Müller: W piątek wieczorem prawdopodobnie poznamy skład nowego rządu

Skład rządu może zostać przedstawiony w piątek, ok. godz. 18-19, jednak dokładna godzina jest obarczona niepewnością - powiedział na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

(Kancelaria Premiera RP)

"O godzinie 16 rozpoczyna się posiedzenie Komitetu Politycznego (PiS - PAP) (...) Ja bym się spodziewał (ogłoszenia składu rządu - PAP) ok. godz. 18-19, ale nie jestem w stanie tego zagwarantować" - powiedział.

"Faktycznie w ramach zmian rządu oczywiście będzie zmienionych kilku ministrów, będzie kilku nowych ministrów, ale również będą zmiany o charakterze strukturalnym. Niektóre ministerstwa przejmą kompetencje innych ministerstw, zmienią się niektóre nazwy resortów. W związku z tym kilka zmian o charakterze strukturalnym również w rządzie zajdzie" - dodał.

Zapytany czy zmiany w rządzie będą znaczące, rzecznik rządu powiedział: "Ja bym powiedział, że to są raczej korekty, to na pewno nie jest żadna rewolucja. Kilka zmian w funkcjonowaniu rządu zajdzie, w tym m.in. w zakresie funkcjonowania KPRM".

Chcielibyśmy, żeby zaprzysiężenie nowego rządu odbyło się możliwie szybko - powiedział Müller. Dodał, że mogłoby to odbyć się w przyszłym tygodniu, jeżeli takie terminy wyznaczy prezydent.

Müller zapytany został w piątek przez dziennikarzy o możliwy termin zaprzysiężenia nowego rządu premiera Mateusza Morawieckiego. "Jeżeli pana prezydent takie terminy wyznaczy - a chcielibyśmy, żeby to odbyło się możliwie szybko - to zaprzysiężenie nowych ministrów mogłoby się odbyć w przyszłym tygodniu" - odpowiedział rzecznik rządu.

Zgodnie z przepisami dotychczasowy premier składa dymisję rządu w czasie pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji - pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji odbędzie się we wtorek 12 listopada. Następnie prezydent desygnuje premiera, który proponuje skład Rady Ministrów. Prezydent powołuje szefa rządu wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu.

Będzie kilku nowych ministrów, będą też zmiany strukturalne w rządzie

Będzie zmienionych kilku ministrów, będzie kilku nowych ministrów, będą również zmiany o charakterze strukturalnym w rządzie. Niektóre ministerstwa przejmą kompetencje innych ministerstw, zmienia się niektóre nazwy resortów - zapowiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

"W ramach zmiany rządu będzie zmienionych kilku ministrów i, co za tym idzie, będzie kilku nowych ministrów. Będą również zmiany o charakterze strukturalnym, czyli niektóre ministerstwa przejmą kompetencje innych ministerstw, zmienia się niektóre nazwy resortów. W związku z tym kilka zmian o charakterze strukturalnym również w rządzie zajedzie" - mówił w piątek rzecznik rządu pytany o te kwestie przez dziennikarzy.

Müller wyjaśnił, że "nie będzie to rewolucja" w rządzie Morawickiego, a raczej "korekty". "Kilka istotnych dla funkcjonowania rządu zmian zajdzie w tym w zakresie funkcjonowania kancelarii premiera" - dodał.

Zapytany, czy resortów będzie więcej niż w dotychczasowym rządzie odpowiedział, że nie jest w stanie na to pytanie odpowiedzieć, bo nie sprawdzał tych liczb. Müller nie odpowiedział też na pytanie, kto w nowym rządzie będzie pełnił funkcje wicepremiera. Poinformował, że skład rządu w piątek przedstawi premier Mateusz Morawiecki. "Myślę, że nie będzie zaskoczenia w tym zakresie" - ocenił.

autor: Krzysztof Kowalczyk, Wiktoria Nicałek

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 pan_stanislaw_bezdomny

A na zdjęciu wspaniali uczciwi ludzie, żadne tam młode wilki.

! Odpowiedz
1 1 jkendy

wiem jaki będzie rząd: słup 1, słup 2, słup 3, itd a wszystkim rządzi Jarosław z tylnego siedzenia. Jak się sypnie to powie ups to nie ja.

! Odpowiedz
4 2 karbinadel

Od samego mieszania herbata nie staje się słodsza

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil