REKLAMA
JUŻ JUTRO

"Motyla noga" czyli dzień bez przeklinania

2013-12-17 18:33
publikacja
2013-12-17 18:33

Nie lubimy słuchać wulgaryzmów, ale nie przeszkadza nam to w ich używaniu. Dla jednych idealnie wyrażają skrajne emocje, dla innych pełnią funkcję znaków przystankowych. Wulgaryzmy są nieodłącznym elementem bogactwa języka polskiego. Dziś jednak szczególnie powinniśmy się ich wystrzegać.

Dzień bez przeklinania
Źródło: Thinkstock

Przekleństwa pełnią ważną rolę i dotyczą każdej grupy społecznej. "Można to porównać do środka przeciwbólowego. Jesteśmy bardziej odporni na ból kiedy możemy sobie zakląć. Poza funkcją terapeutyczną wulgaryzmy są środkiem ekspresyjnym" mówi socjolog kultury i medioznawca Kamila Tuszyńska. Jej zdaniem wulgaryzmy nie muszą świadczyć o ubogim słownictwie, czasem mimowolnie się wymykają, aby wyrazić nasz strach, czy zaskoczenie.

Pewne wyrazy, które dziś uważamy za ordynarne, kiedyś można było używać w warunkach oficjalnych. Dzieje się tak ponieważ język którym się posługujemy nieustanie ewoluuje, przypomina Kamila Tuszyńska.

Wtorek to "Dzień bez przekleństw". Według badań CBOS wulgaryzmów używa aż 80% Polaków. Najczęściej "rzucamy mięsem" w rozmowie ze znajomymi, współpracownikami czy rodziną.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Konrad Słoka/łp

Źródło:IAR
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~PanDa
W dniu 17 przyznaję że kląłem jak szewc. To był niewybaczalny błąd w tak ważnym dniu. Na moje usprawiedliwienie powiem tylko, że zapomniałem i qrwa tak jakoś ch*jowo wyszło.
~XYZ
Jakoś mnie to szczególnie nie ruszyło
~dezet
poziom waszych wypowiedzi siega dna intelektualnego. czyzby gimbaza w natarciu?
~Hojo
Ch**owo jeśli można tak to określić.
~Nin-ken-dog
O ku*wa ja pie**olę... To istnieje taki dzień? Zaje*iście.
~jam
zaje*iście ku*wa minął dzień.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki