Morawiecki: żaden kraj Zachodu nie poradzi sobie z kwestią cyberbezpieczeństwa w pojedynkę

2019-01-16 12:34
publikacja
2019-01-16 12:34

Cyberbezpieczeństwo to bardzo złożony ekosystem; żaden kraj Zachodu nie poradzi sobie z tym zagadnieniem w pojedynkę, a na pewno nie w izolacji - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki. Apelował też o zwiększenie wydatków na sektor cyberbezpieczeństwa.

/ fot. Jerzy Dudek / FORUM

Szef rządu wziął w środę rano udział w inauguracji dwudniowej polsko-amerykańskiej konferencji w Warszawie na rzecz cyberbezpieczeństwa, którą zorganizowały Atlantic Council oraz PKO BP. Podkreślił, że "musimy bronić Polski, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych przed atakami cybernetycznymi, przed kradzieżą wrażliwych danych, ale również przez zwykłymi fake newsami, które mają duży wpływ na życie naszych społeczeństw".

Jak dodał, na posiedzeniach Rady Europejskiej coraz więcej czasu poświęca się tematowi cyberbezpieczeństwa, "starając się zrozumieć zagrożenia i budując właściwą obronę przed zagrożeniami". "Świat jest teraz połączony ze sobą o wiele bardziej, niż kiedykolwiek w przeszłości. Jeżeli zostanie odkryta jakaś słabość naszego partnera, to jest to słabość nas wszystkich. Bez polityki cyberbezpieczeństwa byłoby tak, jakbyśmy nie mieli w ogóle armii. Nowoczesne kraje niepodległe nie mogą ignorować i nie widzieć tego problemu" - podkreślił.

Ocenił ponadto, że "cyberbezpieczeństwo jest bardzo złożonym ekosystemem" i żaden kraj Zachodu nie poradzi sobie z tym zagadnieniem w pojedynkę, a na pewno nie w izolacji.

"Apeluję do państwa, waszych polityków i liderów, aby wydawać więcej pieniędzy na sektor cyberbezpieczeństwa, na tzw. cyberżołnierzy, aby chronić nasz internet" - zaznaczył zwracając się do uczestników spotkania. "Nasi wrogowie na pewno nie będą czekać. Nasi wrogowie zbroją się nawet teraz i tylko odpowiedź kolektywna pozwoli na odparcie ataku i tylko taka, która będzie zdecydowana" - dodał.

Premier stwierdził ponadto, że aby nasze narody i gospodarki były bezpieczne, sektor cyberbezpieczeństwa musi być przez nas kontrolowany, żeby nie był kontrolowany przez naszych wrogów. "Jestem przekonany, że to nam się uda" - dodał.

Morawiecki odniósł się też do tematów, jakie mają być poruszane podczas rozpoczętej w środę konferencji. Jej uczestnicy mają dyskutować m.in. o transformacji cyfrowej w Polsce, roli innowacji, walki z dezinformacją, technologiach chmurowych, ochronie infrastruktury krytycznej i edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Jak wskazał podczas konferencji omawiana ma być m.in. trwająca obecnie w Polsce cyfrowej transformacji. "Będziemy mówić o polityce, innowacji i o przywództwie sektora prywatnego" - dodał.

Zaznaczył ponadto, że sektor IT jest "naszym skarbem narodowym", a konferencja "przeistoczy się w długoterminową współpracę i w sposób konsekwentny umożliwi dalszy rozwój polskich i amerykańskich firm, które specjalizują się w szeroko rozumianym bezpieczeństwie cybernetycznym". "Jestem przekonany, że nasza specjalność narodowa, czyli sektor IT, umożliwi polskim firmom, aby poszerzyły skalę swojej działalności w szczególności na skalę globalną" - dodał premier.

Premier zwrócił też uwagę, że konferencja odbywa się w setną rocznicę ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a USA. Jak mówił, było to możliwe dzięki zainicjowaniu przez prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona pod koniec I wojny światowej planu pokojowego. Zaznaczył jednocześnie, że polsko-amerykańskie relacje rozpoczęły się dużo wcześniej wskazując m.in. na postać Tadeusza Kościuszki.

Wśród uczestników rozpoczętej w środę konferencji są eksperci w dziedzinach cyberbezpieczeństwa, IT, innowacji, obrony i polityki zagranicznej ze Stanów Zjednoczonych, Polski oraz innych krajów europejskich. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Jakub Borowski

rbk/ brw/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jes
Specjalista od wszystkiego. Teraz głowny specialista od bezpieczeństwa IT. Taki odpowiednik Seagala albo Macgyvera.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki