REKLAMA

Morawiecki: Zabraliśmy się za raje podatkowe

2017-06-07 13:56
publikacja
2017-06-07 13:56

Zabraliśmy się za zwalczanie rajów podatkowych - tak wicepremier Mateusz Morawiecki skomentował międzynarodową konwencję przeciw unikaniu opodatkowania, którą ma podpisać w środę w Paryżu.

/ fot. Piotr Malecki / Napo Images

Bezpośrednio przed wylotem wicepremier, minister rozwoju i finansów spotkał się z dziennikarzami na dziedzińcu Ministerstwa Finansów.

Podkreślił, że konwencja to "milowy krok we właściwym kierunku". Zakłada bowiem między innymi, że firmy będą opodatkowane tam, gdzie osiągają zyski.

Mówił, że to m.in. dzięki działaniu Polski udało się zbudować koalicje państw, które popierają tę konwencję. Dodał, że "co najmniej 1100 umów bilateralnych zostanie zastąpione przez tą konwencje multilateralną".

"Cieszę się, że społeczność międzynarodowa coraz lepiej rozpoznaje zagrożenia związane z unikaniem opodatkowania" - powiedział Morawiecki. "To, co jest rajem dla sprytnych firm, sprytnych w negatywnym sensie, jest jednocześnie piekłem dla społeczeństw, państw i budżetów" - dodał.

Zwracał uwagę, że ci, którzy korzystają z tzw. rajów podatkowych wcale nie chcą żyć w państwach, do których uciekają z podatkami. "Zwykle żyją w kraju, gdzie są chodniki, są szkoły, jest armia, policja, co trzeba sfinansować z podatków, których niektórzy z nich unikają" - mówił.

Przekonywał, że takie unikanie podatków przez uciekanie do rajów podatkowych "nie jest normalnością" i nie sprzyja "zdrowym zasadom konkurencyjności".

Dodał, że w resorcie finansów powstała w środę specjalna jednostka do walki z takim unikaniem opodatkowania.

Podpisywana w środę konwencja, jak wyjaśnia MF w komunikacie, ma na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku. Ma pozwolić na jednoczesną zmianę kilkudziesięciu podpisanych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania bez konieczności prowadzenia długotrwałych negocjacji dwustronnych.

O ile generalnie, według szacunków OECD, możliwa będzie zmiana 1100 umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, w przypadku Polski obecnie zostanie zmodyfikowanych 47 umów, natomiast Polska zgłosiła do objęcia konwencją 78 umów. Wejście w życie pierwszych zmian umów jest planowane na początek 2018 roku.

Globalne straty w dochodach z powodu erozji podstawy opodatkowania oraz przenoszenia zysków szacowane są na 100-240 mld dolarów rocznie. (PAP)

pś/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (37)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~doktor
Wow, w Monako nie ma nawet chodników, może to jednak nie przez biedę, tylko żeby miliarderzy nie niszczyli sobie kół w autach.
~morek
bardzo dobrze ze sie biora za ten SKOMUSZALY system opodatkowania, w koncu Juncker i jego mafia z Luxemburga poczuja odplyw kapitalu. To samo powinni zrobic z CITem - w calej EU powinien byc taki sam i odrazu 50% firm z Irlandii znikneloby gdzies w swiecie i przestaloby wszystko byc transferowane do Ryzych Europy tylko firmy placilyby bardzo dobrze ze sie biora za ten SKOMUSZALY system opodatkowania, w koncu Juncker i jego mafia z Luxemburga poczuja odplyw kapitalu. To samo powinni zrobic z CITem - w calej EU powinien byc taki sam i odrazu 50% firm z Irlandii znikneloby gdzies w swiecie i przestaloby wszystko byc transferowane do Ryzych Europy tylko firmy placilyby CIT tez tam gdzie zarabiaja kase.

Niech jeszcze oddadza wszelkie korporacje kase z podatkow za OSTATNIE 10 lat wraz z odsetkami to Polska umorzy im kary
~Anna
Prawo nie obowiązuje wstecz, ale za kadencji tego rządu wszystko jest możliwe.
~marx_von_bialystock
Sprzedaj wszystko, kup zloto i jedz do raju, gdzie cie moga cmoknac,
ZANIM NIE BEDZIE ZA POZNO!!
BUY; BAY KOMUNA FREI
~klim
Bądźmy w jedności z braćmi uchodźcami, którzy walczą zbrojnie o życie w socjalu Max.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~jk
weźcie się za raj podatkowy na Nowogrodzkiej.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Dasch
Plan Morawieckiego - nie bierzemy go pod uwage!

a gaffy w stylu " nie pracujemy nad tym" radzimy zastapic "jeszcze nie rozwazamy"

za obiecanki cacanki na walnym kghm go pozwiemy.

a po dzisiejszym dniu do kpw o manipulacje kursem.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki