REKLAMA

Morele.net zhakowane - wyciekły dane klientów

2018-12-18 10:50
publikacja
2018-12-18 10:50

Sklep internetowy Morele.net został zhakowany dziś w nocy, w wyniku czego doszło do wycieku bazy danych klientów. Sklep jednak zapewnia, że informacje o kartach płatniczych, loginach do banków czy wnioskach ratalnych są nienaruszone, zaleca jednak zmienić hasła.

/ YAY Foto

Dane, do których uzyskali dostęp hakerzy, dotyczyły adresów e-mailowych, numerów telefonów, imion i nazwisk klientów, a także haseł w postaci zaszyfrowanego ciągu znaków. Sklep podał w komunikacie, że podjął w trybie natychmiastowym odpowiednie działania i wdrożył nowe środki bezpieczeństwa, które mają zapobiec ponownemu wyciekowi danych.

Poinformowany o zdarzeniu został Urząd Ochrony Danych Osobowych, zostało złożone także zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Wyłudzone dane osobowe mogą posłużyć złodziejom do prób wyłudzeń m.in. za pośrednictwem fałszywych wiadomości SMS lub dostarczania na adres e-mail informacji (w tym m.in. handlowych), na które klient nie wyraził zgody. Istnieje również ryzyko rozkodowania hasła.

Morele.net rekomenduje swoim klientom zmianę hasła na portalu, a także nieodpowiadanie na SMS-y lub maile wysyłane przez spamerów, szczególnie te dotyczące płatności.

Nie jest to pierwszy taki przypadek, w listopadzie Morele.net borykało się z podobnym problemem. Wtedy sklep ostrzegał klientów przed fałszywymi wiadomościami SMS, które zawierały prośbę o dopłacenie do zamówienia 1 zł - w ten sposób złodzieje przechwytywali loginy i hasła do kont bankowych.

W przedświątecznej gorączce musimy być jeszcze bardziej czujni niż na co dzień. Miliony klientów robiących świąteczne zakupy przez internet to dla oszustów idealny cel.

DU

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
specjalnie_zarejestrowany2
Takie sytuacje będą coraz częstsze dopóki Związek Socjalistycznych Republik Europejskich będzie karał ofiary a nie sprawców takich przestępstw.
jes
To marny sklep nastawiony tylko na zarobek, jak najniższym własnym kosztem. I tak się to niestety kończy. Gdyby każdy użytkownik, którego dane zostały skradzione mógł się domagać odszkodowania to inne sklepy zmieniłyby podejście do danych klientów.
idillamz
Nie wykluczam, że za wieloma podobnymi wyciekami danych osobowych, stoi tak naprawdę świadomy handel nimi. Podejrzewam, że zwłaszcza to się może tyczyć takich fejsbuków czy góglów.

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki