

Równe płace dla kobiet i mężczyzn to jeden z naszych priorytetów; cieszę się, że dane wskazują, iż jesteśmy na wysokim miejscu w UE pod względem likwidowania różnic płacowych - mówił w piątek przed rozpoczęciem szczytu społecznego w Porto premier Mateusz Morawiecki.
Szef polskiego rządu wśród istotnych wyzwań społecznych wymienił zlikwidowanie różnic płacowych na rynku pracy wśród kobiet i mężczyzn, a także dysproporcji dotyczącej warunków zatrudnienia ze względu na płeć.
"Równe płace dla kobiet i mężczyzn to jeden z naszych bardzo ważnych priorytetów. Cieszę się, że dane, które otrzymujemy z międzynarodowych instytutów badawczych wskazują, że jesteśmy wysoko pod względem likwidowania tych różnic płacowych między kobietami a mężczyznami, na 4-5 miejscu w UE" - mówił Morawiecki.
Orban: Opowiadamy się za pełnym równouprawnieniem kobiet i mężczyzn
Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w piątek przed inauguracją Szczytu Społecznego UE w Porto, że jego kraj opowiada się za wdrażaniem w ramach europejskiej polityki pełnego równouprawnienia pomiędzy kobietami i mężczyznami. “To nasza zasada” - podkreślił w rozmowie z mediami Orban.
Szef węgierskiego rządu zastrzegł, że obawy jego kraju budzi jednak słowo "gender". “Ten termin czasami kojarzy się jako coś pomiędzy mężczyzną a kobietą. Musimy lepiej sprecyzować to pojęcie” - powiedział.
Orban przypomniał, że Węgry wielokrotnie już na forum unijnym wskazywały, że słowo "gender" powinno być zastąpione terminem “równouprawnienie pomiędzy mężczyznami a kobietami”. “Niestety, taki punkt widzenia jest stale odrzucany, ponieważ jest chrześcijański” - dodał premier.
Szczyt społeczny w Porto, który rozpoczyna się w piątek, potrwa dwa dni. Unijni liderzy będą rozmawiać m.in. o przedstawionym przez Komisję Europejską planie działań społecznych. KE wyznaczyła cele, które powinny zostać osiągnięte w całej UE do 2030 roku, w tym zwiększenie stopy zatrudnienia przynajmniej do 78 proc., zwiększenie liczby dorosłych biorących udział w kursach i szkoleniach do 60 proc. oraz ograniczenie liczby osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub ubóstwem o co najmniej 15 mln, w tym o 5 mln dzieci.
Podczas piątkowego Szczytu Społecznego UE odbędą się trzy robocze sesje. Ich tematem będą zagadnienia z dziedziny zatrudnienia, kwalifikacji i innowacji, a także dobrobytu oraz ochrony społecznej.
Jednym z tematów ma być też kwestia możliwości zniesienia patentów na produkcję szczepionek przeciwko Covid-19.
Uczestniczący w wydarzeniu w Porto partnerzy społeczni mają wypracować własną deklarację, a wyniki ich spotkania zostaną przekazane do dyskusji podczas nieformalnego posiedzenia Rady Europejskiej zaplanowanego na sobotę.
Wprawdzie zorganizowane z inicjatywy przewodzącej Radzie UE Portugalii spotkanie w Porto jest dwudniowym wydarzeniem, to sobotnie posiedzenie Rady Europejskiej będzie miało charakter nieformalny.
Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
Z Porto Rafał Białkowski (PAP)
mro/ rbk/ ap/ zat/ ap/