Morawiecki na tropie cen transferowych

Po uszczelnieniu VAT i CIT resort finansów bierze pod lupę podejrzane transakcje zawierane przez powiązane ze sobą firmy. Przyglądał się im będzie specjalny departament w MF - informuje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

"Przedsiębiorstwa działające np. w ramach jednej grupy bardzo często dokonują między sobą setek, a nawet tysięcy transakcji - to normalna i całkowicie legalna praktyka biznesowa. Staje się czymś niepożądanym dopiero wtedy, gdy ceny sprzedaży (zwane transferowymi) są sztucznie zawyżane lub zaniżane. Cel: przerzucać dochody między firmami" - czytamy w gazecie.

Jak dodano, robią tak głównie działające na międzynarodowych rynkach koncerny, mające możliwość żonglowania dochodami swoich spółek w różnych krajach. W zależności od potrzeb wykazują zysk w jednych lub stratę w innych. Na takich operacjach zawsze traci fiskus jakiegoś państwa. Może upomnieć się o swoje, ale musi wykazać, że cena transakcji odbiega od rynkowej i ustalono ją w taki sposób, by zaniżyć podatek do zapłacenia.

"To bardzo trudny temat. Świadczy o tym liczba wyroków, jakie zapadały na korzyść fiskusa w ostatnich latach - było ich zaledwie kilka. Kontroli przeprowadza się około 200 rocznie, a kontrolerów dogłębnie znających temat jest w całym kraju mniej więcej stu. Dla porównania dział cen transferowych dużej firmy konsultingowej może zatrudniać nawet kilkadziesiąt osób" mówi w "DGP" Radosław Piekarz z kancelarii A&RT.

Według dziennika, naszemu fiskusowi udało się dotąd wykazać, że jedna z firm telekomunikacyjnych zaniżała przychody, bo nie pobierała odsetek od pożyczek udzielanych spółkom zależnym. Ten sam efekt próbował osiągnąć producent żywności, który sprzedawał towary po zaniżonych cenach spółce matce.

Resort finansów uważa, że skala problemu jest duża, i chce stworzyć specjalny departament zajmujący się wykrywaniem takich praktyk. Wiceminister Paweł Gruza mówi DGP, że zatrudnione zostaną w nim m.in. osoby, które dziś pracują po drugiej stronie barykady - zajmują się cenami transferowymi w firmach. Dzięki nim tropienie ma być szybsze i bardziej efektywne.

Fiskus opracuje też schemat zawierania transakcji (port bezpieczeństwa). Stosujące się do niego firmy nie będą musiały obawiać się kontroli. To samo dotyczy przedsiębiorstw, które zdadzą test opłacalności - tu kryterium oceny mógłby być np. poziom rentowności w branży czy porównanie cen sprzedaży towarów lub usług stosowanych przez podobne firmy. (PAP)

bos/ mag/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 13 obywatelic

Pełne poparcie Panie Premierze, niech wiedzą, że w Polsce też płaci się podatki od realnych zysków a nie jakieś symboliczne opłaty za mikro zyski stymulowane przez odpowiednie zaniżanie cen transferowych.

! Odpowiedz
19 12 karbinadel

OK, uszczelnianie VAT, CIT, ceny transferowe, może jeszcze jeden jakiś pomysł. A co potem? Jak zwiększać wpływy? Ja chyba wiem: znowu się zacznie ściganie przeciętnych przedsiębiorców za drobne duperele i szukanie "nieprawidłowości" typu pomyłka w druku albo spóźnienie od dwa dni z deklaracją

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 22 old_timer

Gdzieś ostatnio czytałem o zyskach czy transerach zagranicę w sumie chyba 74 czy 77 mld ( zł lub euro nie pamiętam) - nieważne.
Co mnie zaciekawiło to że połowa tej kwoty to '' Usługi zarządzania lub opłaty za usługi doradcze''. I to pokazuje skalę zjawiska.

! Odpowiedz
15 7 sel

To się chyba robiło i robi zawsze?,ale po co o tym mówić? to tak jakby się po dwóch latach obudzili?

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

    Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl