REKLAMA

Mularczyk: Powstanie zespół naukowców, który oszacuje straty wojenne

2017-11-26 14:19
publikacja
2017-11-26 14:19

"Najpierw trzeba oszacować faktyczną wartość strat, jakie państwo polskie poniosło podczas II wojny światowej, co nie jest sprawą łatwą" - powiedział w niedzielę poseł Arkadiusz Mularczyk. Zapowiedział, że powstanie specjalny zespół naukowców, który się tym zajmie.

/ fot. Jerzy Dudek / FORUM

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, szef powstałego we wrześniu parlamentarnego zespołu ds. oszacowania odszkodowań wojennych Arkadiusz Mularczyk uczestniczył w niedzielę we Wrocławiu w konferencji poświęconej temu zagadnieniu. Spotkanie zorganizowała Rodzina Rodła z Wrocławia, która w niedzielę obchodziła dzień pamięci ofiar III Rzeszy podczas II wojny światowej.

Mularczyk zapowiedział, że powstanie specjalny zespół naukowców, który zajmie się oszacowaniem faktycznych strat poniesionych przez Polaków i państwo polskie.

To będą między innymi ekonomiści oraz demografowie, ponieważ trzeba dokładnie oszacować nie tylko straty materialne, ale również i ludzkie. Np. wiemy, że przed wojną w polskim państwie było 35 mln obywateli, a po wojnie 23 mln. Historycy podają, że 6 mln zginęło, zatem gdzie się podziało pozostałe 6 mln osób - mówił podczas debaty Mularczyk.

Podkreślił, że na razie za wcześnie jest określać jakiekolwiek konkretne kwoty i dopiero w efekcie prac zespołu uda się dokonać pierwszych wyliczeń.

Dodał, że takie oszacowanie strat wojennych jest ważne zarówno dla opinii publicznej w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.

To będzie historyczne dzieło i praca, która otworzy ścieżkę prawną do roszczeń odszkodowawczych dla ofiar indywidualnych, które przeszły przez obozy śmierci, przymusowo pracowały lub poniosły jakiś uszczerbek. Nawet jeśli już nie żyją, to spadkobiercy tych osób będą mogli dochodzić odszkodowań - podkreślił Mularczyk.

Jego zdaniem równie ważne dla sprawy odszkodowań będzie również orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, do którego sejmowy zespół skierował wniosek w kwestii zbadania polskich przepisów prawa.

Rodzina Rodła z Wrocławia w ramach dnia pamięci o ofiarach III Rzeszy podczas II wojny światowej obok konferencji zaplanowała też obchody przed pomnikiem członków ruchu oporu i uroczysty koncert.

Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych - o którą wnioskował Mularczyk - zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione. Z opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika zaś, że polskie roszczenia są bezzasadne.

Pod koniec października Trybunał Konstytucyjny na wniosek Mularczyka i grupy posłów PiS wszczął postępowanie dot. zgodności z konstytucją przepisów, które uniemożliwiają składanie pozwów przeciwko obcym państwom odpowiedzialnym m.in. za zbrodnie wojenne.

autor: Roman Skiba

ros/ hgt/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
borma
Ten facet sie głupia. On chce zaistniec , a ponieważ brak rozumu , próbuje mieszać w stosunkach polsko-niemieckich. Z tego co wiem w ramach reparacji Place zostaly przyznany Gorny Slask i Dolny Slask. Jesli zechcemy reparacji musimy cofnac sie 70 lat wstecz. Oddac przyznane obszary i zazadac odszkodowania pienieznego . Na zwrot Ten facet sie głupia. On chce zaistniec , a ponieważ brak rozumu , próbuje mieszać w stosunkach polsko-niemieckich. Z tego co wiem w ramach reparacji Place zostaly przyznany Gorny Slask i Dolny Slask. Jesli zechcemy reparacji musimy cofnac sie 70 lat wstecz. Oddac przyznane obszary i zazadac odszkodowania pienieznego . Na zwrot Polesia , Wolania i zachodniej Ukrainy nie ma co liczyc. A wiec Polska bedzie ponownie okrojona wlasnymi rekami , jak ponad 200 lat temu. To co ten duren wyprawia to po prost Targowica.
mkx
Czy będzie też komisja ds. wyceny strat związanych z najazdem Szwedzkim? A zwrot polskich dóbr kultury ze szwedzkich muzeów i archiwów?
karbinadel
Pozostałe 6 milionów osób nie chciało żyć w kraju rządzonym przez tępą dyktaturę. Teraz będzie podobnie. Tylko do kogo nasze wnuki będą się zwracać po odszkodowanie?
dr_ahejm
Bardzo mądry ten Pan Mularczyk jeśli nie bierze pod uwagę ze w II RP 1/3 obywateli to byly Mniejszości Narodowe. Jak poza tym chce przeliczyć przesunięcie granic? Jak chce wyliczyć zasługi a zarazem długi ze strony ZSRR? Znając tego Pana nie widzę tego optymistycznie.
marathonman
Polska, po II Wojnie Światowej, otrzymała - kosztem Niemiec - ok. 100 tys. km kw. zagospodarowanego terytorium, tzw. Ziemie Odzyskane (a z perspektywy Niemców: tzw. Ziemie Utracone).
Jeśli Polska miałaby występować o reparacje - to od Austrii a nie od Niemiec.
Michalkiewicz pisze bardzo rozsądnie o tych pomysłach z
Polska, po II Wojnie Światowej, otrzymała - kosztem Niemiec - ok. 100 tys. km kw. zagospodarowanego terytorium, tzw. Ziemie Odzyskane (a z perspektywy Niemców: tzw. Ziemie Utracone).
Jeśli Polska miałaby występować o reparacje - to od Austrii a nie od Niemiec.
Michalkiewicz pisze bardzo rozsądnie o tych pomysłach z reparacjami, warto wejść na jego blog.

To tyle jeśli chodzi o nasze straty materialne. Za zbrodnie wojenne Niemcy i Austriacy praktycznie nie ponieśli żadnej odpowiedzialności, ale po pierwsze, jak to wycenić?
a po drugie, Alianci pozwolili na to a Watykan, Szwajcaria, Argentyna, etc., ale także W. Brytania, USA a nawet Zw. Sowiecki (naukowcy) pomogli zbrodniarzom znaleźć bezpieczne miejsce, gdzie większość z nich dożyła kresu swoich dni...
ajwaj
A PISi jakas wojne wygrali ?
Póki cos tluka i wywoza na smietnik pomniki poleglych w Polsce zolnierzy (b. wielu narodowosci) w drodze do zwyciestwa nad faszyzmem w Berlinie. Usuwaja pamiatki LWP, które realnie niszczylo faszyzm... Z potomkami (partia Swobody i in.) Kaczynski wykrzykuje ""slwa ukrainie-slawa herojam"
A PISi jakas wojne wygrali ?
Póki cos tluka i wywoza na smietnik pomniki poleglych w Polsce zolnierzy (b. wielu narodowosci) w drodze do zwyciestwa nad faszyzmem w Berlinie. Usuwaja pamiatki LWP, które realnie niszczylo faszyzm... Z potomkami (partia Swobody i in.) Kaczynski wykrzykuje ""slwa ukrainie-slawa herojam" jak OUN-sojusznik Hitlera.
Zreszta p.Kaczynski profitowal z tego. Kiedy powstancy warsz. glodni, brudni, bezdomni walczyli o przezycie dostal calkiem wygodna "kwatere" na Zoliborzu
left
Gdzie zatem podziało się 6 mln?
Pewnie przewidzieli, że jakiś czas naziści odrodzą się w Polsce, jeszcze z poparciem partii Podłych i Szubrawców i zwyczajnie dali dyla na zachód albo do Palestyny (wówczas).
Może tam się podziali?
hairy_portier
Stalin o pomordowanych w Katyniu mówił, że uciekli do Mandżurii. Jesteś do niego podobny, tylko całe szczęście nie masz władzy.
lelo1949
Jak wycenić zniszczenie Warszawy i wymordowanie ludności po powstaniu

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki