kraju znika trafia podobno do zus nasze emerytury tez
~zz
a zreszta po co polakom złoto skoro maja takich polityków to dopiero skarb
~Polska Walcząca
Wszystko jest dobrze jak jest dobrze!!! A co jeśli wybuchnie dajmy na to jakiś duży konflikt. Za co kupimy broń do obrony? Za niepewne wówczas dolary czy euro? Kogo wtedy obchodzi papier? Jak nie będziemy zarabiać na tych 4% rezerw to nic Polsce się nie stanie. Natomiast brak złota w sytuacji jakiejś katastrofy sprawi że Wszystko jest dobrze jak jest dobrze!!! A co jeśli wybuchnie dajmy na to jakiś duży konflikt. Za co kupimy broń do obrony? Za niepewne wówczas dolary czy euro? Kogo wtedy obchodzi papier? Jak nie będziemy zarabiać na tych 4% rezerw to nic Polsce się nie stanie. Natomiast brak złota w sytuacji jakiejś katastrofy sprawi że niczym się nie wykupimy w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii bo oni złoto będą mieli w tym nasze. Może znowu sobie coś potrącą za pomoc jakiej nam łaskawie wówczas udzielą według swojego uznania!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ed
nasi decydenci z Bożej łaski mają w d... polski interes. Przeciez oni nic nie umieją. Tłumaczenie przedstawiciela NBP jest dowodem totalnego kretynizmu. Widocznie zamiast zlota są sztaby wolframowe, jakie wepchnęli na usmeni.
~j23
racja! mamy tuska i jego amber gold i po co nam złoto?
~osw
to jest zdrada narodowa, tego złota już nie zobaczymy.
~Polak
Dlaczego nikt nie pisze o tym ILE POLSKĘ KOSZTUJE PRZETRZYMYWANIE ZŁOTA W ANGLII!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~hahaha
Przecież sprowadzenie tylu ton tombaku było by nieopłacalne.
~stychu
Ładnie, USA oszukało chińczyków na złocie, my możemy być następni w kolejce a ja nie mogę o tym napisać na polskim portalu finansowym. Gdzie jak gdzie ale tutaj się takich rzeczy nie spodziewałem.
~zdzisław
Ciekawy jestem kto jest odpowiedzialny za wyprowadzenie polskiego złota z kraju.Ja uważam to za zbrodnię.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki