REKLAMA

NBP: Procesy demograficzne obniżają naturalną stopę procentową

2021-10-22 17:00
publikacja
2021-10-22 17:00
NBP: Procesy demograficzne obniżają naturalną stopę procentową
NBP: Procesy demograficzne obniżają naturalną stopę procentową
/ NBP

Polska stoi w obliczu szczególnie istotnych zmian demograficznych. […] Przemiany demograficzne będą miały istotny wpływ na prowadzenie polityki pieniężnej w Polsce – to wynik najnowszych badań, z którymi można się zapoznać w NBP Working Papers.

Misją zeszytów Working Papers jest wspomaganie rozwoju i popularyzowanie badań z zakresu ekonomii i finansów, w szczególności z zakresu makroekonomii, bankowości centralnej i funkcjonowania systemu finansowego. Autorzy materiału nie reprezentują oficjalnego stanowiska NBP.

W najnowszej publikacji autorzy wskazują, że Polska stoi w obliczu szczególnie istotnych przemian demograficznych.

"Prognozuje się, że współczynnik obciążenia demograficznego (stosunek liczby osób w wieku nieprodukcyjnym do liczby osób w wieku produkcyjnym.) wzrośnie z poziomu nieco powyżej 20 proc. notowanego w 2000 r. do ponad 60 proc. w 2050 r. Jednocześnie kraj odnotowuje ostatnio znaczną falę imigracji, głównie z Ukrainy" - czytamy.

Autorzy publikacji badają, w jaki sposób starzenie się społeczeństwa i migracja wpłyną na polską gospodarkę oraz jakie będą konsekwencje tych dostosowań dla krajowej polityki monetarnej.

Wykorzystując model równowagi ogólnej z uwzględnieniem cyklu życia, pokazują, że spadek naturalnej stopy procentowej (NSP) spowodowany procesami demograficznymi jest znaczący (wynosi ponad 1,5 punktu procentowego), choć jest rozłożony na okres 40 lat.

"Wpływ napływów migracyjnych jest stosunkowo mały i nie jest w stanie istotnie złagodzić presji spadkowej na NSP spowodowanej starzeniem się populacji. Jeżeli bank centralny z opóźnieniem zareaguje na spadek NSP, prawdopodobny jest długi okres utrzymywania się inflacji poniżej celu inflacyjnego" - napisano w publikacji.

Dodano, że w takim przypadku prawdopodobieństwo dojścia do zerowej dolnej granicy dla nominalnych stóp procentowych (ang. zero lower bound, ZLB) staje się dużym ograniczeniem dla polityki pieniężnej. Wykorzystanie trendów demograficznych do aktualizacji szacunków NSP pozwala uniknąć presji na spadek inflacji oraz zmniejszyć prawdopodobieństwo dojścia do ZLB.(PAP)

pif/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (8)

dodaj komentarz
antek10
:-)))) pany z nbp odlecieli w kosmos ze swoimi dywagacjami
daniel_1
Żaby skrzeku nie składają więc inflacja idzie do dna.
friedens
Katotalibowie po szkołach u Muchomora. Oni widzą świat na opak. Za co oni biorą pieniądze?! Jest art. 227 Konstytucji, jest Ustawa, jest cel inwestycyjny, a oni zajmują się za pieniądze podatników jakimiś ***** *** bzdurami!!! Macie płacone za to, by ceny były stabilne, a waluta trzymała swą wartość, jak to było Katotalibowie po szkołach u Muchomora. Oni widzą świat na opak. Za co oni biorą pieniądze?! Jest art. 227 Konstytucji, jest Ustawa, jest cel inwestycyjny, a oni zajmują się za pieniądze podatników jakimiś ***** *** bzdurami!!! Macie płacone za to, by ceny były stabilne, a waluta trzymała swą wartość, jak to było za m.in. Tuska i jak jest zapisane w Konstytucji. Demografia - to jest zadanie dla rządu. Tak samo jak stopa bezrobocia i wzrost PKB.
and00 odpowiada friedens
To w EBC zasiadają katotalibowie?
Ci pochodzenia Żydowskiego też?
friedens odpowiada and00
EBC nie obowiązuje Konstytucja, RP i Ustawy o NBP i RPP. To takie samo mydlenie oczu jak z Trybunałem Konstytucyjnym. Nie wszędzie jest, a tam, gdzue jest, różnue, się nazywa i zawsze ma mniej lub bardziej odmienny zakres kompetencji.
volksempfanger
Co za brednie, zadaniem NBP jest pilnować wartości waluty a nie martwić się o demografię ani nawet o inwestycje.
samsza
pkb rośnie, zatrudnienie rośnie, trudno wcisnąć inflację ?

na pewno kobiety przestaną rodzić, bo się zestarzały, uff

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki