NBP i EBC bez zmian, BoE w natarciu

RPP nie zmieniła stóp procentowych w Polsce. Mario Draghi również nie zaskoczył na dzisiejszej porannej konferencji. Obecnie największą ofensywą cechuje się Bank Anglii, który wczoraj zapowiedział zmniejszenie wymogów kapitałowych dla banków w celu poprawy akcji kredytowej dla firm i gospodarstw domowych.

Właśnie zakończyła się konferencja prasowa Rady Polityki Pieniężnej, na której nowy prezes Adam Glapiński stwierdził, że na razie nie ma potrzeby obniżania stóp procentowych w Polsce. Wciąż mamy stabilne tempo wzrostu gospodarcze, choć prognozy zostały nieco obniżone.

Roczne tempo wzrostu PKB powinno znaleźć się w przedziale 2,6 % – 3,8% w 2016 roku wobec 3,0 – 4,5%. Z kolei utrzymująca się deflacja nie ma negatywnego skutku dla gospodarki. Podwyżki stóp procentowych mogłyby być rozpatrywane, gdyby tempo wzrostu gospodarczego wzrosło do 5%, podsumował Prezes NBP.

Polski złoty nie zareagował zbytnio na decyzję RPP. Dzisiaj nasza rodzima waluta traci ze względu na słaby klimat na rynkach. Obecnie inwestorzy nie tylko obawiają się skutków opuszczenia UE przez Wielką Brytanię, ale również o stabilność włoskiego sektora bankowego, który ma problem z dużą ilością niespłacanych pożyczek. W ostatnich dniach coraz głośniej jest o konieczności dokapitalizowania tamtejszych banków. Prezes jednego z największych francuskich banków ostrzega, że kryzys w sektorze bankowym Włoch może przenieść do całej Europy.

Kurs USD/PLN przełamał okrągły poziom 4 złoty i prawdopodobnie w najbliższym czasie pozostanie nad tym obszarem. EUR/PLN pozostał pod strefą 4,45 i obecnie poziom ten powinien powstrzymywać dalsze wzrosty na tej parze. Złoty również tracił do franka szwajcarskiego, choć wydaje się, że poziom 4,12 nie zostanie w najbliższym czasie przełamany.

Bartosz Zawadzki
Szef Działu Analiz

Źródło: Admiral Markets

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Realista---

„GBPUSD coraz niżej.”
„Uwaga rynków w dniu wczorajszym koncentrowała się na wystąpieniu Marka Carneya, które miało związek z publikacją raport Banku Anglii odnośnie stabilności finansowej. Szef BoE zwrócił uwagę, że Wielka Brytania po czerwcowym referendum wkroczyła w okres niepewności i istotnych dostosowań w gospodarce. Stwierdzono, że niektóre z zagrożeń dla stabilności finansowej przed którymi bank ostrzegał jeszcze przed 23 czerwca zaczynają się materializować. Głównymi czynnikami ryzyka pozostają duży deficyt na rachunku obrotów bieżących, spadek napływu kapitału na rynek nieruchomości komercyjnych, wysokie zadłużenie gospodarstw domowych oraz spowalniające tempo wzrostu gospodarczego na świecie. Ponadto od czasu referendum funt silnie stracił na wartości, mocno spadła wartość akcji największych brytyjskich banków oraz rentowności 10-letnich obligacji. Carney był w szczególności zaniepokojony kondycją gospodarstw domowych, która może się pogarszać ze względu na niepewne perspektywy.”
Inny artykuł.
„NBP i EBC bez zmian, BoE w natarciu.”
„Obecnie największą ofensywą cechuje się Bank Anglii, który wczoraj zapowiedział zmniejszenie wymogów kapitałowych dla banków w celu poprawy akcji kredytowej dla firm i gospodarstw domowych.”
Jednym słowem dolewanie oliwy do ognia. A może RWD.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,02% 3,7890
2019-07-23 02:27:00
EUR/PLN 0,00% 4,2455
2019-07-23 02:27:00
EUR/USD -0,03% 1,1206
2019-07-23 02:27:00
CHF/PLN 0,14% 3,8571
2019-07-22 11:34:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil