Mularczyk: Chcemy, by Polacy mogli dostać odszkodowania za II wojnę światową

Naszym celem jest otwarcie ścieżki sądowej w Polsce dla osób, które były poszkodowane w trakcie II wojny światowej i ich spadkobierców - mówi w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" szef parlamentarnego zespołu ds. reparacji Arkadiusz Mularczyk (PiS).

(YAY Foto)

Mularczyk został zapytany, kiedy można się spodziewać opublikowania przez Archiwum Akt Nowych katalogu dokumentów dotyczących strat i zbrodni wojennych poniesionych przez Polskę w okresie II wojny światowej. Zaznaczył, że zależy to od Archiwum Akt Nowych. "Myślę, że będzie to pod koniec grudnia. Będziemy też chcieli oficjalnie to zaprezentować, kiedy prace zostaną zakończone" - zapewnił.

Poseł PiS podkreślił, że utworzenie katalogu to projekt o charakterze pomocniczym, bo - jak mówił - "on jest związany też z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego". "Naszym celem jest otwarcie ścieżki sądowej w Polsce dla osób, które były poszkodowane w trakcie II wojny światowej i ich spadkobierców" - powiedział.

"Celem tego projektu jest umożliwienie ludziom poszukiwania w Archiwum Akt Nowych dokumentów, które opisywałyby straty materialne czy ludzkie, które mogły dotknąć ich rodziny czy też ich majątki" - wyjaśnił Mularczyk.(PAP)

agzi/ godl/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 6 antek10

To co robi pan Mularczyk to pod publikę. Sam nic nie może wskórać to wmawia ludziom aby sami domagali sie odszkodowań.

! Odpowiedz
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
18 29 kaczka-po-smolensku

popieram pod tym względem PIS Niemcy powinni zapłacić za zbrodnie swoich przodków naród Niemiecki nie poniósł żadnych konsekwencji za wywołanie wojny w której zginęło około 100mln ludzi.Do przodu Pisie ,ale mam przeczucie ze z tego nic nie będzie ,Niemcy nic nam nie dadzą dobrowolnie ,ale powinni !!! to nie ulega wątpliwości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 7 trollmaster

bankier popiera szwabską propagandę? winszuję, karma wraca, mam nadzieję, że was kiedyś spotka to samo.

! Odpowiedz
3 0 (usunięty) odpowiada kaczka-po-smolensku

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 4 trollmaster odpowiada (usunięty)

to, ze szczekasz jak tfusk, to jeszcze nie znaczy, że masz rację.

jak już liczymy:

-okupacja niemiecka - 6 mln ofiar,
-okupacja sowiecka (wojna obronna 1939, pacyfikacje polskiej partyzantki w czasie wojny i po, Katyń, Sybir) - bo ja wiem, 100-500 tys.?

Znaj proporcjum, mocium panie.

! Odpowiedz
1 1 (usunięty) odpowiada (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
18 24 marxs

hahaha i znów PISy mamią swój ciemny lud( jak mawiał Pan Kurski) hipotetyczną przeogromną kasą od Niemców, a ja tak dla otrzeźwienia Pana Mularczyka napiszę ,że 1/3 PISiego skansenu zwanego III RP jest położona na rdzennie niemieckich ziemiach poza tym szczekanie w tym przypadku na Rosję żeby oddała rdzennie rosyjski Krym Ukrainie jest politycznym samobójstwem bo tego samego zwrotu można żądać w wypadku Śląska,Pomorza czy Mazur

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
35 26 jkendy

Widać pisowi pasuje rola europejskiego żebraka pieniacza. Gorzej jak ruscy zaczna sie upominać o okupacje Maskwy w 1610 r.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil