REKLAMA

Morawiecki: Ważne, by było jak najwięcej porozumienia między UE a USA

2018-03-22 15:27
publikacja
2018-03-22 15:27

Dla mnie sprawą fundamentalnie ważną jest, żeby między UE a USA było jak najwięcej porozumienia; spróbujemy wypracować odpowiednie rozwiązania i kompromis ws. sporu dotyczącego handlu - powiedział przed unijnym szczytem w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

fot. Filip Błażejowski / / FORUM

Unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem wyraziła w czwartek umiarkowany optymizm w sprawie możliwości zwolnienia Unii Europejskiej przez prezydenta USA Donalda Trumpa z dodatkowych ceł importowych na stal i aluminium. Malmstroem wróciła z USA, gdzie prowadziła negocjacje m.in. z amerykańskim ministrem handlu Wilburem Rossem w sprawie zwolnienia Wspólnoty z dodatkowych ceł.

Morawiecki podkreślił, że jednym z tematów unijnego szczytu będzie "bardzo gorący spór" między UE a USA dotyczący handlu.

"Cieszę się bardzo z ostatnich doniesień zza oceanu i z tego, co pani komisarz Malmstroem tutaj przekazuje do Brukseli, że najprawdopodobniej uda się zawiesić spór przynajmniej na jakiś czas i spróbujemy wypracować odpowiednie rozwiązania, kompromis pomiędzy UE a Stanami Zjednoczonymi" - powiedział.

"Dla mnie jest sprawą fundamentalnie ważną, żeby między UE a USA było jak najwięcej porozumienia, zgody w wielu obszarach, w tym w obszarze handlu międzynarodowego" - dodał szef polskiego rządu.

Dodatkowe amerykańskie cła - 25 proc. na stal i 10 proc. na aluminium - wchodzą w życie w piątek. Wyłączenie jak dotąd zostały przyznane Kanadzie i Meksykowi, ale UE liczy, że obejmą również i ją.

W czwartek Malmstroem spotkała się w Parlamencie Europejskim w Brukseli z europosłami, by poinformować ich o postępach rozmów. "Mam nadzieję, że (Ross) zarekomenduje prezydentowi (Trumpowi) wyłączenie UE jako całości, a ten ogłosi ewentualne wykluczenia. Oczekujemy, że znajdziemy się na tej liście" - powiedziała komisarz na spotkaniu w komisji PE ds. handlu.

mro/ stk/ ndz/ kar/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wojna handlowa USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki