REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Moskwa: Polska elektrownia jądrowa ma być gotowa do 2033 r.

2021-11-12 07:05
publikacja
2021-11-12 07:05
Moskwa: Polska elektrownia jądrowa ma być gotowa do 2033 r.
Moskwa: Polska elektrownia jądrowa ma być gotowa do 2033 r.
/ Materiały dla mediów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska skupia się m.in. na legislacji związanej z atomem, wodorem i negocjacjach ws. Fit for 55 - powiedziała PAP szefowa tego resortu Anna Moskwa. W resorcie nie będzie rewolucji - zapewniła.

Anna Moskwa, która z końcem października zastąpiła na stanowisku ministra klimatu i środowiska Michała Kurtykę, zadeklarowała w rozmowie z PAP, że w polityce oraz w strukturze resortu nie przewiduje rewolucji. Wyjaśniła, że nie ma w planie wydzielenia z ministerstwa energetyki, co sugerowały wcześniej media.

"Na pewno nie przewidujemy rewolucji ani w strukturze samego ministerstwa, ani w prowadzonej przez resort polityce. Z Ministerstwa Klimatu i Środowiska nie jest planowane wydzielenie np. działu energetyka, bo tu czeka nas wiele pracy. Ochrona środowiska, przeciwdziałanie zmianom klimatu i bezpieczeństwo energetyczne są z założenia bardzo dynamicznymi procesami, które trudno +na sztywno+ określić w jednym dokumencie. Na pewno będzie je czekać ewaluacja. Jak każdy nowy członek rządu przyglądam się im, ale nie będzie to żadna rewolucja" - przekazała minister.

Według nowej szefowej MKiŚ wyzwaniem jest kwestia negocjacji Fit for 55. "W społecznym odczuciu Fit for 55, to jedna czy dwie strony dokumentu dotyczącego redukcji emisji CO2 bez większych szczegółów. Jednak propozycja KE to 13 aktów legislacyjnych i ponad 4 tys. stron dokumentów, które trzeba szczegółowo przeanalizować, ponieważ propozycja KE zdeterminuje politykę klimatyczną Unii na najbliższe dekady" - zwróciła uwagę Anna Moskwa.

Pytana o kwestie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce i o to, czy do końca roku poznamy lokalizację pierwszej siłowni, nowa minister zapewniła, że resort ma zamiar trzymać się przedstawionego wcześniej planu.

"Będziemy działać zgodnie z przyjętym harmonogramem, czyli do końca roku przekażemy informację o lokalizacji. W 2022 roku nastąpi wybór strategicznego partnera, z którym realizować będziemy inwestycje jądrowe. W 2026 r. ma rozpocząć się budowa pierwszego bloku, który ma być gotowy w 2033 r. W 2043 r. ma z kolei zakończyć się budowa ostatniego bloku" - powiedziała.

Zastrzegła jednak, że "obecnie myślimy o ramach regulacyjnych dla atomu". "Inwestycja jest bardzo ważna, ale musimy mieć legislację w tej sprawie, bo same dokumenty strategiczne nie wystarczą" - zaznaczyła minister.

W Polityce energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 roku uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Polski rząd oczekuje również, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.

Minister podkreśliła, że Polska na dzisiejszych zasadach "na pewno" nie zgodzi się na włączenie w system ETS budownictwa oraz transportu. "Jesteśmy otwarci na rozmowę o szczegółach, ale przy dzisiejszych założeniach nie możemy zgodzić się na włączenie budownictwa i transportu do ETS, ponieważ mogłoby to zmniejszyć naszą konkurencyjność oraz negatywnie odbić się finansowo na społeczeństwie" - wskazała.

W lipcu br. Komisja Europejska przyjęła pakiet propozycji legislacyjnych mających na celu dostosowanie unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r. Nazywany jest on potocznie Fit for 55. Propozycja zakłada m.in. zmianę obecnego systemu handlu emisjami EU ETS i stworzenie odrębnego dla sektora budynków i transportu drogowego.

Moskwa dodała, że ministerstwo pracuje również nad legislacją dla przyjętej niedawno strategii wodorowej.

Na początku listopada rząd przyjął „Polską strategię wodorową do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”, która wytycza sześć celów. Są to: wdrożenie technologii wodorowych w energetyce i ciepłownictwie, wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie, wsparcie dekarbonizacji przemysłu, produkcja wodoru w nowych instalacjach, sprawny i bezpieczny przesył, dystrybucja i magazynowanie wo0doru oraz stworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego.

"Będziemy się starać utrzymać równowagę między przygotowywanymi instrumentami finansowymi, współpracą z branżą poprzez umowy sektorowe, a jednoczesnym przygotowaniem i ewaluacją legislacji. To będzie nowy sektor polskiej gospodarki i nie boimy się zmian, aktualizacji naszych programów, czy też liberalizacji przepisów, jeśli będzie to konieczne, dla jego sprawnego funkcjonowania" - podsumowała szefowa MKiŚ. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (22)

dodaj komentarz
wtomek
ktoś ma z głową, przecież mamy rok 2021 ....skończcie z tym matrixem. Jeszcze nie ma lokalizacji...
jpelerj
W pierwszej chwili pomyślałem, że coś mnie ominęło i nie zauważyłem nowych rozbiorów: "Moskwa: Polska elektrownia jądrowa ma być gotowa do 2033 r." Swoją drogą jaką mamy sytuację, skoro może sie przydarzyć taka freudowska pomyłka. Ale spoko, to tylko zapowiedź, że koryto w postaci następnej wielkiej W pierwszej chwili pomyślałem, że coś mnie ominęło i nie zauważyłem nowych rozbiorów: "Moskwa: Polska elektrownia jądrowa ma być gotowa do 2033 r." Swoją drogą jaką mamy sytuację, skoro może sie przydarzyć taka freudowska pomyłka. Ale spoko, to tylko zapowiedź, że koryto w postaci następnej wielkiej budowy socjalizmu będzie się miało dobrze przez co najmniej następnych kilkanaście lat.
bogdant
rozumiem że będzie gotowa w sensie że będzie wiadomo gdzie powstanie?
czy może gotowa w sensie że będzie wiadomo kiedy będzie wiadomo gdzie powstanie?
pstrzezek
Czyli jeszcze 10 lat z okładem by się nachapać przy projekcie który jest w planach od dekad
3456
W Anglii masa domów jest ogrzewana prądem , nie gazem nie węglem a prądem i jakoś im tego prądu starcza . i rząd Anglii nie dopłaca do atomówek . tu się u nas nic nie da zrobić , to już lepiej kupić te stare ciężarówki z Ameryki i będziemy się nimi wozić
rompik
W Anglii rzad doplaca do atomowek. Program nazywa CfD. Proponuje zapoznac sie z tematem.
(np. zrodlo: IAEA: financing-and-managing-nuclear-energy-risks-the-uk-model).

Wiekszosc domow ogrzewana jest gazem lub olejem opalowym. Nawet mieszkania maja zwykle swoj bojler ktory zasila CO. Tylko czesc nowych mieszkan ma ogrzewanie
W Anglii rzad doplaca do atomowek. Program nazywa CfD. Proponuje zapoznac sie z tematem.
(np. zrodlo: IAEA: financing-and-managing-nuclear-energy-risks-the-uk-model).

Wiekszosc domow ogrzewana jest gazem lub olejem opalowym. Nawet mieszkania maja zwykle swoj bojler ktory zasila CO. Tylko czesc nowych mieszkan ma ogrzewanie elektryczne (2% Electric Storage; 1% Electic non-storage). W ciagu najblizszych lat planuje sie zakaz instalacji nowych bojlerow gazowych w zamian za pompy ciepla (ktore juz sie instaluje ale w bardzo malych ilosciach). Plan to 600K pomp rocznie (ale jak wiadomo to tylko plany).

Pradu nie brakuje ale od kilku miesiecy jest on drogi. Konsumenci tego zwykle nie odczuwaja (price-cap) ale kilka firm energetycznych padlo. Ale faktem jest ze statystycznie jest/byl on duzo tanszy niz prad w Polsce w dluzszym horyzoncie.

Kazdy wyciagnie wnioski jakie chce ale dobrze znac fakty.
lampeduza
W PL przejedzono ok 150 mld na 500+ a w kolejne 5 lat pójdzie łącznie 300 mld pln. Za taką kasę można było wybudować 3 elektrownie atomowe i pokazać środkowy palec Rosji, Arabom itp. Tymczasem kupujemy ruski gaz, ropę a oni za tą kasę budują rakiety i celują w nasze miasta. Absurd! Prawdziwymi zdrajcami narodu są W PL przejedzono ok 150 mld na 500+ a w kolejne 5 lat pójdzie łącznie 300 mld pln. Za taką kasę można było wybudować 3 elektrownie atomowe i pokazać środkowy palec Rosji, Arabom itp. Tymczasem kupujemy ruski gaz, ropę a oni za tą kasę budują rakiety i celują w nasze miasta. Absurd! Prawdziwymi zdrajcami narodu są politycy prowadzący taką politykę. Tania, niezależna energia = silny przemysł, gospodarka, rosnące płace a nie jałmużny jak 500+. Teraz trzęsiemy się czy Putin przyśle kolejne bombowce nad granicę... Przejadajmy dalej więcej socjalu to będzie realna zależność od Rosji.
tomcio-paluch
Ile to jeszcze lat trzeba tłumaczyć, że 500 +, to żaden socjal, tylko częściowy zwrot podatków z dokonanych zakupów na rzecz dzieci, a posiadanie potomstwa to nie patologia, tylko inwestycja w dobrobyt Polski.
W latach 80., po Balcerowiczu: zaczęto głosić, że dzieci to fanaberie i należy te zachcianki opodatkować.
Ile to jeszcze lat trzeba tłumaczyć, że 500 +, to żaden socjal, tylko częściowy zwrot podatków z dokonanych zakupów na rzecz dzieci, a posiadanie potomstwa to nie patologia, tylko inwestycja w dobrobyt Polski.
W latach 80., po Balcerowiczu: zaczęto głosić, że dzieci to fanaberie i należy te zachcianki opodatkować. Zlikwidowano wszelkie dopłaty do żłobków i przedszkoli, towary dla dzieci opodatkowano VAT z zerowej stawki na 23. Dzięki takiej polityce zaczęło się rodzić coraz mniej dzieci, aż doszliśmy do dzisiejszej katastrofy.
jer65
Tusk nie płacił 500 + o atomowych elektrowniach nawet nie beknął, a to wtedy trzeba było budować żeby już pracowały .

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki