REKLAMA

NBP: nastroje inwestycyjne firm są lepsze niż przed wybuchem pandemii

2021-08-05 13:34
publikacja
2021-08-05 13:34
NBP: nastroje inwestycyjne firm są lepsze niż przed wybuchem pandemii
NBP: nastroje inwestycyjne firm są lepsze niż przed wybuchem pandemii
fot. Pixels Hunter / / Shutterstock

Nastroje inwestycyjne firm są lepsze niż przed wybuchem pandemii. Optymistyczne są prognozy zatrudnienia, przedsiębiorstwa planują również wzrost wynagrodzeń - wynika z raportu NBP "Szybki Monitoring. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".

W raporcie NBP podano m.in., że w I kw. 2021 r. dynamika przychodów ze sprzedaży sektora przedsiębiorstw niefinansowanych (SPN) była wysoka, a szczególnie szybko rosły przychody z działalności eksportowej. Wyniki przeprowadzonego przez NBP badania oraz inne dostępne dane wskazują, że sytuacja ta utrzyma się również w II kw. bieżącego roku - oceniono.

Według banku w świetle danych z badania optymistycznie kształtują się prognozy zatrudnienia, które osiągnęły najwyższy w historii "Szybkiego Monitoringu" poziom. Najkorzystniej, jak podał NBP, kształtują się przewidywania dotyczące przedsiębiorstw dużych, rośnie jednak również odsetek firm małych i średnich, które planują wzrost zatrudnienia.

"Przedsiębiorstwa planują wzrost wynagrodzeń przeciętnie o 5,4 proc. rdr wobec 4,9 proc. rdr w poprzednim kwartale" - stwierdzono w raporcie.

Jak dodano, podniesienie płac w III kw. przewiduje ponad 36 proc. respondentów badania.

W raporcie stwierdzono także, iż w I kw. 2021 r. po raz pierwszy od dziewięciu miesięcy wzrosły nakłady na środki trwałe w SPN.

"Ożywienie dotyczyło wielu grup przedsiębiorstw, w tym również firm publicznych i dużych inwestorów" - wskazano.

"Ze względu na dobrą sytuację finansową przedsiębiorstw (w I kw. br. - PAP) nastąpiła także dalsza, znacząca poprawa nastrojów inwestycyjnych" - oceniono. (PAP)

mfr/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki