Mularczyk: Reparacje Polsce się należą

To jest spór o moralność, fundamenty Unii Europejskiej, wreszcie współczesne relacje polsko-niemieckie. Jeżeli naprawdę chcemy budować pojednanie między naszymi narodami, nie da się ot tak przejść nad skalą polskich strat wojennych - mówi tygodnikowi "Sieci" poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

(fot. Mateusz Włodarczyk / ZUMA Press)

Mularczyk podkreślił w wywiadzie, że to, co Niemcy zrobili w Warszawie podczas II wojny światowej, w prawie międzynarodowym określane jest jako "zbrodnia na mieście". "Do dziś Niemcy w żaden sposób nie zrekompensowali ani Warszawie, ani Polsce tego, co wówczas zrobili, zrównując z ziemią milionową stolicę dom po domu"- dodał.

Jego zdaniem jest to ważny "przyczynek" w debacie o odszkodowaniach, która - jak zaznaczył - "przecież cały czas się toczy".

Jak zauważył poseł PiS, wzrosło zainteresowanie sprawą reparacji zarówno mediów niemieckich, jak i tamtejszych polityków. "To zainteresowanie nabrało poważnego charakteru. Proszą o szczegóły, dopytują, słowem - także tam przestano ten temat lekceważyć" - powiedział.

Jak podkreślił, kwestia powojennych odszkodowań to "spór o moralność, fundamenty Unii Europejskiej, wreszcie współczesne relacje polsko-niemieckie". "Jeżeli naprawdę chcemy budować pojednanie pomiędzy naszymi narodami, jeżeli nie chcemy sankcjonować dokonanych w przeszłości zbrodni, nie możemy tego zamieść pod dywan" - ocenił Mularczyk.

"Nie da się ot tak przejść nad skalą polskich strat. To jest, przypomnę, prawie 6 mln zabitych obywateli polskich i zniszczenie prawie 40 proc. polskiego potencjału gospodarczego. Odpowiedzialne za to Niemcy, obecnie najbogatszy kraj w Europie, do dzisiaj za to nie zapłaciły, nie wyrównały naszej ojczyźnie tych strat" - powiedział poseł PiS.(PAP)

agzi/ pad/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil