REKLAMA

Müller: Nie planujemy systemowo przywrócić handel w niedzielę

2020-11-27 16:01
publikacja
2020-11-27 16:01
fot. Drazen Zigic / Shutterstock

Projekt zgodnie z którym niedziela 6 grudnia tego roku ma być handlową ma charakter jednorazowy i nie ma pomysłów w ramach rządu PiS, aby systemowo przywrócić handel w niedzielę - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

W środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, zgodnie z którym niedziela 6 grudnia tego roku ma być handlową.

Krytycznie do tego pomysłu odniósł się w czwartek podczas konferencji prasowej przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. "To bardzo zły pomysł, przyjęliśmy go z oburzeniem. Pracownicy będą musieli w tym dniu przyjść do pracy i narażać swoje zdrowie, a nawet życie. Według uzasadnienia projektu, ma to rozładować przedświąteczne natężenie ruchu i pomóc biznesowi. Tam nie ma nic o bezpieczeństwie ludzi pracujących w centrach handlowych" - powiedział szef "S".

Jego zdaniem, proponowane rozwiązanie w żaden sposób nie rozładuje natężenia ruchu w galeriach, ponieważ 6 grudnia to szczególny dzień w roku. Według Dudy, zakupy można zrobić w innych dniach, tym bardziej, że dwie kolejne niedziele - 13 i 20 grudnia - będą handlowe. Duda ocenił, że obecnie pomocy potrzebuje przede wszystkim branża hotelarska.

O sprawę spytano rzecznika rządu. "Naszym celem jest oczywiście to, by ten projekt był głosowany jak najszybciej i by można było wprowadzić ten jeden wyjątkowy dzień - podkreślam, że to nie ma charakteru systemowego, mamy sytuację epidemiczną - i ten jeden dzień wyjątkowo może być niedzielą handlową" - powiedział.

Odnosząc się do słów Piotra Dudy, Müller zaznaczył, że słyszał o wyrażanych przez niego obawach.

"Pragnę uspokoić, że to ma charakter jednorazowy i nie ma pomysłów w ramach rządu PiS, aby systemowo przywrócić handel w niedzielę. To jest kompromis społeczny, który został przyjęty za czasów rządów PiS i ten kompromis chcemy utrzymać, więc po okresie epidemicznym nie ma zagrożenia, żeby ktoś wracał do pomysłu przywracania niedziel handlowych, bo uważamy, że to taki kompromis, który wypracowaliśmy ze stroną społeczną i ze stroną pracodawców" - podkreślił Müller.

Zaznaczył, że handel 6 grudnia będzie przebiegał z takimi samymi ograniczeniami jak w innych dniach.

W Polsce od 2018 obowiązuje zakaz handlu w niektóre niedziele, od 2020 zakaz obejmuje prawie wszystkie niedziele, z kilkoma wyjątkami; w grudniu wyjątek od zakazu obejmuje dwie niedziele bezpośrednio przed pierwszym dniem świąt Bożego Narodzenia. Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

wni/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
carlito1
Lobby sklepowe dobrze dorzuca do pieca...
ruhe
"My wiemy najlepiej czego potrzebują ludzie." Tak mówią posłowie demokratycznego Sejmu czy komuniści?
jas2
Biedne lemingi... Co będą robić w niedzielę, skoro zakupów nie można robić? Jak żyć... ;)
onlyv8engine odpowiada jas2
zajmij się sobą.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
m00zyk
Już nawet tak niewinne komentarze usuwacie? Co to ma być?! Cenzura?!

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki