Morawiecki zapowiada podniesienie kwoty wolnej od podatku

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w poniedziałek dalsze podniesienie w 2018 r. kwoty wolnej od podatku. Poinformował również, że zapowiedziana obniżka podatku CIT do 9 proc. obejmie 90 proc. firm, a koszt programu wyprawek szkolnych oszacował na ok. 1,4 mld zł.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Morawiecki pytany o kwotę wolną od podatku powiedział, że co roku konsekwentnie jest ona podnoszona. "Nasi poprzednicy podnieśli ją o dwa złote, a my (...) w ciągu półtorej roku zrobiliśmy tę kwotę do 8 tys. zł dla tych najbiedniejszych, najbardziej potrzebujących" - powiedział premier.

Według szefa rządu, "jeśli ktoś zarabia 120-140 tys. zł rocznie, to kwota wolna od podatku w wysokości 8 tys. zł, daje takiej osobie kilkanaście złotych więcej miesięcznie".

"Czy dla takiej osoby jest potrzebne (...) 15 złotych miesięcznie? Czy bardziej potrzebne są te pieniądze dla tych najbardziej potrzebujących, którzy zarabiają tysiąc złotych miesięcznie, dwa tysiące złotych miesięcznie?" - pytał premier. Dodał, że dla takich właśnie osób, rząd podnosi co roku kwotę wolną od podatku.

"W tym roku również podniesiemy (kwotę wolną)" - zapowiedział Morawiecki.

Odpowiadając na pytanie, czy rząd pracuje nad obniżką np. VAT-u, powiedział, że nie podwyższając VAT-u, rząd zwiększył o 30 mld zł środki, które wpływają do budżetu. Dzięki temu, jak wyjaśnił, można sfinansować różnego rodzaju programy społeczne. Wyjaśnił, że jednym z programów, które rząd chce sfinansować z tego uszczelnienia podatkowego jest program emerytura matczyna.

"Jeśli jakaś pani, mama, babcia urodziła czwórkę dzieci lub więcej, to często nie uzbierała na minimalną emeryturę. My będziemy dokładać do tej minimalnej emerytury, dlatego że te panie wykonały gigantyczny wysiłek, pracę, wychowały dzieci" - tłumaczył szef rządu.

"Chcemy docenić te panie i będziemy rok po roku tak zmieniać nasz system podatkowy, żeby stać nas było na to, żeby to było bezpieczne, żeby w budżecie starczyło pieniędzy, ale żeby zawsze ci słabsi, którzy potrzebują więcej pomocy państwa, ci którzy rozwijają działalność gospodarczą, żeby oni mieli niższe podatki, a ci, którzy są już (...) w dużo lepszym stanie finansowym, żeby oni płacili trochę więcej" - mówił premier.

Premier był również pytany o projekty zapowiedziane w trakcie sobotniej konwencji Zjednoczonej Prawicy. Morawiecki zapewnił, że wszystkie propozycje, które przedstawia rząd są dokładnie policzone. "Chcemy, żeby te środki były zabezpieczone w budżecie tego roku i kolejnego" - mówił.

Pytany o koszty zapowiedzianych programów, szef rządu odpowiedział: "Np. wyprawka to jest ok. 1,4 mld zł, szacujemy, że mała działalność gospodarcza i ulga w ZUS to ok. 500 mln zł, w przypadku podatku CIT, obniżki z 15 na 9 (proc.) to może być też ok. 500 do 600 mln zł; program Dostępność plus jest rozpisany na kilka budżetów, w tym budżet UE, i jest rozpisany na wiele lat, bo on dotyczy np. dostosowania budynków administracji publicznej, wind w nowo budowanych budynkach mieszkalnych, po to, żeby seniorom było łatwiej (...) - na ten program wydajemy 23 mld".

Zapowiadany przez premiera Mateusza Morawieckiego niższy podatek CIT dla małych i średnich przedsiębiorców mógłby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. - ocenił we wtorek wiceminister finansów Paweł Gruza.

Dodał, że jest to rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy "zorganizowali się w formie osoby prawnej, spółki z o.o, spółki akcyjnej".

Odnosząc się do zapowiedzi obniżki ZUS dla mikro i małych firm, Gruza wskazał, że konieczność płacenia dla nich stawki w wysokości 1250 zł miesięcznie może być trudne. "To taka bezwzględna danina, która niezależnie od tego czy się zarobi, czy się nie zarobi, musi być płacona. Często jest to niesprawiedliwe, wychodzimy naprzeciw, próbujemy to zracjonalizować" - mówił.

Szef rządu podkreślił, że obniżka podatku CIT obejmie "90 proc. wszystkich firm". "Jest 460 tys. firm, które płacą CIT z tego 420 tys. będzie objęta tą obniżką, a więc jest to bardzo dobra wiadomość dla ogromnej liczby firm, które płacą CIT" - mówił.

"Filozofia działania naszych poprzedników była taka, że tych silnych zostawiano w spokoju, a tych małych często gnębiono, a my chcemy odwrotnie - dla tych małych dajemy obniżkę CIT, dajemy niższy ZUS, a od tych dużych udało nam się wynegocjować z Komisją Europejską podatek, który w końcu zaczną płacić" - podkreślił szef rządu.

Wyjaśnił, że te firmy, które płacą podatek CIT, odpowiadają za 60 proc. zatrudnienia i za 77 proc. inwestycji. Morawiecki zaznaczył także, że rząd dla tych najmniejszych firm, ma "znaczącą reformę płacenia za ZUS".

autor: Marcin Musiał, Mateusz Roszak

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 niepelnosprawny_org

do ilu planujecie odniesc kwote wolną? to zalezy jednak od interpretacji US...

! Odpowiedz
18 17 montyp

Mówią co innego, robią dokładnie przeciwnie - to norma w judemokracji.
Poprzez żydofiskalizm, zydosądownictwo, zamordyzm i inwigilacje 24/7 wyniszczają i depopulują Polaków i polskie firm. W to miejsce wstawiają chazarskich ukrów i żydow. Podmiana trwa, masy spią.

! Odpowiedz
17 17 rekin1986

Nie zapomnę słów mojego pierwszego szefa gdy chodziłem jeszcze do zawodówki i miałem u niego praktyki to zawsze mawiał

Nie ma gorszej rzeczy w życiu gdy przyjdzie zmiana z parobka na pana gdy dasz kurze grzędę ta Ci powie , że jeszcze wyżej siędę

Szlachta na zagrodzie równa wojewodzie a co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie

Dano ludziom trochę swobody i się dzisiaj czują jak psy spuszczone ze smyczy
Najpierw daj im swobodny wyjazd za granicę
Potem dołóż im prawo własności do nieruchomości
Daj możliwość korzystania z usług bankowych
Zrezygnuj z egzaminów wstępnych na studia by sprawdzić czy dana osoba się nadaje i bierz wszystkich jak leci a jak przychodzi do testów psychologicznych to całkowita porażka

Rozdano ludziom majątki warte nie rzadko miliony zł za 1 wypłatę plus taksa notarialna i dzisiaj wszyscy ważniacy a kto chce dzisiaj sobie kupić mieszkanie to na kredyt z hipoteką na 30 lub 40 lat z trzykrotnym przepłaceniem nieruchomości

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 24 thefratris

Przepraszam, ale nie rozumiem, trzeba zabrać ludziom wolność i zakładać kołchozy?

! Odpowiedz
4 15 rekin1986 odpowiada thefratris

Nie trzeba im zabierać wolności tylko trzeba im uzmysłowić , że trzeba mierzyć siły na zamiary oraz , że określony poziom wymaga adekwatnych pieniędzy jak ktoś kto ma 3 tys netto wypłaty oczekuje równego traktowania jak ten co ma 10 tys to niech zapomni

Zarabiać to jedno wydawać z głową to drugie by cośkolwiek z wypłaty zostało to trzecie a budować portfel oszczędnościowo inwestycyjny z tego co zostanie to czwarte

Zabawa w 4 x kredyt to niewolnictwo gorsze niż feudalna pańszczyzna
Kredyt na dom samochód na życie bywa że i na dziecko a potem płacz do końca swoich dni

Ile u mnie w okolicy zostało ostatnio wystawionych nieruchomości na licytacje komornicze to nie sposób zliczyć od kredytów na 200 tys skończywszy na kredytach za 2 mln zł kto przy zdrowych zmysłach bierze kredyt na nieruchomość mieszkalną za 2 mln zł chyba nie szary robotnik

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 51 dadar123

Nie dajcie się tym ściemniaczom z PiS, podniesienie kwoty wolnej obiecywali przed wyborami do sejmu i senatu. Teraz przed samorządówką robią to samo. PiS to jedno wielkie kłamstwo

! Odpowiedz
1 13 janusz26904029

Spokojnie, tak podniosą, jak poprzednio. Czyli większości zabiorą :)

! Odpowiedz
8 16 fakpejsy

Jak sie dajecie to tak macie!

! Odpowiedz
20 87 thefratris

Niestety w Polsce mamy nadal ten problem i Pan Premier to bardzo dobrze wykorzystuje:
Jak ktoś dużo zarabia, to znaczy, że złodziej i mu się nic nie należy nawet 15zł.

! Odpowiedz
17 107 nostsherlock

Co za problem podnieść kwotę wolną dla WSZYSTKICH? Zaczyna się nowy festiwal obietnic przed wyborami samorządowymi

! Odpowiedz
11 123 cezar168

W Polsce są równi i równiejsi. Polska taka dumna, w TVP co drugi dzień o tym jak Polska daje przykład Europie, jaki cudowny kraj. Szkoda, że kwota wolna od podatku jest tylko dla wybranych. Wyciąga premier przykład 120-140 tys. i pyta, a na co komu te 15 zł. A co z tymi 30, 40, 50, 60 tys rocznie? To nie ludzie?

Przychodzi gość i arbitralnie Ci mówi, że Ty już zarabiasz za dużo więc kwota będzie degresywna. Czekam aż ten chory rząd wprowadzi jakąś ustawę w stylu: co powyżej 3500 netto to dla państwa w 100%, bo będzie na wyrównywanie szans. Na co komu więcej niż 3500? Toż to rozpusta. Puszczą w TV propagandę, że za taką kasę to życie na Ibizie i na Ukrainie nawet tyle nie widzieli.

Mieszkam w UK i chociaż społeczeństwo jest takie sobie to jak co roku podnoszą kwotę wolną to się nie muszę zastanawiać czy dla mnie też czy 30% z tej podwyżki czy 50% czy wcale.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 tomi44g

Mieszkasz w UK i chwalisz ich system, ale w UK kwota wolna też należy się tylko tym mniej zarabiającym. Personal allowance obniżane jest o 1 funta za każde 2 funty ponad 100 tys. i dla tych co zarabiają więcej niż ok. 120 tys. spada do zera. Tak samo jak w Polsce tylko, że próg jest ustawiony wyżej bo ludzie więcej zarabiają. Podatki w UK są niższe niż w Polsce dla biednych i mało zarabiających. Dla ludzi dobrze zarabiających Polski system jest korzystniejszy: możesz rozliczać się wspólnie z małżonkiem dzieląc dochód na dwa, jest ograniczenie podstawy na ZUS, najwyższy PIT to tylko 32% a w UK 45%. W UK też nie należy się tutejsze 500+ gdy zarabiasz ponad 50 tys.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 88 marekr987

Irlandzki Tax Credit dla pracownika na umowie: 3300EUR
pierwszy próg podatkowy 20%. 3300/0.2= 16500 kwoty wolnej
kurs EUR ~ 4.15 16500*4,15 = 68 tys 475 PLN!!!

Ktoś jeszcze się zastanawia czy jest tu siedziec?

! Odpowiedz
9 74 rubikk

obecnie kwota wolna to 3000, przy kwocie wolnej 8000 mamy jej podwyżkę o 5000, pit to 18% więc 5000*0.18=900 czyli 75zł miesięcznie a nie 15, do szkoły wracaj panie ministrze...

! Odpowiedz
27 24 silvio_gesell

Nie, dobrze policzył, bo kwota wolna maleje powyżej 85tyś zł. Powyżej 127tyś w ogóle nie ma kwoty wolnej. Bez opodatkowania wartości ziemi nie da się zrobić prawdziwej kwoty wolnej od opodatkowania dochodu (a właściwie to przychodu, bo aby PIT nazwać opodatkowaniem dochodu musiałaby być możliwość odpisania wszystkich kosztów koniecznych do wykonywania pracy, czyli kosztów przeżycia, a za 8000zł rocznie nie da się przeżyć inaczej niż będąc bezrobotnym bezdomnym)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
56 24 silvio_gesell

Gdyby świadczenia na dzieci były w latach 80, w czasie gdy w Polsce rodziny 4-6 dzietne nie były wyjątkiem, to dziś nie potrzebne byłyby emerytury matczyne. Swoją drogą najlepiej byłoby, aby emerytury były zależne nie od wysokości składek, ale od zarobków dzieci, bo to one będą świadczyć emerytury swoich rodziców. Bezdzietni nie ponoszą kosztów wychowania dzieci więc mogą sobie odłożyć na emeryturę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
22 12 pik1234

Dokładnie tak. Dodam, że system jest repartycyjny czyli de facto obecne pokolenie pracujących wypłaca za pośrednictwem ZUSu emerytury swoim rodzicom i dziadkom, a nie odkłada na swoja własną jak to się utarło.
Ja nie widzę powodu dla którego swoimi składkami mam sponsorować emeryturę singli którym nie chciało się mieć dzieci.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 14 zbyszek_od_dobrej_zmiany odpowiada pik1234

Do roboty leniu a nie liczyć na innych.

! Odpowiedz
3 20 zbyszek_od_dobrej_zmiany odpowiada pik1234

To samo można powiedzieć o dzieciorobach, nie widzę powodu aby płacić za ich zobowiązania które wzięli na siebie.

! Odpowiedz
2 5 silvio_gesell odpowiada zbyszek_od_dobrej_zmiany

Gdyby państwo nie emitowało pieniędzy zadłużając dzieci, to robiliby to rodzice opłacając wszystkie koszty ich wychowania po prostu wystawiając weksle do spłaty przez dzieci. Weksle to normalny pieniądz. Dzieci się samofinansują, bo pieniądz to czas, a czas powstaje gdy rodzi się człowiek. Zacznij w końcu myśleć, bo w wyniku pracy nie powstaje pieniądz, a jedynie zmienia właściciela. Naturalnym emitentem pieniądza zawsze byli rodzice, tyle że państwo bezprawnie odebrało im to prawo, aby emitować pieniądz poprzez aparat władzy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
42 25 zbyszek_od_dobrej_zmiany

Trzymamy za słowo Mateusz.

! Odpowiedz
11 35 _jasko

Andrzejowi i Beacie już odpuściłeś?

! Odpowiedz
7 8 zbyszek_od_dobrej_zmiany odpowiada _jasko

Nie odpuściłem i nie odpuszczę kołtunie.

! Odpowiedz
10 68 ajwaj

W NIemczech wolne na miesiac jest > 1000 € (9 000 € + extras rocznie),
czy ceny, koszty utrzymania sa tak rózne? Czy sekty, loze tyle zabieraja ?

http://steuerfreibetrag.biz/#index.php.1

! Odpowiedz
29 14 xemir

Mondrego zafsze miło poczytac: cmok

! Odpowiedz
24 14 jakubeczko

Z ciekawości w Rosji jak to wygląda? Albo w sumie nie pisz, nie ma co sie porównywać z dziadostwem -trzeba równać do najlepszych a nie najgorszych :)

! Odpowiedz
25 6 rttyuiop

z serii dyletant ekonomiczny

! Odpowiedz
8 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 3 silvio_gesell

Bo mają kataster?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.