NBP: Banki planują w II kw. zaostrzenie polityki kredytowej we wszystkich segmentach

Banki planują w II kwartale 2019 roku zaostrzenie polityki dla kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych oraz dla przedsiębiorstw - wynika z ankiety NBP w kwartalnym opracowaniu "Sytuacja na rynku kredytowym".

Poniżej oczekiwania banków na II kwartał 2019 r. z ankiety NBP "Sytuacja na rynku kredytowym":

Kredyty dla przedsiębiorstw

Zaostrzenie polityki kredytowej (zwłaszcza dla kredytów krótkoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw) oraz brak istotnych zmian popytu.

W I kwartale 2019 r. po raz pierwszy od 2014 r. banki w sposób zauważalny zaostrzyły kryteria udzielania kredytów długoterminowych dla dużych przedsiębiorstw. Ponadto, po raz pierwszy od kilku kwartałów banki zaostrzyły większość warunków udzielania kredytów dla przedsiębiorstw.

Kredyty mieszkaniowe

Zaostrzenie polityki kredytowej oraz brak istotnych zmian popytu.

Wbrew przewidywaniom z poprzedniego kwartału, w I kwartale 2019 r. banki zaobserwowały wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe o ok. 26 proc. netto.

W opinii ankietowanych instytucji do wzrostu popytu przyczyniły się głównie prognozy odnośnie sytuacji na rynku mieszkaniowym, poprawa sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych oraz złagodzenie warunków udzielania kredytów mieszkaniowych (odpowiednio o ok. 97 proc., 36 proc. oraz 36 proc. netto.) Banki nie wskazały czynników, które przyczyniły się do osłabienia popytu na kredyty mieszkaniowe.

Zmiany w polityce kredytowej i popycie na kredyt w I kwartale 2019 r. istotnie różniły się od przewidywań banków wyrażonych w poprzedniej edycji ankiety – banki zapowiadały wtedy zaostrzenie polityki kredytowej i oczekiwały spadku popytu. Tymczasem banki w I kw. 2019 r. zaraportowały w ankiecie NBP brak zmian kryteriów udzielania kredytów i niewielkie zmiany niektórych warunków, m.in. podniesienie marży dla kredytów obarczonych zwiększonym ryzykiem przy jej jednoczesnym obniżeniu dla pozostałych kredytów.

Kredyty konsumpcyjne

Zaostrzenie polityki kredytowej przez pojedyncze banki, niewielki wzrost popytu.

W I kw. raz pierwszy od wielu kwartałów banki jednocześnie zaostrzyły kilka warunków udzielania kredytów konsumpcyjnych, w tym pierwszy raz od 2012 r. podniosły marżę kredytową.

W opinii banków do zaostrzenia polityki kredytowej w segmencie kredytów konsumpcyjnych przyczyniły się: wzrost ryzyka związanego z przewidywaną sytuacją gospodarczą, wzrost udziału kredytów zagrożonych w portfelu kredytów konsumpcyjnych oraz większy popyt na kredyty konsumpcyjne.

Ankieta została skierowana do przewodniczących komitetów kredytowych banków. Uzyskane odpowiedzi mogą nie uwzględniać stanowiska innych pionów banku niż pion kredytowy. Ankieta została przeprowadzona na początku kwietnia 2019 r. wśród 26 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi około 88 proc.

tus/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 anna_domagalczyk

Szczerze mówiąc zaostrzanie warunków kredytowych w sytuacji, gdy ponoć jest i będzie tak świetnie w gospodarce i wszyscy mają (nadwyżki) pieniędzy wydaje się absolutnie nowatorskim podejściem polskich banków. Ewenement na skalę światową. Szacun.

! Odpowiedz
0 19 1a2b

Nic dziwnego, że nikt nie chciał podpisać powyższych rewelacji. Dwa cytaty z "rewelacji" Bankier.pl:
... Zaostrzenie polityki kredytowej oraz brak istotnych zmian popytu ...

... banki zaobserwowały wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe o ok. 26 proc. netto...

... Banki nie wskazały czynników, które przyczyniły się do osłabienia popytu na kredyty mieszkaniowe....

Wszystkie te "rewelacje" są w zdaniach następujących po sobie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 16 oorim

O zaostrzaniu polityki kredytowej i podwyższaniu cen mówi się z przerwami od jakiś 5 lat... tak samo już z 5 lat wieszczony jest kryzys a deweloperka wg niektórych już 4 lata temu miała zaliczyć totalny upadek...

! Odpowiedz
4 5 domisie

Czyli za chwilę inflacja spadnie.

! Odpowiedz
1 27 tomwak

Banki to już na samym RRSO nieźle zaczęły kombinować. Wszędzie w reklamia jes ok 10% RRSO ale jak zadzwonisz o info to rzeczywiście zawsze wychodzi 20-30% RRSO, a lokaty to 1-2%.

! Odpowiedz
0 3 zzibi2

Baki podają RRSO dla przykładu reprezentacyjnego (czyli najczęściej udzielanego kredytu), aby otrzymać dobrą ofertę trzeba trafić na promocję, mieć dobry rating, dobrą zdolność i z reguły być klientem banku albo nim zostać

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne