REKLAMA

Musk ostrzega pracowników: akcje Tesli mogą zostać zmiażdżone

2020-12-02 07:55
publikacja
2020-12-02 07:55
fot. Toru HanaI / Reuters

Akcje Tesli podrożały w tym roku niemal 7-krotnie i spółka jest już wyceniana na ponad 550 mld dol., najwyżej wśród motoryzacyjnych gigantów. Ale prezes i założyciel Elon Musk ostrzega, że cena walorów może zostać "zmiażdżona".

W e-mailu przesłanym we wtorek do pracowników Musk zaznacza, że muszą oni kontrolować wydatki, by spółka nadal mogła odnotowywać zysk. "W takim momencie, gdy nasze akcje sięgają nowych szczytów, może się wydawać, że ostrożne wydawanie pieniędzy nie jest tak ważne. To zdecydowanie nieprawda!" - cytuje miliardera CNBC.

"Nasza rentowność jest bardzo niska, w okolicach 1 proc. w zeszłym roku. Inwestorzy dają nam duży kredyt zaufania, wierząc w zyski w przyszłości, ale jeśli w jakimkolwiek momencie dojdą do wniosku, że tak się nie stanie, nasze akcje natychmiast zostaną zmiażdżone jak suflet uderzony młotem!" - napisał Musk.

"O wiele ważniejsze jest to, że aby nasze samochody były przystępne cenowo, musimy mądrzej podejść do tego, jak wydajemy pieniądze. To trudna walka o każdy grosz, wymagająca tysięcy dobrych pomysłów, aby poprawić koszt części, proces fabryczny lub uprościć projekt, jednocześnie zwiększając jakość i możliwości. Świetnym pomysłem byłby taki, który pozwala zaoszczędzić 5 USD, ale zdecydowana większość to 0,50 USD tutaj lub 0,20 USD tam" - dodał.

"Aby rewolucja elektryczna mogła się wydarzyć, musimy sprawić, by samochody elektryczne, baterie stacjonarne i energia słoneczna były dostępne dla wszystkich" - zakończył.

W III kwartale 2020 r. Tesla odnotowała 331 mln dol. zysku przy 8,77 mld dol. przychodów. Spółka dostarczyła klientom blisko 140 tys. samochodów, najwięcej w historii. W całym roku zamierza przekazać nabywcom pół miliona aut.

Tesla ma w tym roku za sobą fantastyczny rajd. Po niemal 7-krotnym wzroście kursu akcji jest najwyżej wycenianą spółką motoryzacyjną na świecie z kapitalizacją przekraczającą 550 mld dol. Jeszcze w tym roku walory spółki mają zostać włączone do indeksu S&P500.

/ Bloomberg

Wystrzał akcji Tesli wyniósł majątek Elona Muska do poziomu 142 mld dol. - szacuje Bloomberg. Plasuje go to na drugim miejscu wśród najbogatszych ludzi świata - za założycielem Amazona Jeffem Bezosem (188 mld dol.), a przed twórcą Microsoftu Billem Gatesem (129 mld dol.).

MKa

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
sel
Skończyła się kasa w firmie i z dotacji państwowych na podbijanie balona?
amjansen
Widac, ze mowi specjalista z PL.

Musk to wzjoner, nie tylko wybitny przedsiebiorca.
Wyprzedzil wszystkich, ale wie jakim kosztem.
harrytracz
Zlecenie oczekujące na SELL i czekamy :) Pójdzie w dół to pociągnie a jak chce żreć w górę to się oczekujące będzie przesuwać
pkc
słuszna strategia, jak dupnie to bedzie siwy dym taka lawina
harrytracz
Musk nie pierwszy raz mówi o kursie. Niedawno był tweet że wydaje mu się że kurs Tesli jest za duży.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
loool
"Finansowa Historia Świata BBC" 6 odcinków na Youtube, obowiązkowa lektura każdego kto ma cokolwiek wspólnego z inwestowaniem.
-romel-
Nie tylko Tesla w USA jest na dmuchana.
Czekam i czekam na coś grubszego w stanach a tu nic
jes
Ponieważ każdy wie, że papierowy pieniądz, dowolnie który, niedługo będzie warty tyle co w Wenezueli.
masekrut555
Globaliści zaplanowali oficjalny krach na jakoś Q2-Q3. Więc długo nie poczekasz. W tydzień tętniące giełdy zamienią się w cmentarze śmierci, i jak zwykle biedni zbiednieją a 1% najbogatszych podbiją swój majątek świata z 60% do 70%+

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki