Moscovici: Uchylający się od podatków są jak wampiry

Ci, którzy uchylają się od płacenia podatków, są jak wampiry; trzeba rzucić na nich światło - mówił komisarz UE Pierre Moscovici we wtorek podczas debaty w PE o aferze "Paradise Papers". Apelował do krajów UE, by zajęły się tą sprawą i przyjęły nowe przepisy.

(Rada Europejska)

Unijny komisarz ds. finansów powiedział, że podobnie jak wiele innych osób był wstrząśnięty ujawnieniem dokumentów w ramach afery Paradise Papers. Informacje, które do nas docierają, pokazują, że (unikanie płacenia podatków - PAP) to problem globalny. Służący temu mechanizm jest dobrze naoliwiony - mówił.

Moscovici podkreślał, że wielkie korporacje i banki współpracują ze sobą, by nie płacić podatków. Jego zdaniem jest to systemowy i zorganizowany proceder o światowym zasięgu. Ci, którzy uchylają się od płacenia podatków, są jak wampiry, a te boją się tylko światła, trzeba więc to światło na nich rzucić - przekonywał. W tym celu powinno się zmienić prawo, skoro obecne przepisy pozwalają na takie działania - zaznaczył.

Komisarz apelował do krajów UE m.in. o stworzenie wiarygodnej czarnej listy rajów podatkowych. Jak podkreślił, Komisja Europejska po raz pierwszy zaproponowała stworzenie takiej listy w styczniu 2016 r., jednak nie powstała ona do tej pory. Lista powinna zostać uzgodniona w przyszłym miesiącu na posiedzeniu ministrów finansów UE 5 grudnia. Proszę kraje członkowskie, żeby nie stało się to za pół roku. Chciałbym, by lista ta była wiarygodna i ambitna oraz by dzięki możliwości nakładania sankcji odgrywała rolę odstraszającą powiedział.

Moscovici mówił też o potrzebie stworzenia przejrzystych zasad dotyczących podatków. Jego zdaniem dokumenty ujawnione przy okazji Paradise Papers potwierdziły, jak ważną rolę odgrywają różnego rodzaju pośrednicy - księgowi, doradcy, prawnicy, banki itp. - pomagając dużym firmom i zamożnym osobom w unikaniu sprawiedliwego udziału w podatku w UE. Zaproponowane przez KE przepisy mają uregulować rolę doradców podatkowych, oferujących produkty i porady w sprawie unikania płacenia podatków - mówił.

Jak dodał komisarz, dzięki zaproponowanym przez KE przepisom organy podatkowe byłyby w stanie - i znacznie wcześniej - identyfikować słabości regulacyjne, pozwalające niektórym firmom i osobom fizycznym na znaczne obniżenie płaconych podatków. Przekonywał, że są to proste przepisy, które państwa członkowskie mogłyby przyjąć w najbliższych 6 miesiącach. Chodzi tylko o to, czy znajdzie się wola polityczna - zaznaczył.

KE opowiada się ponadto za wprowadzeniem przepisów, które umożliwiłyby każdemu obywatelowi Unii dostęp do informacji o tym, czy i jak wielonarodowe przedsiębiorstwa przyczyniają się do dobrobytu państwa członkowskiego.

Komisja zaproponowała, by duże, międzynarodowe firmy ujawniały publicznie informacje o podatku dochodowym, jaki płacą w UE, z podziałem na kraje. Ponadto miałyby zostać poproszone o ujawnienie, jak wysoki podatek odprowadzają od działalności poza Unią. Byłby to istotny impuls dla przejrzystości publicznej w sprawie podatku płaconego przez przedsiębiorstwa wielonarodowe w UE - zaznaczył. Dodał, że Komisja zachęca państwa członkowskie i Parlament Europejski do pilnego zajęcia się tą sprawą.

Według KE najbardziej ostrożne szacunki wskazują, że unikanie opodatkowania przez firmy kosztuje unijnych podatników 50-70 mld euro rocznie. Dlatego KE chce, żeby kraje unijne jak najszybciej uzgodniły czarną listę rajów podatkowych, a także zakres działań, jakie zamierzają podjąć w walce z rajami podatkowymi. Unijna czarna lista pozwoliłaby Wspólnocie wywierać większą presję na raje podatkowe m.in. dzięki możliwości nakładania na nie sankcji przez całą UE. W maju przewodniczący KE Jean-Claude Juncker powiedział, przemawiając w PE, że firmy powinny płacić podatki tam, gdzie wypracowują swoje zyski.

Na początku listopada, kilkanaście miesięcy po ujawnieniu afery "Panama Papers", Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) zaczęło prezentować wyniki kolejnego śledztwa. Przeprowadziło je 382 dziennikarzy z 96 redakcji z 67 krajów, którzy przeanalizowali ponad 13 mln dokumentów z 19 oaz podatkowych z lat 1950-2016.

Z zaprezentowanych dokumentów, które nazwano "Paradise Papers", wynika, że wiele ważnych osób na świecie transferowało pieniądze do rajów podatkowych. Dotyczy to m.in. członków gabinetu i doradców prezydenta USA Donalda Trumpa, rodziny prezydenta Rosji Władimira Putina czy współpracowników premiera Kanady Justina Trudeau. W śledztwie pojawiły się też nazwiska artystów, m.in. Madonny i lidera grupy U2 Bono, jak również nazwy międzynarodowych korporacji czy instytucji finansowych związanych z brytyjskim dworem królewskim.

Z Strasburga Łukasz Osiński (PAP)

luo/ akl/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

    Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.