REKLAMA

Müller: to nieprawda, że samorządy tracą przez PiS

2021-08-05 09:41
publikacja
2021-08-05 09:41
Müller: to nieprawda, że samorządy tracą przez PiS
Müller: to nieprawda, że samorządy tracą przez PiS
fot. Adam Guz / KPRM / / Flickr

Jak ja słyszę o tym, że samorząd twierdzi, że za czasów PiS traci, to jest po prostu nieprawda. Mowa jest, że samorządy tracą, nie, to podatnicy zyskują - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz kilku innych prezydentów miast skrytykowało w środę założenia Polskiego Ładu. Przestrzegali, że na zaproponowanych w nim rozwiązaniach podatkowych same tylko miasta stracą ok. 145 mld zł. Według szacunków Trzaskowskiego Warszawa może stracić na Polskim Ładzie 1,7 mld złotych.

"Jak ja słyszę o tym, że samorząd twierdzi, że za czasów PiS traci, to jest po prostu nieprawda, ponieważ w tym samym czasie do powiatów, gmin trafia Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych czy Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg" - powiedział Müller w Polsat News.

"Już nie mówiąc o tym, że sam Rządowy Fundusz Polski Ład tylko w tym roku wyniesie ponad 20 mld zł. A wczoraj samorządowcy mówili o 14 mld. Różnicę widać" - dodał.

Zaznaczył, że oprócz projektu zmian w podatkach będzie też w ramach Polskiego Ładu projekt dotyczący finansów samorządu terytorialnego. "My w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu słuchamy tego, co oczekują samorządowcy m.in. uelastycznienia wydatków bieżących i inwestycyjnych (...) tak, aby można było łatwiej na bieżąco sterować finansami samorządów. I plus - mówimy o tym wprost, to jest wpisane w subwencji inwestycyjnej (...). To też chciałbym powiedzieć: mowa jest, że samorządy tracą. Nie, to podatnicy zyskują" - podkreślił rzecznik rządu.

Zapowiedział, że w tej chwili jest kilka koncepcji, w jaki sposób ma się odbywać wyrównywanie mniejszych wpływów z PIT do budżetów samorządów. Przede wszystkim - dodał - chodzi o pewien mechanizm stabilizujący, czyli taki korytarz "odchyleń wpływów do samorządu, który byłby akceptowalny po to, aby zabezpieczyć przed zbyt dużym wahnięciem się przychodów do samorządu".

Dodał jeszcze, że rozważane są kwestie zmian w subwencjach, aby można było z nich finansować nakłady na wyrównywanie różnic w rozwoju poszczególnych powiatów i gmin.

Rzecznik rządu poinformował, że odpowiedni projekt ustawy będzie przedstawiony w tym miesiącu. Zapowiedział też, że będą rozmowy z samorządami na ten temat.

Müller został też zapytany o niedawne spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedsiębiorcami. "Faktycznie, kilka postulatów, które zostały zgłoszone przez środowiska pracodawców, pan premier w tej chwili ma na stole i rozważa, które z nich jest rzeczywiste i możliwe do wprowadzenia. Pamiętajmy o tym, że jednym z filarów Polskiego Ładu jest również zwiększenie nakładów na służbę zdrowia. A tak jak wiemy, pieniądze nie biorą się znikąd, tylko ten fundusz musi być w jakiś sposób zasilony" - powiedział.

Na pytanie o zmiany w ryczałcie ewidencjonowanym, Müller zaznaczył, że "korekta formuły tego podatku ryczałtowego (...) i kwestia dyskusji o składce zdrowotnej wokół podatku ryczałtowego" to jest jedno z rozwiązań, które jest "poważnie brane pod uwagę". "Ale jest również pakiet innych rozwiązań, które zaproponowały organizacje" - dodał.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Do konsultacji społecznych skierowany został na początku tygodnia przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy podatkowej. Przewiduje on m.in., że przedsiębiorcy będą płacić składkę zdrowotną na takim samym poziomie jak pracownicy. Nie będzie też możliwości odliczenia 9-proc. składki od podatku.(PAP)

autor: Iwona Żurek

iżu/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: Samorządy i regiony

Komentarze (18)

dodaj komentarz
acdc
Z całego tego bełkotu to zdanie jest najważniejsze: "Dodał jeszcze, że rozważane są kwestie zmian w subwencjach, aby można było z nich finansować nakłady na wyrównywanie różnic w rozwoju poszczególnych powiatów i gmin". Zabrać i dać swoim - cała istota programu.
koperytko
Lemingoza może mi wytłumaczy jak to jest że według PO jakoby Polacy zapłaca większy podatek PIT, a jednocześnie Samorzadowcy twierdzą że będą mieli mniejsze wpływy z PIT - dla lemingozy to pewnie logiczne....
300_pala
Połowa pit idzie do budżetu samorządów, jeżeli zrobisz kwotę wolną to pieniądze nie powędrują do samorządów... Czego nie rozumiesz
koperytko odpowiada 300_pala
Lemingoza już się popisała.... Czyli jezeli według ciebie będzie mniej PITu bedzie trafiać do samorzadu to JEDNOCZEŚNIE Polacy zapłacą mniej PIT-u. Jednak taka prosta korelacja jest dla lemingozy fizyka kwantowa
300_pala odpowiada koperytko
Zamiast pit będą płacić składkę zdrowotną...
Wiem to matematyka ze szkoły podstawowej. Ale dla pisarza ważniejsza była religia
Klasa średnia za 4000 brutto....
Ważne że Jaro ma ochronę
koperytko odpowiada 300_pala
Pała przestań sie kompromitowac i potwierdzać że lemingoza ma iq 70
Czyli jednak samorządy będą dostawać więcej z PIT ??? Zdecyduj sie wreszcie z przekazem..
300_pala odpowiada koperytko
Nie nie będą pisarzu. Bo suweren zamiast pit zapłaci składkę zdrowotną.
Zamiast 17 procent dochodowego po przekroczeniu 30 tys. zapłaci 26 % podatku !
Czyli będzie miał mniej niż w 2015 kiedy dobra zmiana dorwała się do sterów.
Ale widocznie ktoś musi zapłacić za lewe maseczki i respiratory widma
Bogaci
Nie nie będą pisarzu. Bo suweren zamiast pit zapłaci składkę zdrowotną.
Zamiast 17 procent dochodowego po przekroczeniu 30 tys. zapłaci 26 % podatku !
Czyli będzie miał mniej niż w 2015 kiedy dobra zmiana dorwała się do sterów.
Ale widocznie ktoś musi zapłacić za lewe maseczki i respiratory widma
Bogaci będą mieli rezydencje podatkowe za granicą.
Jak tam czeki w wyborów prezydenckich mają już pokrycie?
koperytko odpowiada 300_pala
jeszcze raz lemingu - jezeli nie bedzie mozna odliczać składki zdrowotnej od podatku to bedzie więcej podatku PIT czy mniej ????
300_pala odpowiada koperytko
Policz sobie....
koperytko
Lemingoza jest bardzo "inteligentna" - rzada aby były jak najmniejsze podatki a jednocześnie chce aby samorzadowcy mieli jak najwiecej pieniedzy do wydania. Czym się różnią urzędnicy samorzadowi od rządowych ??? - żyja z podatków Polakow i im mniej dostają kasy do roztrwonienia tym lepiej...

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki