REKLAMA

Morawiecki nie chce wyłączać SKOK-ów z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego

2017-09-20 12:42
publikacja
2017-09-20 12:42

Nie byłbym za tym, żeby wyłączać SKOK-i, czy banki spółdzielcze z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - powiedział w środę wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

/ fot. Leszek Witkowski / FORUM

Na wtorkowej konferencji prasowej szefowie Związku Banków Polskich poinformowali, że ZBP wystąpił do Ministerstwa Finansów i Komitetu Stabilności Finansowej o zmianę sposobu finansowania procesu upadłościowego i wypłaty gwarantowanych depozytów, zgromadzonych w SKOK-ach.

Dodali, że ma to związek z niedawną decyzją Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie upadłości kolejnej spółdzielczej kasy - SKOK Wybrzeże w Gdańsku.

Morawiecki pytany o stanowisko ZBP odpowiedział: "To, że SKOK-i są częścią gwarantowanych depozytów zwiększa bezpieczeństwo i poprawia percepcję społeczeństwa dotyczącą całego naszego systemu finansowego".

"Ze względu na to, że padły tak ostre słowa, to chciałbym zwrócić uwagę na to, że również w przypadku Związku Banków Polskich pewne grzechy istniały w dalszej przeszłości dotyczące chociażby portfeli kredytów we frankach szwajcarskich" - mówił wicepremier.

Przypomniał, że zarządzał kiedyś bankiem, który "przez szereg lat nie udzielał takich kredytów". "Traciliśmy wtedy przez to udział w rynku, podczas, gdy cały rynek działał. Gdzie był wtedy Związek Banków Polskich?" - pytał wicepremier.

Ocenił, że "dzisiaj problemy w niektórych małych SKOK-ach w porównaniu do kredytów we frankach szwajcarskich są naprawdę bardzo niewielkie". "I to nawet kwotowo niewielkie" - zaznaczył.

Pytany o inne rozwiązanie tej sprawy powiedział, że w tej kwestii polega na "Komisji Nadzoru Finansowego, która nadzoruje cały sektor".

"Oczywiście w niektórych przypadkach, kilku SKOK-ów, podobnie jak w przypadkach kilku banków, doszło do udzielania kredytów w sposób niewłaściwy. Jednak cały sektor, podobnie jak cały sektor bankowy, to jest sektor, który trzyma się dobrze i patrząc na szczegóły całego tego procesu restrukturyzacji sektora SKOK-ów uważam, że Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi te działania we właściwy sposób" - podsumował Morawiecki.

autor: Katarzyna Fiuk (PAP)

edytor: Bożena Dymkowska

kfk/ dym/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
forfun
nie chce bo kase bierze partia a płacą ludzie ale są to płatności rozproszone więc nikt się nie burzy, to wiadomo że nie podetnie własnej gałęzi
borma
Znalazl sie ten jeden sprawiedliwy. A gdzie on byl w tym czasie? Stal na czele banku. Sie narobilo w Polsce sprawiedliwych. Przypomina mi sie piosenka W.Mlynarskiego o szeryfach.
plutarch
Łup polityczny PiS-u, kasa emerycka ze skoku.
modulometer
Morawiecki jakoś nie chce przyznać że WBK przejął bez mrugnięcia okiem Kredyt Bank i Santander. W efekcie WBK ma ok 10% kredytów we franku. I co panie Morawiecki? W końcu rura zmiękła i wzięliście trefny towar bo kawał pieniądza nie chodzi piechotą. nie opowiadaj pan głodnych kawałków że nic wspólnego z tymnie Morawiecki jakoś nie chce przyznać że WBK przejął bez mrugnięcia okiem Kredyt Bank i Santander. W efekcie WBK ma ok 10% kredytów we franku. I co panie Morawiecki? W końcu rura zmiękła i wzięliście trefny towar bo kawał pieniądza nie chodzi piechotą. nie opowiadaj pan głodnych kawałków że nic wspólnego z tymnie miałeś. a SKOKI niech same sobie na swoje długi składają
trooper
PIS-owskie SKOKI niedługo nie tylko będą kosztować krocie klientów banków, ale również i zwykłych podatników. Przekręty przy SKOK-ach to afera 20 krotnie przekraczająca wielkością Amber Gold, a traktuje się ją jakby jej nie było.

Powiązane: SKOK-i na cenzurowanym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki