REKLAMA

NBP: mieszkania coraz bardziej dostępne

Michał Kisiel2015-03-25 16:00analityk Bankier.pl
publikacja
2015-03-25 16:00
fot. Wojciech Strozyk / EastNews

Opłacalność inwestycji w mieszkanie na wynajem jest tak wysoka, jak w czasach przed hipotecznym boomem – tak wynika z analiz przedstawionych w raporcie NBP podsumowującym IV kwartał 2014 r. na rynku nieruchomości. Dotyczy to jednak tylko mieszkań. Na rynku nieruchomości komercyjnych widać rosnącą nadpodaż, co owocuje wzrostem ilości pustostanów.

Mieszkania są coraz bardziej dostępne, informują w raporcie analitycy NBP. Stabilne ceny na rynku i deflacja połączona z rosnącymi nominalnie wynagrodzeniami spowodowały, że średnia dostępność mieszkania w 7 największych miastach wzrosła do 0,83 m kw. Tyle można nabyć za przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Jeszcze 5 lat temu wartość ta wynosiła zaledwie 0,49 m kw.

Dostępność mieszkania w m kw. za przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (NBP)

W analizach NBP dotyczących dostępności mieszkań stosuje się przeciętną cenę transakcyjną z rynków pierwotnego (40 proc.) i wtórnego (60 proc.) . W 2014 r. roku ceny nie podlegały znaczącym zmianom. Badacze zwracają uwagę, że rośnie liczba mieszkań w trakcie budowy. Było ich o ponad 20 tys. więcej niż w 2013 r. Jednocześnie w ostatnich 3 miesiącach poprzedniego roku zmniejszył się nieco zapas niesprzedanych lokali, co świadczy o ożywieniu popytu. „Deweloperzy w dalszym ciągu dobrze dopasowują strukturę wielkości mieszkań do popytu” - wskazują analitycy banku centralnego.

Inwestowanie w mieszkanie opłacalne

Sytuacja na rynku w ostatnich miesiącach 2014 r. mogła zachęcać do kupowania mieszkań na wynajem. Rentowność tego rodzaju inwestycji była w krótkim terminie wyższa niż 10-letnich obligacji skarbowych i depozytów bankowych. „Nadal też relacja kosztów obsługi kredytu mieszkaniowego do czynszu najmu umożliwia finansowanie kosztów kredytu przychodami z najmu” - podkreślają analitycy w raporcie.

Opłacalność wynajmu mieszkania (śr. w 7 miastach) wobec depozytów, kredytów. mieszk., 10- letnich oblig. skarbowych oraz stopy kapitalizacji nier. komercyjnych (biur i pow. handlowych) (NBP)

W porównaniu publikowanym przez bank wartości powyżej 1 wskazują na wyższą opłacalność inwestycji w mieszkanie na wynajem w stosunku do innych typów lokat. Przez 2014 rok utrzymywała się sytuacja, w której ten typ oszczędzania był rekordowo atrakcyjny w relacji do bezpiecznych form przechowywania nadwyżek. Warto jednak wskazać, że symulacja taka nie uwzględnia kosztów transakcyjnych związanych z zakupem nieruchomości oraz niskiej płynności inwestycji.

Omawiając sytuację nieruchomości komercyjnych analitycy NBP zwrócili uwagę na specyfikę warszawskiego rynku. Stopa pustostanów wynosi na nim 15 proc. i systematycznie rośnie. Mimo stabilnego popytu, deweloperzy dalej rozwijają produkcję, co zwiększa nierównowagę.


Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (72)

dodaj komentarz
~kalkulator
Hmmm jeżeli srednia to 5k netto to by sire zgadzało z tym 0.79ale skad takie dane???? Bo przeciez nie kupujemy mieszkan za kwoty 'brutto'.
A do tego srednia wg GUS to chyba jakies 3500 ale chyba brutto tak?

A mediana? Z 2500 brutto? Czyli z 1.8 netto?

I teraz policzmy jeszcze raz jaka jest sila nabywcza?
Hmmm jeżeli srednia to 5k netto to by sire zgadzało z tym 0.79ale skad takie dane???? Bo przeciez nie kupujemy mieszkan za kwoty 'brutto'.
A do tego srednia wg GUS to chyba jakies 3500 ale chyba brutto tak?

A mediana? Z 2500 brutto? Czyli z 1.8 netto?

I teraz policzmy jeszcze raz jaka jest sila nabywcza? 0.2-0.3?

Co za bzdury...

~nbpnadaje
I wisi ta glupota na glownej stronie, PRAWIE DOBE, tak ze kazdemu ma sie utrwalic jak tylko otworzy strone BANKIER I zeby pamietal.

robimy jak zawsze, kiedy MAINSTREAM MEDIA naganiaja, czyli odwrotnie.

PAMIETAJAC, co pisali przez ostatnie lata o zlotym, dolarze ponad rok temu, ktory do tego czasu umocnil sie o 25% I
I wisi ta glupota na glownej stronie, PRAWIE DOBE, tak ze kazdemu ma sie utrwalic jak tylko otworzy strone BANKIER I zeby pamietal.

robimy jak zawsze, kiedy MAINSTREAM MEDIA naganiaja, czyli odwrotnie.

PAMIETAJAC, co pisali przez ostatnie lata o zlotym, dolarze ponad rok temu, ktory do tego czasu umocnil sie o 25% I nie zapominajc o zlocie na ktore MAINSTREAM naganial przed jego zwalka.
~malymanipulatorek
o juz spadlo z pierwszej strony,nie podobaja im sie obywatele z dobra pamiecia
~wampir
Pan Kisiel to ma w głowie... Zakredytowani też będą mieli kisiel jak przyjdzie pierwsza podwyżka stóp procentowych...
~Łodzianin
Ja pupuję , wynajmuję i zarabiam.
~janek
'pupuję' to elegancki synonim słowa "dupczę"?
~MAX
Tia, lanie wody laska z agencji jak szukałem mieszkania na Mokotowie kumplowi 2 pok na wynajem przesłała mi 300 ofert zanim pójdziemy w teren żebym coś sobie wybrał wybrał. kupujcie to zginie wasze ogłoszenie między tysiącami ogłoszeń w Wawce chyba że wynajmiecie studenciakom na pokoiki lub otworzyć agencję
~ANii
W Wawce na dom gratka 30 852 ofert na wynajem, ciężki określić ile się dubluje i ile się nie ogłasza na tym portalu ale wynik imponujący do tego 6 101 domów na wynajem
~bulba odpowiada ~ANii
a w tych 300, 297 takich że za darmo nie chciałbyś tam mieszkać. Chociaż zależy co kto lubi
~adame
trzaskają teraz te mieszkania jak szaleni, w poprzednim boomie budowali po kilka bloków w mojej okolicy po 5-10 pięter teraz stawiają po 15-20 budynków na raz i to po 7-15 pięter, a pod zasiedlonymi limuzyny takie stoją że auta które jeszcze pare lat temu wydawały się nowe i porządne to teraz wyglądają jak maluchy obok trzaskają teraz te mieszkania jak szaleni, w poprzednim boomie budowali po kilka bloków w mojej okolicy po 5-10 pięter teraz stawiają po 15-20 budynków na raz i to po 7-15 pięter, a pod zasiedlonymi limuzyny takie stoją że auta które jeszcze pare lat temu wydawały się nowe i porządne to teraz wyglądają jak maluchy obok tych kolubryn rodem z texasu, z miesiąca na miesiąc przybywa coraz więcej a wszystko to zaczyna coraz bardziej mi sprawiać wrażenie oderwania od rzeczywistości, mimo tego liczba pustostanów wedle moich obserwacji jest bardzo niska

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki