REKLAMA
ZAGŁOSUJ

NBP mógłby ręcznie sterować rynkiem kredytów

2019-02-14 07:10
publikacja
2019-02-14 07:10

Zamiast WIBOR-u stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej? To nie jest wykluczone - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

fot. Marek Wisniewski / Puls Biznesu / / FORUM

Jak czytamy, stopy ustalane przez RPP to pomysł wiceministra finansów Piotra Nowaka, który odpowiada m.in. za regulacje związane z rynkami finansowymi. Jego propozycja to odpowiedź na problemy z opracowaniem nowego wskaźnika służącego do ustalania oprocentowania kredytów, takiego, który spełniałby wymogi Unii Europejskiej. Po 1 stycznia 2020 r. polskie banki nie będą mogły stosować obecnie używanego WIBOR-u - pisze "DGP".

"Już dwa lata temu zgłosiłem pomysł, by w kredytach hipotecznych - a może i we wszystkich - WIBOR zastąpić stopą referencyjną NBP. Gdy go przedstawiałem, nie słyszałem - poza nielicznymi wyjątkami - ostrych głosów sprzeciwu. Myślę, że można do niego wrócić. Mówimy o zamianie WIBOR-u na stopę referencyjną tylko w kredytach. Dla profesjonalnego rynku instrumentów pochodnych można byłoby stworzyć osobny benchmark rynkowy" - powiedział Piotr Nowak w rozmowie z "DGP".(PAP)

emi/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (4)

dodaj komentarz
trooper
Historia wielokrotnie pokazała, że gospodarki centralnie sterowane się nie sprawdzają. Prymityw I Słabizna.
search
Przciez Uczciwy Polak Patriota z NBP ma profesora tylko nie wiadomo za co. Fakt jest ze na poczatku lat 90 tacy co dzis siedza w NBP zalatwiali sobie stopnie naukowe by sie dowartosciowac, choc Gapcio ma zaslugi biznesowe w PC brothers
joseph_k
Ciekawe po co taka zmiana. WIBOR jest regulowany poprzez zmianę stóp procentowych i jesli spojrzeć na wartości na przestrzeni lat to właściwie się pokrywają. Innymi słowy NBP de facto ustala poziom stawki WIBOR. Tak więc po co ta zmiana?
search
bedzie teraz ile wodzu z plemienia PIS powie tyle bedzie wynosic koszt kredytu. Bedzie tak jak z komuny, oficjalnie dolarek byl po 2 zloty a na rynku po 4.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki