REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

NATO: Rosyjska retoryka nuklearna jest niebezpieczna i nieodpowiedzialna

2023-03-26 14:58
publikacja
2023-03-26 14:58

Rosja zapowiedziała rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej na Białorusi. NATO odpowiedziało ostro: rosyjska retoryka nuklearna jest niebezpieczna i nieodpowiedzialna.

NATO: Rosyjska retoryka nuklearna jest niebezpieczna i nieodpowiedzialna
NATO: Rosyjska retoryka nuklearna jest niebezpieczna i nieodpowiedzialna
fot. Alexandros Michailidis / / Shutterstock

"NATO jest czujne, uważnie monitorujemy sytuację. Nie zauważyliśmy żadnych zmian w postawie Rosji dotyczącej broni nuklearnej, które skłoniłyby nas do zmiany naszego stanowiska" - podała służba prasowa NATO.

"NATO działa z pełnym poszanowaniem swoich międzynarodowych zobowiązań. Rosja konsekwentnie łamie swoje zobowiązania dotyczące kontroli zbrojeń, ostatnio zawieszając swój udział w traktacie New Start" - dodano w komunikacie.

W sobotę Władimir Putin oświadczył, że Rosja zamierza rozmieścić na terytorium Białorusi taktyczną broń jądrową. Według Putina Rosja przekazała Białorusi m.in. dziesięć samolotów, które mogą przenosić pociski jądrowe, a do 1 czerwca mają zostać zbudowane magazyny do przechowywania tej broni.

Według prestiżowego amerykańskiego think tanku Instytut Badań nad Wojną krok, który zapowiedział Putin, w sensie wojskowym nie wpływa na ryzyko eskalacji obecnej wojny do poziomu nuklearnego, lecz jest elementem kampanii informacyjnej mającej zastraszyć Zachód.

Putin, jak zaznacza ośrodek, dążył do rozlokowania taktycznej broni jądrowej na Białorusi jeszcze przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę, a głównym celem tych działań jest "pogłębienie kontroli nad Białorusią".

ISW: Zapowiedź Putina o umieszczeniu taktycznej broni jądrowej na Białorusi nie wpływa na ryzyko konfliktu jądrowego

Zapowiedź Putina o umieszczeniu taktycznej broni jądrowej na Białorusi w sensie militarnym nie wpływa na ryzyko konfliktu jądrowego; jest to element operacji informacyjnej – ocenia w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną.

"Zapowiedź rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej (TBJ) na Białorusi pozostaje bez znaczenia dla ryzyka eskalacji do wojny nuklearnej, które obecnie jest ekstremalnie niskie. Poprzez rozmieszczenie TBJ na Białorusi Putin dąży do wykorzystania zachodnich obaw dotyczących eskalacji nuklearnej" – ocenia ISW, zaznaczając, że rosyjski prezydent dążył do rozlokowania tego rodzaju broni na Białorusi jeszcze przed rozpoczęciem pełnoskalowej inwazji na Ukrainę.

Ośrodek zaznacza przy tym, że Rosja posiada broń większego zasięgu, która może dosięgnąć celów pozostających w zasięgu broni taktycznej rozmieszczonej na terenie Białorusi.

ISW powtórzył swoją wcześniejszą ocenę, że Putin jest aktorem unikającym ryzyka. Regularnie sięga po groźby jądrowe, by osłabić determinację Zachodu, jednak nie zamierza ich realizować.

"Putin najwyraźniej dążył do rozmieszczenia broni jądrowej na Białorusi przed inwazją rozpoczętą w lutym 2022 r., a obecny moment wybrał najpewniej ze względu na cele prowadzonej teraz operacji informacyjnej" – pisze ISW.

Jako pretekst Putin wskazał brytyjską decyzję o przekazaniu Ukrainie pocisków ze zubożonym uranem, które fałszywie przedstawia jako zagrożenie nuklearne, mówiąc o "radioaktywnym pyle" i potencjalnym ryzyku dla ludzi i środowiska, co nie jest zgodne z prawdą.

Think tank przypomina, że białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka zaproponował Rosji rozmieszczenie na terytorium Białorusi broni jądrowej jeszcze w listopadzie 2021 r, a w lutym 2022 r. Mińsk usunął z konstytucji zapis gwarantujący neutralny status Białorusi.

W styczniu i lutym 2022 r. ISW przewidywał, że Putin może dążyć do rozmieszczenia na terytorium tego kraju taktycznej lub strategicznej broni jądrowej po to, by zwiększyć zakres rosyjskiej kontroli nad Białorusią.

"Putin prawdopodobnie nie zrobił tego na początku inwazji po to, by zachować tę opcję jako element przyszłej operacji informacyjnej, służącej do manipulowania Zachodem" – ocenia ISW.

Think tank ocenia, że obecny moment został wybrany w nadziei na osłabienie ukraińskiego morale oraz zachodniej pomocy, by zmniejszyć efektywność oczekiwanej ukraińskiej kontrofensywy.

Analitycy przypominają, że od początku konfliktu strona rosyjska używała gróźb użycia broni nuklearnej, nasilając je i osłabiając w zależności od sytuacji na froncie i po to, by osłabiać zachodnie wsparcie dla Ukrainy.

"ISW ocenia, że (najnowsze) deklaracje Putina są częścią tego wysiłku i w dalszym ciągu uważa, że użycie przez Rosję broni jądrowej na Ukrainie i poza nią jest bardzo nieprawdopodobne" – zaznaczono.

Think tank odnotowuje również inną rozpoczętą przez Putina "przewidywalną operację informacyjną", co wiąże się z wygasaniem rosyjskiej ofensywy i przygotowaniami Kijowa do kontrofensywy. Jej elementem są oceny, że Zachód nie jest w stanie zapewnić Ukrainie odpowiedniej pomocy wojskowej oraz wyolbrzymianie możliwości rosyjskiej zbrojeniówki.

"Komentarze Putina są operacją informacyjną, mającą na celu odtworzenie atmosfery zbrojeń i zmasowanych sił czasów sowieckich. Nie odzwierciedlają one obecnych rosyjskich realiów ani równowagi sił ekonomicznych czy potencjału militarno-przemysłowego pomiędzy Rosją a kolektywnym Zachodem" – podkreśla ISW.

Ośrodek przytacza zróżnicowane oceny ukraińskich i zachodnich władz na temat sytuacji w rejonie Bachmutu w obwodzie donieckim, jednak zaznacza, że większość z nich wskazuje na to, że rosyjska ofensywa w tym regionie wygasa.

Analitycy zastrzegają, że Rosja nawet po wygaśnięciu ofensywy może utrzymywać agresywne ataki. Mogą się one nawet nasilić, jeśli do miasta dla wsparcia bojowników Grupy Wagnera zostanie wysłane więcej sił konwencjonalnych z rosyjskiej armii. Taki scenariusz mógłby potencjalnie nawet zapobiec wygaśnięciu ofensywy lub pozwolić Rosji uzyskać istotne zdobycze czy wyprzeć siły ukraińskie, jednak obecnie ISW ocenia taki rozwój wypadków za nieprawdopodobny.

rsp/ zm/

sm/ mms/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (10)

dodaj komentarz
mkk6999
Co mówi NATO
interesuje NATO :)

To male bombki, jest lepsza bron
mkk6999
PIS dostanie tez od swoich,
HighTec widly, bagnety, topory
mkk6999 odpowiada mkk6999
Prez. Trump:

"" Bidet w 1,5 roku, przeksztalcil Jankesów
w republike bananowa, lekcewazona w swiecie""
od_redakcji
Do pstrzezek: " Zachodnią narrację już znamy". Naprawdę? : Nie tylko Francja u nas też przygotowują się do walki z demokracją. https://epoznan.pl/news-news-138054-ogromny_halas_dym_petardy_i_strzaly_takie_cwiczenia_odbywaja_sie_pod_poznaniem
pstrzezek
Zapowiedź Rosssijii oznacza jedynie że palą im się portki na myśl o kontrofensywie. Nawet w przypadku użycia taktycznej broni jądrowej Zachód będzie jednie obserwował i po dłuższym czasie przekaże podobną broń na UA
trolley
Atom krajowi na ruskim poziomie? ROTFL
zgadujzgadula
Robi co chce. Reakcja zachodu jest slaba. Putin dokonal inwazji za zgoda Chin. Pozyskal poteznego sojusznika. Coraz bardziej wiaze szachownice. Jest strona agresywna ktora zepchnela przeciwnika do glebokiej defensywy. Jakie ruchy trzeba wykonac obecnie? Chyba tylko jakies ryzykowne posuniecie moze zmienic uklad na planszy. Zabezpieczajace Robi co chce. Reakcja zachodu jest slaba. Putin dokonal inwazji za zgoda Chin. Pozyskal poteznego sojusznika. Coraz bardziej wiaze szachownice. Jest strona agresywna ktora zepchnela przeciwnika do glebokiej defensywy. Jakie ruchy trzeba wykonac obecnie? Chyba tylko jakies ryzykowne posuniecie moze zmienic uklad na planszy. Zabezpieczajace ruchy okazaly sie niewystarczajace.
od_redakcji
"NATO: Rosyjska retoryka nuklearna jest niebezpieczna i nieodpowiedzialna" Znaczy zachodnia jest bezpieczna? USA. Twarz zachowanie i wyciągnięta pięść Johna Kirby'ego ukazują „To jest nasz świat. Jesteśmy odpowiedzialni za niego. Każdy, kto twierdzi inaczej, jest dziwakiem i nienormalny i należy mu się "NATO: Rosyjska retoryka nuklearna jest niebezpieczna i nieodpowiedzialna" Znaczy zachodnia jest bezpieczna? USA. Twarz zachowanie i wyciągnięta pięść Johna Kirby'ego ukazują „To jest nasz świat. Jesteśmy odpowiedzialni za niego. Każdy, kto twierdzi inaczej, jest dziwakiem i nienormalny i należy mu się sprzeciwiać”.
od_redakcji
Kim jest John Kirby w Pentagonie?
Wcześniej pełnił funkcję sekretarza prasowego Pentagonu przez pierwsze półtora roku administracji Bidena, a od 2017 do 2021 roku pracował jako analityk wojskowy i dyplomatyczny dla CNN. W administracji Obamy służył jako rzecznik prasowy Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych. od 2015 do 2017 roku.
pstrzezek
Zachodnia retorykę już znamy. A dzięki tobie mamy też tą Wschodnią :) Podziękowania za dbałość o różnorodność opinii na forum ;)))

Powiązane: NATO

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki