NATO: zgoda na wysłanie większej liczby wojsk do Afganistanu

Kraje NATO zgodziły się na wysłanie większej liczby wojsk do Afganistanu i położenie nacisku na szkolenie i doradzanie wojskom afgańskim. Takie są ustalenia czwartkowego spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli.

Minister obrony USA Jim Mattis powiedział, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy w NATO prawdopodobnie zbyt szybko ograniczyli swoją obecności wojskową w Afganistanie, ale obiecał, że działania na rzecz rozwiązania konfliktu nie ustaną.

"Patrząc wstecz, wydaje się nie pozostawiać wątpliwości, że wycofaliśmy nasze wojska zbyt szybko, ograniczyliśmy liczbę wojsk trochę zbyt szybko" - powiedział Mattis na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów obrony NATO.

Wcześniej sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg oświadczył, że NATO zwiększy siły w Afganistanie nie w celu wznowienia operacji bojowych, ale po to, by bardziej pomóc siłom afgańskim, które stawiają czoła talibom.

"Władze wojskowe poprosiły o kilka tysięcy dodatkowych żołnierzy" - powiedział rano w czwartek Stoltenberg. "Mogę potwierdzić, że zwiększymy naszą obecność w Afganistanie" - dodał. Sekretarz generalny przypomniał, że NATO uczestniczy w szkoleniu afgańskich sił zbrojnych w ramach misji "Resolute Suport"; w 2014 roku Sojusz zakończył misję bojową w tym kraju.

Siły pod dowództwem NATO w Afganistanie liczą obecnie ok. 13 450 żołnierzy.

Amerykańscy dowódcy w regionie od miesięcy domagają się przysłania do Afganistanu kilku tysięcy dodatkowych wojsk, by wesprzeć afgański rząd w walce z talibami, jednak administracja prezydenta USA Donalda Trumpa nie ogłosiła jeszcze w tej sprawie decyzji.

Według źródeł dyplomatycznych, w roku 2018 trzeba by wysłać do Afganistanu 2,5-3 tys. dodatkowych żołnierzy, by NATO mogło wywiązać się ze swojej misji w tym kraju. USA chcą wysłać do Afganistanu 3-5 tys. dodatkowych żołnierzy, a pozostali sojusznicy w sumie ok. 1,2 tys.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mobr/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil