REKLAMA

MotoBarometr 2023: auta elektryczne pozostaną droższe niż auta spalinowe

2023-10-03 06:00
publikacja
2023-10-03 06:00

Ponad połowa (51 proc.) przedstawicieli polskiej branży motoryzacyjnej prognozuje, że ceny samochodów elektrycznych nigdy nie zrównają się z cenami aut spalinowych - wynika z raportu Exact Systems "MotoBarometr 2023. Nastroje w automotive w Europie".

MotoBarometr 2023: auta elektryczne pozostaną droższe niż auta spalinowe
MotoBarometr 2023: auta elektryczne pozostaną droższe niż auta spalinowe
fot. Tulen Travel / / Unsplash

Jak wskazano w raporcie, że w opinii trzech na czterech respondentów koszt stanowi jeden z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy zakupie elektryka.

Spośród polskich respondentów 51 proc. uważa, że ceny aut elektrycznych i spalinowych nigdy się nie zrównają, co czwarty zapytany wskazuje na rok 2035, a 13 proc. na 2030.

Informacja prasowa

"Przedstawiciele zakładów motoryzacyjnych zapytani o to, kiedy udział aut elektrycznych będzie stanowić co najmniej połowę łącznej sprzedaży nowych aut osobowych, w takich krajach jak Niemcy, Francja czy Belgia wskazali już na 2030 rok. Polska, obok Czech i Turcji, w opinii branży może ten cel osiągnąć dopiero tuż przed 2035 rokiem" – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Exact Systems Paweł Gos.

"Choć są to najbardziej pesymistyczne opinie, to jednak najbardziej realne biorąc pod uwagę obecną sytuację. W Polsce w pierwszym półroczu tego roku BEV (samochody w pełni elektryczne - PAP) stanowiły zaledwie 3,6 proc. wszystkich zarejestrowanych nowych osobówek" – dodał.

Badanie "MotoBarometr 2023. Nastroje w automotive Europie" przeprowadziła firma Exact Systems na celowej próbie przedstawicieli firm z sektora automotive. Wielkość próby wyniosła 972 respondentów z 11 państw (Polska, Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Turcja, Węgry). Badanie zrealizowano metodą telefonicznych wywiadów (CATI), ankiet online oraz ankiet indywidualnych od maja do lipca br.

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (2)

dodaj komentarz
pozhoga
Ale to jest porównanie cen po szprycy z publicznych pieniędzy czy uczciwe - ceny rynkowe do rynkowych, bez żadnych dopłat?
fargo12
i dzięki Bogu. Powinno być że auta spalinowe pozostaną tańsze od elektrycznych, a byłyby jeszcze tańsze gdyby nie ekowymogi

Powiązane: Elektromobilność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki