REKLAMA

NATO podjęło decyzję o utworzeniu nowego centrum kosmicznego w Ramstein

2020-10-22 19:00
publikacja
2020-10-22 19:00
fot. Francois Lenoir / Reuters

Ministrowie obrony NATO podczas wideokonferencji podjęli decyzję o utworzeniu nowego Centrum Kosmicznego NATO przy Dowództwie Sił Powietrznych Sojuszu w Ramstein w Niemczech.

"W zeszłym roku zadecydowaliśmy, że przestrzeń kosmiczna jest domenę operacyjną NATO. A dzisiaj zrobiliśmy kolejny ważny krok. Ministrowie zgodzili się na utworzenie nowego Centrum Kosmicznego NATO przy Dowództwie Sił Powietrznych Sojuszu w Ramstein w Niemczech" - powiedział szef NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej.

Jak dodał, pomoże ono koordynować sojusznicze działania kosmiczne, będzie wspierać misje i operacje NATO z kosmosu, w tym z wykorzystaniem obrazów satelitarnych i chronić sojusznicze systemy kosmiczne, udostępniając informacje o potencjalnych zagrożeniach.

Stoltenberg wskazał, że rozmowy dotyczyły też rosnącego rosyjskiego arsenału pocisków rakietowych o zdolnościach nuklearnych. "Wyzwanie jest poważne, a jego skala i złożoność rośnie. Sojusznicy już uzgodnili kompleksowy pakiet odpowiedzi obejmujący środki polityczne i wojskowe" - zaznaczył.

Dodał, że sojusznicy nabywają już nowe systemy obrony powietrznej i przeciwrakietowej, w tym baterie Patriot i SAMP/T. "Wzmacniamy również nasze zaawansowane możliwości konwencjonalne. Sojusznicy inwestują w te nowe platformy, w tym w myśliwce piątej generacji" - powiedział.

Wskazał, że NATO przywiązuje dużą wagę do przedłużenia umowy START, która wygasa na początku przyszłego roku. "W ostatnich dniach zaobserwowaliśmy postęp w tej dziedzinie. (...) Nie powinniśmy znaleźć się w sytuacji, w której nie mamy traktatu regulującego liczbę broni jądrowej" - wyjaśnił.

Ministrowie omówili też konflikt we wschodniej części Morza Śródziemnego między Turcją a Grecją i Cyprem. "Wszyscy zgadzamy się, że napięcia należy rozwiązywać w oparciu o prawo międzynarodowe i solidarność sojuszniczą. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest unikanie słów i czynów, które mogą eskalować napięcia. Ministrowie wyrazili również zdecydowane poparcie dla mechanizmu rozwiązywania konfliktów NATO w celu uniknięcia incydentów i wypadków we wschodniej części Morza Śródziemnego" - powiedział szef NATO.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
itso_cyca_cytater
takie wojsko wiecznie głowa w chmurach odjazd od obecnych zagrożeń

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki