REKLAMA

Morawiecki i Orban przed szczytem UE: równe płace kobiet i mężczyzn to nasz priorytet

2021-05-07 15:25, akt.2021-05-07 16:30
publikacja
2021-05-07 15:25
aktualizacja
2021-05-07 16:30
Morawiecki i Orban przed szczytem UE: równe płace kobiet i mężczyzn to nasz priorytet
Morawiecki i Orban przed szczytem UE: równe płace kobiet i mężczyzn to nasz priorytet
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Równe płace dla kobiet i mężczyzn to jeden z naszych priorytetów; cieszę się, że dane wskazują, iż jesteśmy na wysokim miejscu w UE pod względem likwidowania różnic płacowych - mówił w piątek przed rozpoczęciem szczytu społecznego w Porto premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu wśród istotnych wyzwań społecznych wymienił zlikwidowanie różnic płacowych na rynku pracy wśród kobiet i mężczyzn, a także dysproporcji dotyczącej warunków zatrudnienia ze względu na płeć.

"Równe płace dla kobiet i mężczyzn to jeden z naszych bardzo ważnych priorytetów. Cieszę się, że dane, które otrzymujemy z międzynarodowych instytutów badawczych wskazują, że jesteśmy wysoko pod względem likwidowania tych różnic płacowych między kobietami a mężczyznami, na 4-5 miejscu w UE" - mówił Morawiecki.

Orban: Opowiadamy się za pełnym równouprawnieniem kobiet i mężczyzn

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w piątek przed inauguracją Szczytu Społecznego UE w Porto, że jego kraj opowiada się za wdrażaniem w ramach europejskiej polityki pełnego równouprawnienia pomiędzy kobietami i mężczyznami. “To nasza zasada” - podkreślił w rozmowie z mediami Orban.

Szef węgierskiego rządu zastrzegł, że obawy jego kraju budzi jednak słowo "gender". “Ten termin czasami kojarzy się jako coś pomiędzy mężczyzną a kobietą. Musimy lepiej sprecyzować to pojęcie” - powiedział.

Orban przypomniał, że Węgry wielokrotnie już na forum unijnym wskazywały, że słowo "gender" powinno być zastąpione terminem “równouprawnienie pomiędzy mężczyznami a kobietami”. “Niestety, taki punkt widzenia jest stale odrzucany, ponieważ jest chrześcijański” - dodał premier.

Szczyt społeczny w Porto, który rozpoczyna się w piątek, potrwa dwa dni. Unijni liderzy będą rozmawiać m.in. o przedstawionym przez Komisję Europejską planie działań społecznych. KE wyznaczyła cele, które powinny zostać osiągnięte w całej UE do 2030 roku, w tym zwiększenie stopy zatrudnienia przynajmniej do 78 proc., zwiększenie liczby dorosłych biorących udział w kursach i szkoleniach do 60 proc. oraz ograniczenie liczby osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub ubóstwem o co najmniej 15 mln, w tym o 5 mln dzieci.

Podczas piątkowego Szczytu Społecznego UE odbędą się trzy robocze sesje. Ich tematem będą zagadnienia z dziedziny zatrudnienia, kwalifikacji i innowacji, a także dobrobytu oraz ochrony społecznej.

Jednym z tematów ma być też kwestia możliwości zniesienia patentów na produkcję szczepionek przeciwko Covid-19.

Uczestniczący w wydarzeniu w Porto partnerzy społeczni mają wypracować własną deklarację, a wyniki ich spotkania zostaną przekazane do dyskusji podczas nieformalnego posiedzenia Rady Europejskiej zaplanowanego na sobotę.

Wprawdzie zorganizowane z inicjatywy przewodzącej Radzie UE Portugalii spotkanie w Porto jest dwudniowym wydarzeniem, to sobotnie posiedzenie Rady Europejskiej będzie miało charakter nieformalny.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

Z Porto Rafał Białkowski (PAP)

mro/ rbk/ ap/ zat/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
iluminata
Jak ładnie w namordnikach mosiek orban i mosiek morawiecki razem wyglądają!
and00
W ramach wolności wypowiedzi z Razem wywalili członkinie bo stwierdziła że nazywanie kobiet "osobą z macicą" jest bez sensu
Przy internacjonalistach talibowie są liberalni światopoglądowo
skaurus
Zmieniałem pracę 12 razy w życiu (wkrótce będzie 13), różne branże, różne kraje, wszędzie kobiety zarabiały tyle samo co faceci. Następny sztucznie wywoływany problem żeby pogłębić konflikty w społeczeństwie.
marxs
paszło won katolickie lewactwo

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki