REKLAMA

Morawiecki: Zaczynamy zupełnie nowy etap realizacji CPK

2021-02-26 10:17, akt.2021-02-26 10:36
publikacja
2021-02-26 10:17
aktualizacja
2021-02-26 10:36
fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera RP

Centralny Port Komunikacyjny zyskuje wyjątkowego partnera strategicznego, to przełomowy moment, zupełnie nowy etap realizacji - oświadczył premier Mateusz Morawiecki przy okazji oficjalnej inauguracji współpracy CPK z koreańskim lotniskiem Incheon.

Jak mówił Morawiecki do uczestników uroczystości, nawiązywana współpraca to zupełnie nowy rozdział w historii polskiej realizacji, to „połączenie wiedzy, ambicji, doświadczenia i potencjału”.

Zaznaczył, że transfer wiedzy do CPK już na etapie planowania i projektowania to dla nas ogromny skok rozwojowy.

Horała: CPK będzie bramą dla Dalekiego Wschodu do UE

"Dzisiaj możemy świętować uroczyście nowy rozdział w rozwoju stosunków polsko-koreańskich i kolejny krok w procesie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego" - powiedział Horała podczas uroczystości podpisania porozumienia o współpracy gospodarczej między Polską a Koreą Południową.

Jak przekazał Horała, chodzi o dwie umowy - umowę międzyrządową dotycząca współpracy z koreańskim Ministerstwem Ziemi, Infrastruktury, Transportu i turystyki oraz umowę biznesową pomiędzy Centralnym Portem Komunikacyjnym a Lotniskiem Incheon.

"Umowy te stawiają ramy dla rozwoju naszej współpracy, która - jestem przekonany - z czasem będzie coraz bardziej poza te ramy wyrastała i będzie przynosiła coraz więcej korzyści Polsce i Korei" - powiedział wiceminister.

Jak dodał, "Centralny Port Komunikacyjny, który będziemy wspólnie budować, który wspólnie przy pomocy strony koreańskiej stworzymy w Polsce, będzie bramą dla Dalekiego Wschodu do Unii Europejskiej".

Prezes CPK: Ambicja łączy nas silniej niż porozumienia

Jak mówił Wild, „mamy ambicję znaleźć się w pierwszej dziesiątce najlepiej zorganizowanych portów lotniczych świata. Cieszę się, że dziś na pokładzie mamy przedstawicieli jednego z głównych portów lotniczych świata, od wielu lat znajdującego się w pierwszej piątce najlepiej zorganizowanych lotnisk”.

„Niektórzy twierdzą, że jesteśmy zbyt ambitni” - mówił Wild, ale - jak dodał - tacy właśnie byli twórcy Incheon, „i to dziedzictwo jest obecne w dzisiejszych pracach tej spółki, co możemy wszyscy obserwować od wielu lat”.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma integrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu na obszarze ok. 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.

Lotnisko Incheon zostało otwarte w 2001 r. Decyzja o jego budowie zapadła po Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 r., w związku z niewystarczającą przepustowością lotniska Gimpo. Incheon znajduje się na wyspie Yeongjong-Yongyu, 52 km od centrum Seulu. W 2019 roku Incheon obsłużył ponad 71 mln pasażerów.

wkr/ je/ aop/ pad/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jpelerj
No to zaciśnijmy pasy. Transfer wiedzy do nominatów PIS będzie kosztował. W końcu dużo wiedzy potrzeba.

Powiązane: CPK - Centralny Port Komunikacyjny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki