NBP: liczba banknotów w Polsce podwoiła się w ciągu dekady

Liczba banknotów pozostających w obiegu wzrosła w trzecim kwartale tego roku do 2 mld 209,8 mln sztuk. Dekadę wcześniej w obiegu było ich 1 mld 94 mln sztuk - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego (NBP) dotyczących struktury obiegu banknotów i monet.

(NBP)

Jak podał NBP, obecnie w obiegu najwięcej pozostaje banknotów o nominale 100 zł - 1,3 mld sztuk, a najmniej jest banknotów o nominale 500 zł, które do obiegu weszły w lutym roku 2017. Na koniec trzeciego kwartału tego roku tych ostatnich było w obiegu 19 mln sztuk.

Z kolei banknotów o nominale 50 zł było 185,4 mln, tych o nominale 20 zł - 124,1 mln, a o nominale 10 zł było w obiegu 175,8 mln sztuk.

Z danych banku centralnego wynika też, że na koniec trzeciego kwartału tego roku wartość banknotów będących w obiegu wyniosła 228,4 mld zł, a wartość monet będących w obiegu wyniosła 5 mld zł.

NBP poinformował też, że banknot w Polsce zużywa się średnio po 379 dniach, dopiero po tym czasie trafia ponownie do Narodowego Banku Polskiego.

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim, bankowi centralnemu przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pienię­żnych Rzeczypospolitej Polskiej. Znakami pieniężnymi, emitowanymi przez NBP, są banknoty i monety.

Jak informuje NBP, zużyte lub uszkodzone banknoty i monety można wymienić na nowe w kasie dowolnego banku działającego w Polsce.

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 8 sasklacz

A pozniej sie dziwic, ze pani nie ma w sklepie wydac ze 100zl

! Odpowiedz
36 9 silvio_gesell

Wymiana banknotów na nowe powinna być odpłatna. Całkowity koszt obsługi gotówki to 20mld rocznie - bankomaty, bankowozy, ochrona, druk, wymiana, itd. A ponieważ ja nie korzystam, więc nie powinienem ponosić kosztów jej obsługi, które wynoszą ok. 600zł na rok na osobę. Więcej niż kosztuje utrzymanie ZUSu.

! Odpowiedz
28 32 pan_stanislaw_bezdomny

A ja nie mam dzieci i nie powinienem ponosić kosztów utrzymania cudzych. A na starośc odkładam sobie sam.

! Odpowiedz
16 4 pan_stanislaw_bezdomny

Powinno się wyprodukować gotówkę zużywającą się w tempie 3,5% rocznie, w sam raz na jedno pokolenie, zaprawde słuszne to i sprawiedliwe a nawet zbawienne :)

! Odpowiedz
16 14 silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny

Powinieneś płacić na cudze dzieci, bo to one będą dla ciebie świadczyć usługi za odłożone na starość oszczędności. I dobrze rozumiesz, że gotówka zużywająca się 3,5% rocznie pozwoliłaby na ustalenie celu inflacyjnego na 0%.

! Odpowiedz
10 6 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

Hahaha proszę nie żartuj już.

! Odpowiedz
0 9 daniel_1

Obiawiam się, że "zapis cyfrowy" kosztuje o wiele więcej. :)

! Odpowiedz
2 10 loosac

Gotowka lezaca w sejfie nie generuje kosztow. Gotowka lezaca na koncie to nieustyanne koszty energii elektrycznej i całej infrastruktury IT wiec nie chrzan "postenpofcu"

! Odpowiedz
13 2 silvio_gesell odpowiada daniel_1

Pięć razy mniej. Gdyby nie było gotówki to oprocentowanie depozytów byłoby o 2% wyższe.

https://www.parkiet.com/Gospodarka----Kraj/304219998-Ile-kosztuje-nas-gotowka.html

! Odpowiedz
5 5 silvio_gesell odpowiada loosac

Gotówka leżąca w sejfie nic nie generuje. Traci na inflacji bo nie jest zainwestowana.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil