REKLAMA

Moskwa: Urząd Regulacji Energetyki ma blokować podwyżki cen ciepła

2022-08-05 15:48, akt.2022-08-05 16:55
publikacja
2022-08-05 15:48
aktualizacja
2022-08-05 16:55
Moskwa: Urząd Regulacji Energetyki ma blokować podwyżki cen ciepła
Moskwa: Urząd Regulacji Energetyki ma blokować podwyżki cen ciepła
fot. Krystian Maj / / KPRM

Urząd Regulacji Energetyki (URE) będzie blokował podwyżki cen za ciepło systemowe - poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Maksymalna akceptowalna podwyżka ma wynosić 40 proc. - dodała.

Szefowa resortu klimatu i środowiska poinformowała na konferencji, że przygotowany został kompleksowy pakiet, który "byłby skierowany dla wszystkich użytkowników ciepła, dla tych wszystkich, którzy podgrzewają wodę, ale potencjalnie mogłyby ich dotknąć podwyżki".

Moskwa wyjaśniła, że jednym z elementów wsparcia ma być ochrona odbiorców ciepła systemowego.

Jak dodała, w przypadku odbiorców taryfowych ciepła systemowego, podmiotem, który "będzie wstrzymywał podwyżki, blokował podwyżki, będzie mroził ceny, będzie URE".

Moskwa zaznaczyła, że podstawowym czynnikiem wpływającym na ceny jest cena surowca, gazu czy węgla. "Bazując na cenie surowca za poprzedni sezon grzewczy określanej na marzec, przyjęliśmy próg akceptowalny na poziomie surowca, to jest ok. 60 proc., co nam się przekłada na taryfę w większości wypadków ok. 40-proc. podwyżki. I na tym poziomie mrozimy taryfę, czyli prezes URE nie będzie akceptował większej podwyżki” – powiedziała minister.

"Jeżeli chodzi o dodatkowe koszty tego rozwiązania - to ponad 9 mld zł" - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa pytana podczas konferencji o całkowite koszty dla budżetu państwa wprowadzanej dodatkowej ochrony taryfowej.

"Łączny koszt to ok. 9 mld zł w takim podziale, że ok. 7 mld zł to ciepłownictwo nieindywidualne, czyli zarówno systemowe, jak i to mniejsze (...), a 2 mld zł to dodatki indywidualne wypłacane dla gospodarstw indywidualnych" - dodała.

Minister poinformowała, że Urząd Regulacji Energetyki będzie blokował podwyżki cen za ciepło systemowe. Maksymalna akceptowalna podwyżka ma wynosić 40 proc. 

 (PAP)

mick/ kmz/ wkr/ pad/ doa/ asa/

Źródło:PAP
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (56)

dodaj komentarz
midas69
Jak ekipa pinokia zaczęła kampanię "sankcji na ruskich" to pisałem, że to zrujnuje Polskę i paliwo i węgiel będą na karki. Teraz kartki są już raczej nie do uniknięcia.
ehud
Berlin zapewne się bacznie przygląda temu co robi Moskwa :)
ehud
POdobno Moskwa była jedną z najlepszych studentek na socjologii KUL :)
ehud
Moskwa blokuje podwyżki cen czego? Ciepła? A może raczej energii?
socjalistyczneg
Czyli nie będzie ogrzewania...
To będzie ciekawa zima.
ehud
Lato też jest ciekawe - klima rdzewieje w każdym domu!
prawnuk
kopia polityki Hitlera po Stalingradzie. No cóż coraz lepiej rozumiem Hitlera (to ze stand-upu - po prostu uczę się niemieckiego )
ehud
Nie tylko że stand-upu, ale też s sit-downu :)
tecdswv4t
Moskwa: Urząd Regulacji Energetyki ma blokować podwyżki cen ciepła. Panie miej ten kraj w opiece. Tylko z dzisiaj. Wielki pożar zakładu produkującego paliwa na Dolnym Śląsku. Co za przypadek. Zbiorniki z gazem następne. I po zapasach i blokadach. W Rosji już i USA się pali wszystko na sto dwa. Od przetwórni spożywczych do rafinerie,Moskwa: Urząd Regulacji Energetyki ma blokować podwyżki cen ciepła. Panie miej ten kraj w opiece. Tylko z dzisiaj. Wielki pożar zakładu produkującego paliwa na Dolnym Śląsku. Co za przypadek. Zbiorniki z gazem następne. I po zapasach i blokadach. W Rosji już i USA się pali wszystko na sto dwa. Od przetwórni spożywczych do rafinerie, my jak zwykle coś deczko zapóźnieni.
ehud
To efekty dywersyjnej działalności agentów Mossad tak licznie rezydujących w PRL-bis!

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki