REKLAMA

NBP: dłuższe urlopy macierzyńskie zwiększyły liczbę pracujących

Krzysztof Kolany2014-06-30 12:09główny analityk Bankier.pl
publikacja
2014-06-30 12:09
NBP: dłuższe urlopy macierzyńskie zwiększyły liczbę pracujących
NBP: dłuższe urlopy macierzyńskie zwiększyły liczbę pracujących
fot. iStockphoto / Thinkstock / / Thinkstock

Najnowszy raport o sytuacji na rynku pracy przynosi dość nieoczekiwane konkluzje: statystyki zatrudnionych znacząco poprawiła decyzja o wydłużenie urlopu macierzyńskiego z 6 do 12 miesięcy. Tyle że to tylko efekt statystyczny.

W pierwszym kwartale liczba „pracujących” była o 0,7% wyższa niż kwartał wcześniej, co teoretycznie oznaczałoby pojawienie się aż 117 tys. nowych miejsc pracy – poinformował w cokwartalnym raporcie Narodowy Bak Polski. Roczna dynamika liczby pracujących przyspieszyła do 1,8% wobec  0,5% kwartał wcześniej.

Jednakże wyniki badania BAEL nie korespondują ze statystykami GUS, według których zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się tylko o 0,1% kdk. Skąd ta rozbieżność? Po części mogła wynikać z odmiennej metodologii: GUS bada tylko podmioty zatrudniające co najmniej 10 osób. Tymczasem badanie BAEL opiera się na ankietach, uwzględnia zatem małe firmy, rolnictwo, pracujących na umowy cywilne, samozatrudnionych oraz (częściowo) także szarą strefę.

Jednak nie tu tkwi sedno sprawy. Tajemnicę wyjaśnia dywergencja pomiędzy dynamiką zatrudnienia pomiędzy mężczyznami a kobietami. O ile liczba pracujących w tej pierwszej grupie prawie nie uległa zmianie, to wśród pań wzrosła aż 1% kdk i 3,1% rdr.

„Można przypuszczać, że na skokowy wzrost dynamiki pracujących kobiet największy wpływ mogły mieć nowe regulacje dot. wydłużenia urlopów macierzyńskich z 6 do 12 miesięcy” – twierdzą autorzy raportu NBP. A ponieważ kobiety na urlopach macierzyńskich zasilają  statystyki  „pracujących”, to w górę poszła liczba pracujących, a stopa bezrobocia BAEL spadła z 10,1% do 9,8%.

Dzięki przedwyborczej hojności rządu tylko w czwartym kwartale 2013 roku liczba osób przebywających na urlopach macierzyńskich zwiększyła się ze 103 tys. do 153 tys. „Można przypuszczać, że przyrost liczby kobiet, które zdecydowały się na wydłużenie urlopu macierzyńskiego w I kw. 2014 r. był jeszcze wyższy. Konsekwencją tego przyrostu mogło być z jednej strony zmniejszenie liczby kobiet przechodzących po urlopie macierzyńskim na wychowawczy (wliczany do bierności zawodowej, jeśli dłuższy niż 3 m-ce).  Z drugiej strony, dłuższy urlop macierzyński mógł wymuszać na niektórych pracodawcach konieczność częstszego zatrudniania dodatkowych osób na zastępstwo” – konkludują autorzy „Raportu o rynku pracy”.

W ten oto sposób statystyczne niuanse prowadzą do absurdalnych wniosków. Kobieta, której przysługiwał przywilej rocznej pensji na koszt podatnika (tzw. urlop macierzyński), zaliczana jest do grupy „pracujących”. Równocześnie kobieta wychowująca małe dziecko, ale nieobjęta przywilejami pracowniczymi, podpada pod kategorię „biernych zawodowo”.  Za to obie redukują najbardziej wrażliwą dla rządzących statystykę: stopę bezrobocia.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~infinum
jednym słowem liczba pracujących wzrosła, ale wydajność liczona na pracownika spadła, taki statystyczny LOL
~anna
kobieta na urlopie macierzyńskim oraz rodzicielskim także jest podatnikiem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~szejker
artykuł jest o statystycznych przekłamaniach a komentujący rzucili się jakby im zasiłki mieli odebrać
~Pytam
Takie artykuły o kobietach na macierzyńskim piszecie niepochlebne a potem będzię:nie umiem tego czy tamtego bo mama nie przytulała, nie daje rady z tym i tamtym bo ojca nie było przy mnie. BO gdzie byli??? W PRACY!!!
~Kobieta
Po za tym kobiety rodzą w wieku młodym gdzie nie mają zwykle jeszcze ugruntowanej syt zawodowej. Więc i duzo nie zarabiają. Średnio po 30 dopiero zaczynamy awansować konkretnie i mamy zasób doświadczenia. Za Gro kobiet rodzi po studiach 24-32 wiec o co Wam chodzi??
~Kobieta
Ludzie ale jak pójdzie nawet po 6 miesiacach to nie na całe życie tylko na rok dwa miech beczie i 5. A potewm wróci do pracy. Chyba ze ma meza dobrze zarabiającego to zostanie w domu. A jak partner zarobi na utrzymanie kobiety w domu i na rodzine to znaczy ze jego składki są wystarczająco hojne. amietajcie że z KAŻĘJ PENSJI Ludzie ale jak pójdzie nawet po 6 miesiacach to nie na całe życie tylko na rok dwa miech beczie i 5. A potewm wróci do pracy. Chyba ze ma meza dobrze zarabiającego to zostanie w domu. A jak partner zarobi na utrzymanie kobiety w domu i na rodzine to znaczy ze jego składki są wystarczająco hojne. amietajcie że z KAŻĘJ PENSJI POBIERNYCH JEST 40% SKŁADEK!!!!!
~Arek212
Aby o czymś pisać to trzeba najpierw znać temat Panie Główny Analityku. Krótki artykuł a przekłamań sporo. Po pierwsze nie ma czegoś takiego jak ROCZNY urlop macierzyński - urlop macierzyński wynosił tak jak wynosił 26 tygodni. Pozostałe 26 tygodni to jest urlop rodzicielski. Po drugie:roczny połączony urlop macierzyński Aby o czymś pisać to trzeba najpierw znać temat Panie Główny Analityku. Krótki artykuł a przekłamań sporo. Po pierwsze nie ma czegoś takiego jak ROCZNY urlop macierzyński - urlop macierzyński wynosił tak jak wynosił 26 tygodni. Pozostałe 26 tygodni to jest urlop rodzicielski. Po drugie:roczny połączony urlop macierzyński i rodzicielski to nie jest "pensja" tylko 80% ostatniej pensji i do tego zasiłku. Po trzecie: nie na "koszt podatnika" , tylko kobieta korzysta ze zgromadzonych własnych składek. Na koszt podatnika to żyją trepy i pozostała mundurówka, górnicy itp. Bo ich składki nigdy nie zrównoważą wypływów. Pozostali korzystają z zasiłków z własnych wpłaconych składek. A większość zresztą nigdy nie odzyska tego co sama wpłaciła
~m_G
Tak, zwłaszcza taka, która po 6 miesiącach pracy idzie na macierzyński :) "Na koszt podatnika" brzmi drastycznie, to fakt. Niemniej taka prawda. Więc nie lepiej nie zabierać podatnikowi? Dlaczego kobieta, która nigdy nie zajdzie w ciąże też ma się do tego dorzucać? Może nie ma ochoty? :)
~Arek212 odpowiada ~m_G
Ta kobieta, która nigdy nie zajdzie w ciąże też się dorzuca, tylko do emerytur górniczych i milicyjnych:) Bo, te grupy zawodowe mają zagwarantowane w prawie przywileje czyimś kosztem. Natomiast co do pozostałych to, nie można pisać o kobietach, które korzystają z własnych wpłaconych składek, że żyją na czyjś Ta kobieta, która nigdy nie zajdzie w ciąże też się dorzuca, tylko do emerytur górniczych i milicyjnych:) Bo, te grupy zawodowe mają zagwarantowane w prawie przywileje czyimś kosztem. Natomiast co do pozostałych to, nie można pisać o kobietach, które korzystają z własnych wpłaconych składek, że żyją na czyjś koszt. To jest mentalność komunistyczna, kiedy wszystko było państwowe, a towary nie kupowało się tylko "dostawało", albo "zdobywało" od państwa.
~Term
Ha ha ha no ładnie do łez się uśmiałem. "Po trzecie: nie na "koszt podatnika" , tylko kobieta korzysta ze zgromadzonych własnych składek" ..... no nie mów, że w to wierzysz, że ktokolwiek w tym kraju gromadzi jakiś własne składki .... Skoro jako przedsiębiorca płacisz przez 40 lat składki a potem Ha ha ha no ładnie do łez się uśmiałem. "Po trzecie: nie na "koszt podatnika" , tylko kobieta korzysta ze zgromadzonych własnych składek" ..... no nie mów, że w to wierzysz, że ktokolwiek w tym kraju gromadzi jakiś własne składki .... Skoro jako przedsiębiorca płacisz przez 40 lat składki a potem przez 15 lat emerytury pobierasz mniej niż wpłacałeś to jakie to gromadzenie własnych składek. Gdybym mógł we własnym zakresie gromadzić to co zabierane jest mi na emeryturę i zamiast składek do NFZ opłacałbym prywatną opiekę medzyczną to moje życie było by o wiele lepsze .....

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki