Morawiecki o 30 tys. zł kwoty wolnej dla posłów: Bardzo ciężko pracują

Mateusz Morawiecki zachwalał wczoraj rządowy plan podwyższenia kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających do 6,6 tys. zł. Jednak PiS i prezydent Duda obiecywali w wyborach podniesienie jej do 8 tys. zł. Wicepremier zapytany, co sądzi o 30 tys. zł kwoty wolnej dla posłów, odparł, że „bardzo ciężko pracują”.

Morawiecki o 30 tys. kwoty wolnej dla parlamentarzystów: Posłowie bardzo ciężko pracują
Morawiecki o 30 tys. kwoty wolnej dla parlamentarzystów: Posłowie bardzo ciężko pracują (fot. Krystian Maj / FORUM)

Mateusz Morawiecki był wczoraj gościem programu „Fakty po Faktach” w TVN24. Opowiadał o decyzji  w sprawie podniesienia kwoty wolnej od podatku. Ulga ta ma dotyczyć ok. 3 mln podatników. Jest przeznaczona dla tych, którzy zarabiają najmniej, a jej wysokość została ustalona na 6,6 tys. zł.

Początkowo tzw. ustawa o kwocie wolnej zakładała, że nic się nie zmieni. Była ona tym samym sprzeczna z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który nakazał jej podniesienie. Ze strony rządzących cały czas padały najróżniejsze pomysły. Ostatecznie poprawki do projektu zostały wprowadzone przez Senat, a następnie ustawa została przegłosowana we wtorek przez Sejm i niedługo później podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

PiS obiecywał w wyborach, że podniesie kwotę wolną do 8 tys. zł. To samo mówił prezydent Andrzej Duda: twierdził, że nowa ulga może obowiązywać już od 1 stycznia 2016 r. „Nie słuchajcie państwo tego, co opowiadają, że się nie da w Polsce (…) podnieść kwoty wolnej od podatku, bo się budżet zawali. To bzdury.” – mówił w sierpniu 2015 r. Jednak ostatecznie ustawę przyjęto dopiero wczoraj i to taką, która w żaden sposób nie odpowiada obietnicom.

Z nowych rozwiązań skorzystają te osoby, których roczne zarobki nie przekraczają 6,6 tys. zł. W przypadku osób dochodów w wysokości od 6,6 tys. do 11 tys. zł kwota wolna będzie się stopniowo zmniejszać. Dla zarabiających od 11 tys. zł do 85 tys. 528 zł rocznie wyniesie ona tyle co obecnie, a więc 3091 zł. Natomiast osoby, których dochody wynoszą powyżej 85 tys. 528 zł rocznie, kwota wolna będzie ulegać stopniowemu zmniejszeniu. Podatnicy, którzy zarabiają więcej niż 127 tys. zł nie będą mieli kwoty wolnej w ogóle.

Podsumowując: na nowej kwocie wolnej zyskają 3 mln Polaków, sytuacja 21 mln praktycznie się nie zmieni, natomiast ok. 650 tys. podatników zapłaci większe podatki.

Wyższa kwota wolna od podatku? Zapomnij!

Wyższa kwota wolna od podatku? Zapomnij!

Decyzja rządu dla blisko 90% podatników oznacza utrzymanie fikcji kwoty wolnej od podatku. Rzecz w tym, że innego rozwiązania trudno się było spodziewać. Rząd potrzebuje naszych pieniędzy, aby realizować kosztowne wydatki socjalne. Jeszcze w piątek po południu wszystko miało zostać po staremu: rząd i Sejm zignorowały wyrok Trybunały Konstytucyjnego i nie zdecydowały się zmienić niekonstytucyjnej kwoty wolnej od podatku PIT. Ale potem na scenę wkroczył wicepremier Morawiecki i oznajmił, że kwota wolna zostanie podniesiona do poziomu minimum egzystencji (ok. 6,6 tys. zł rocznie). Ale tylko nielicznym - pisze główny analityk Bankier.pl Krzysztof Kolany.

Jednak z „realizacji obietnic” zadowolony jest wicepremier Mateusz Morawiecki. W „Faktach po Faktach” powiedział, że „To jest jak najbardziej poważne traktowanie wyborców. (…) Chcieliśmy wypełnić jak najwięcej obietnic, jednocześnie zapewniając spójność finansów publicznych. To jest bardzo ważne dla 3 mln najbiedniejszych. Rozwiązań było kilka i pracowaliśmy nad, które byłoby najbardziej optymalne” – mówił minister finansów i rozwoju.

Innego zdania jest opozycja. Ryszard Petru z Nowoczesnej napisał na Twitterze: Propozycje PiS ws. #KwotaWolna od podatku to karykatura tego, co partia obiecywała w kampanii wyborczej.

W podobnym tonie wypowiadał się Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej: PiS obiecywał w kampanii podniesienie #kwotawolna, ale oszukał wyborców.

Najgłośniejszym echem odbiła się jednak kolejna wypowiedź wicepremiera, która dotyczyła utrzymaniu kwoty wolnej od podatku dla posłów w obecnej formie na poziomie – 30 451 zł. Morawiecki powiedział: „Posłowie wykonują bardzo ciężką pracę i od 20 lat nie mieli regulacji wynagrodzenia. Doceńmy ciężką pracę polityków”. Te słowa zostały mocno skrytykowane przez wielu internautów, a także posłów opozycji. Paweł Kukiz napisał na Facebooku: "No jasne! Hutnik przy nich to leser i lawirant!".

Przypomnijmy, że od kilku miesięcy o zrównanie kwoty wolnej dla parlamentarzystów i pozostałych obywateli walczy ugrupowanie Kukiz’15. - Przeciętny obywatel, który zarabia o wiele mniej niż my, musi z własnego wynagrodzenia oddawać 42 proc.; natomiast my (...) zwracamy państwu tylko 35 proc. – mówił w czerwcu poseł Jakub Kulesza z Kukiz’15. Czytaj więcej.

Marcin Hołubowicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 17 ~CC

Nie rozumiem: roczne zarobki nie przekrocza 6,6 tys??? Przeciez to jest po 550 pln miesiecznie. Nie ma takich zarobkow.

Jakies bzdury autor pisze.

! Odpowiedz
1 18 ~David

Niestety nie pisze bzdur...

! Odpowiedz
0 8 ~student

no wlasnie dobrze pisze...

! Odpowiedz
0 3 ~ja

renciści, zasiłki, prace dorywcze, pół-ćwierć etatu, umowy o dzieło, zlecenia, mali rolnicy, (myślę że ok 70 proc tak zarabiających tj. do 916 zł brutto miesięcznie - )bo do 11 tys. rocznie ma być podniesiona kwota wolna w rożnym zakresie) dorabia na czarno w jakimś zakresie). A cha emeryci chyba już nie bo mają najniższą podnieść,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 37 ~meister

halo halo,
nie wiem dokładnie ile zarabia poseł, ale chyba ok 12tys i blisko drugie tyle na prowadzenie biura, do tego jakieś diety poselskie, tak że całkowicie wychodzi ok 25tys złotych.

no ale nawet licząc te 12tys * 12 miesięcy = 144 tysiące złotych rocznie.

drodzy posłowie, wpadacie do grupy najbogatszych (powyżej 127 tys rocznie) więc nie powinniście mieć kwoty wolnej od podatku !!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 20 ~ave

Teraz spawacze mają ręce pełne roboty. Przyspawują nowe ryje do koryta.

! Odpowiedz
1 27 ~Januszek

Czyli wszyscy ci co nie mają takiej kwoty wolnej od podatku. To lenie, bo nie pracują tak ciężko jak posłowie. Ale nas wrzucił do jednego wora. haahahaha

! Odpowiedz
0 12 ~abo

agree: posel ciezej pracuje niz obywatel
obywatele w ogole sa zli

! Odpowiedz
2 16 ~BC

Przerażające jest, że w kraju jest 3 miliony osób zarabiających poniżej 6,6 tys rocznie.

! Odpowiedz
0 5 ~obywatelpl

właśnie, że nie ma :) to jest kolejna wtopa Morawieckiego

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.