Müller: W tym tygodniu ruszą decyzje dotyczące ministerstw

Wygląda na to, że będziemy mogli kontynuować samodzielne rządy; to był główny cel: żebyśmy mogli w spokoju, bez konieczności zawierania dziwnych koalicji zmieniać nadal kraj - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller. Jego zdaniem w tym i w następnym tygodniu rozstrzygane będą kwestie dot. resortów.

(Kancelaria Premiera RP)

Müller w TVP Info podkreślił, że PiS otrzymało ogromny mandat zaufania. "Trochę jeszcze emocje są, bo do ostatecznych wyników jeszcze kilka godzin, ale wygląda na to, że będziemy mogli kontynuować samodzielne rządy. Tak naprawdę to był główny cel: żebyśmy mogli w spokoju, bez konieczności zawierania dziwnych koalicji zmieniać nadal kraj, przez najbliższe cztery lata" - powiedział.

Rzecznik rządu zwrócił uwagę, że - na co wskazują dotychczasowe wyniki - PiS w tych wyborach uzyska więcej mandatów niż przed czterema laty.

Jak zaznaczył, należy też brać po uwagę sytuację w opozycji. "Jaka jest alternatywa nawet, gdyby się okazało, że ktoś miałby w trakcie kadencji zmieniać barwy, choć na to się absolutnie nie zapowiada? Nie ma takiej możliwości, żeby po drugiej stronie jakaś koalicja się zbudowała, bo to by oznaczało totalny miszmasz" - dodał.

Müller został zapytany, czy są planowane jakieś zmiany w strukturze Rady Ministrów, jeśli PiS faktycznie będzie samodzielnie rządzić. W odpowiedzi wskazał, że kilka propozycji wynika wprost z programu wyborczego partii. "To są rzeczy, które się będą rozstrzygały niebawem. Dajmy czas PKW, aby ogłosiła wyniki i panu prezydentowi, aby formalnie desygnował kandydata na premiera" - dodał.

Dopytywany, czy obecnie są prowadzone dyskusje co do organizacji rządu, rzecznik potwierdził. "Myślę, że to jest ten tydzień, następny tydzień, to są podstawowe rozstrzygnięcia dotyczące liczby ministerstw, sposobu działania ich i również personaliów" - zaznaczył.

Sprawa tego, kto będzie premierem nowego rządu, nie jest obecnie analizowana - komentował w Polsat News premier Mateusz Morawiecki, komentując pierwsze sondaże po wyborach parlamentarnych.

Morawiecki pytany, jak będzie wyglądał nowy rząd i czy on nim pokieruje, odparł, że PiS jest drużyną, a wszystkie sprawy kadrowe i ministerialne będzie rozważało kierownictwo partii.

"To nie są tematy, które dzisiaj są rozstrzygnięte czy analizowane. Dzisiaj jest wieczór wyborczy, dzisiaj się cieszymy tym, co osiągnęliśmy tą ciężką pracą, ciężką kampanią" - zaznaczył.

"Będziemy się starali przekonać wszystkich państwa, że polityka w wydaniu PiS to troska o dobro wspólne" - dodał Morawiecki.

Wszystko wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość będzie tworzyło rząd, więc myślę, że premier Mateusz Morawiecki będzie kontynuował swoją misję - powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w poniedziałek w PR3.

Dworczyk pytany, czy jeśli wyniki sondażowe potwierdzą ostateczne wyniki podane przez PKW, to premierem pozostanie Mateusz Morawiecki, odpowiedział, że prezes PiS Jarosław Kaczyński wielokrotnie w kampanii wyborczej podkreślał, że Morawiecki będzie kandydatem na ten urząd w przypadku wygranej PiS.

"Wszystko wskazuje na to, że PiS będzie tworzyło rząd, więc myślę, że Mateusz Morawiecki będzie kontynuował swoją misję. Jest to świetny prezes Rady Ministrów, który zarówno na forum międzynarodowym, jak i krajowym zrobił bardzo dużo dobrego dla Polski" - powiedział szef kancelarii premiera.

"Zaczekajmy na wyniki i wtedy będziemy dyskutować na temat kształtu przyszłego rządu" - dodał Dworczyk, pytany o ewentualne zmiany w rządzie po wyborach.

Najważniejsze pytania przed nową kadencją rządu

  • Wiemy, że w układzie władzy niewiele się zmieni, ale wciąż nie znamy odpowiedzi na kilka istotnych pytań.

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil