NBP: ceny mieszkań w I kwartale stabilne

Sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych w I kwartale pozostawała zrównoważona - ocenił NBP w kwartalnym raporcie.

NBP: ceny mieszkań w I kwartale stabilne
NBP: ceny mieszkań w I kwartale stabilne (fot. SasPartout / YAY Foto)

"Pomimo obserwowanego ożywienia ceny ofertowe i transakcyjne m kw. mieszkań na rynkach pierwotnych analizowanych miast wykazywały stabilizację. Także na rynkach wtórnych ceny transakcyjne pozostawały stabilne, jedynie na rynku warszawskim zanotowano spadek cen. Spadek ten był związany ze sprzedażą większej liczby mieszkań z niższą ceną m kw., tj. o słabszej jakości lub lokalizacji" - napisano w komentarzu.

"We wszystkich analizowanych grupach miast ceny na rynku pierwotnym były wyższe niż na rynku wtórnym. Ceny hedoniczne na rynku wtórnym, na rynkach 16 miast wojewódzkich były także stabilne, co potwierdza, że rynek mieszkań jest zrównoważony" - dodano.

Raport wskazuje, że średnie stawki najmu m kw. mieszkań - zarówno ofertowe, jak i transakcyjne - w dużych miastach kolejny kwartał wykazywały niewielki wzrost.

NBP podał również, że wskaźnik szacowanej dostępności mieszkań w dużych miastach zwiększył się, na co wpłynęły rosnące nominalne dochody gospodarstw domowych oraz stabilne ceny m kw. mieszkań.

"Jakość mieszkaniowych kredytów walutowych jest wysoka, udział kredytów zagrożonych utrzymuje się na koniec I kwartału 2016 r. na poziomie 3,2 proc." - dodano. (PAP)

nik/ osz/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~marsel

sprzedaz mieszkan deweloperskich w II kwartale tego roki to rekord sprzedazy deweloperow wg reas http://www.reas.pl/komentarze/deweloperzy-nigdy-nie-sprzedawali-tak-duzo-i-tak-szybko. ciekawe jak sytuacja bedzie wygladala po zakonczeniu programu mdm.

! Odpowiedz
0 2 ~taniej_nie_będzie

legendarny eufemizm "stabilizacja" wprowadził zdaję się słynny ekspert Marek Wielgo sześć lat temu

! Odpowiedz
0 3 ~ZDziwiShop

Ceny stabilnie spadają. Demografia pikuje w dół :)

! Odpowiedz
2 3 ~ninoo

Fajny czosnkowy chemtrailsik na niebie

! Odpowiedz
2 2 ~plebs

goje nie będą dostawać mieszkań za pół darmo. głosujcie dalej na równouprawnienie i multikulti frajerzyny

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne