WAŻNE

NBP może jeszcze skupić obligacje za 33-50 mld zł

2020-07-09 10:00
publikacja
2020-07-09 10:00
NBP

Po tym jak program skupu obligacji NBP przekroczył 100 mld zł, NBP może zwiększyć swój portfel skupowanych obligacji jeszcze o 33-50 mld zł - ocenili w czwartkowym raporcie ekonomiści Banku Pekao.

"Teoretyczne limity programu skupu aktywów opierają się w przypadku kraju takiego jak Polska, na kursie walutowym i inflacji. Rozważając możliwe rozmiary programu skupu aktywów NBP, trzeba zatem przywołać kryteria operacyjne. Zważywszy na planowane rozmiary dalszych emisji obligacji skarbowych i gwarantowanych przez Skarb Państwa oraz strukturę zakupów NBP w ostatnich tygodniach oceniamy, że NBP może zwiększyć swój portfel obligacji jeszcze o 33-50 mld zł" - napisano.

"Łączna skala zakupów obligacji wynosiłaby zatem 5,5-6,6 proc. zeszłorocznego PKB. Powyższa prognoza ma oczywiście statyczny charakter - rozmiary kolejnych emisji mogą się jeszcze oczywiście zmienić, podobnie jak szacowane przez nas docelowe udziały NBP w nich" - dodano.

Ekonomiści Pekao zauważają, że w porównaniu do pierwszych programów skupu obligacji uruchamianych przez Fed i EBC, odpowiednio, na przełomie 2008 i 2009 oraz w 2015 r., program NBP jest "nieco bardziej agresywny".

"W pierwszych 18 tygodniach jego implementacji Narodowy Bank Polski skupił aktywa finansowe o wartości 4,5 proc. rocznego PKB, co jest wartością większą niż w przypadku wyżej wymienionych głównych banków centralnych wówczas, gdy takie programy były pierwszy raz wdrażane" - napisano.

"W porównaniu do programów uruchamianych w reakcji na obecną recesję, skup aktywów NBP jest… całkiem typowy: porównywalny z działaniami EBC, ale znacząco mniejszy niż w przypadku Fed, który przez ostatnie 4 miesiące zakupił papiery wartościowe w skali sięgającej 11 proc. rocznego PKB" - dodano.

Na dziesięciu dotychczasowych przetargach odkupu obligacji NBP zebrał z rynku papiery w sumie za 101,3 mld zł, z czego 51,6 mld zł obligacji rządowych i 49,8 mld zł gwarantowanych przez Skarb Państwa obligacji PFR i BGK. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
scuti1986
Art. 220 ust. 1. Konstytucji RP: Ustawa budżetowa nie może przewidywać pokrywania deficytu budżetowego przez zaciąganie zobowiązań w centralnym banku państwa.

Pytam się gdzie są dziś obrońcy konstytucji ??? Nieważne czy NBP skupi obligacje skarbowe bezpośrednio od emitującego je rządu czy najpierw kupi je PKO
Art. 220 ust. 1. Konstytucji RP: Ustawa budżetowa nie może przewidywać pokrywania deficytu budżetowego przez zaciąganie zobowiązań w centralnym banku państwa.

Pytam się gdzie są dziś obrońcy konstytucji ??? Nieważne czy NBP skupi obligacje skarbowe bezpośrednio od emitującego je rządu czy najpierw kupi je PKO a potem odsprzeda NBP bo efekt jest taki sam: NBP drukuje pieniądze PiSowi !!! Jak się do tego przyzwyczają to będziemy mieli niekończący się dodruk realizowany przez szaleńców z NBP bez oglądania się na jakiś tam świstek papieru nazywany przez niektórych... konstytucją. Porażka !!!
moscu
Oni nie łatają deficytu tylko pozyskują środki tym samym tworząc ten deficyt. Taka różnica. Co nie zmienia faktu, że spuszczą na s na dno
scuti1986 odpowiada moscu
Chyba nie masz racji. Najpierw tworzą ustawę w postaci tarczy antykryzysowych w związku z czym pojawia się potrzeba zwiększenia wydatków państwa czyli wzrasta deficyt, który następnie jest pokrywany kasą z NBP. Czyli najpierw potrzeba, potem deficyt i na końcu finansowanie z PSEUDO-BANKU NIBY-Chyba nie masz racji. Najpierw tworzą ustawę w postaci tarczy antykryzysowych w związku z czym pojawia się potrzeba zwiększenia wydatków państwa czyli wzrasta deficyt, który następnie jest pokrywany kasą z NBP. Czyli najpierw potrzeba, potem deficyt i na końcu finansowanie z PSEUDO-BANKU NIBY-CENTRALNEGO
marianpazdzioch
"Obrońcy konstytucji" sami to przegłosowali razem z kaczystami w tzw. "tarczach". Jedna (...)
marxs
tylko od początku roku Pixi i Dixi i Glapa nadrukowali około 100 mld pustej złotówki z pustego powietrza do tego ogołocone i rozszabrowane przez Prezesa i akcjonariuszy firmy Moravietz&Maliniak wszelakie fundusze celowe a ja się zapytowywuję gdzie jest kasa z uszczelnienia VAT?przez 5 lat nierządów PIS powinno być tego tylko od początku roku Pixi i Dixi i Glapa nadrukowali około 100 mld pustej złotówki z pustego powietrza do tego ogołocone i rozszabrowane przez Prezesa i akcjonariuszy firmy Moravietz&Maliniak wszelakie fundusze celowe a ja się zapytowywuję gdzie jest kasa z uszczelnienia VAT?przez 5 lat nierządów PIS powinno być tego około 200-300 mld zł

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki